Komunikaty PR

Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – o tym na platformie azir.edu.pl

2020-11-27  |  12:25
Biuro prasowe

Kto może myśleć o karierze dziennikarza? – To musi być człowiek ciekawy świata, który zechce pokazywać go swoim bliźnim, widzom, czytelnikom – tłumaczy Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka i dyrektor Biełsat TV, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Natomiast Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, opowiada o swoich studiach socjologicznych i radzi, aby na uczelniach wybierać tzw. klasyczne kierunki.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.

To jest w tej chwili zawód bardzo trudny, dlatego że dziennikarstwo bardzo się zmienia – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy w wypowiedzi dla AZiR, której partnerem strategicznym jest Żabka Polska. Zwraca też uwagę, że media w dużej mierze przeniosły się do internetu i są zastępowane przez media społecznościowe. Pojawiają się także nowe formy dziennikarstwa. Dyrektor Biełsat TV (należącej do TVP jedynej niezależnej, białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej, która dostarcza rzetelne informacje i propaguje na Białorusi rodzimą kulturę i język) przyznaje, że bardzo często obserwuje wśród dziennikarzy pewien rodzaj narcyzmu i zbyt dużego skupienia na sobie. – Dobrym dziennikarzem będziemy tylko wtedy, jeśli zainteresujemy się czymś poza nami i będziemy w stanie przekazać naszym widzom coś na temat otaczającego świata – zaznacza.

Jej zdaniem, dla przyszłego dziennikarza lepszą alternatywą jest studiowanie innego kierunku niż dziennikarstwo. Uważa bowiem, że dziennikarstwo to rodzaj fachu, a warsztatu trzeba się po prostu nauczyć. – Można się go uczyć na studiach, ale można się go uczyć już też w praktyce, w pracy. Natomiast wiedzy o świecie czy ogólnej kultury można się nauczyć na studiach, a to jest bardzo w zawodzie dziennikarza przydatne – wyjaśnia w wypowiedzi dla AZiR Agnieszka Romaszewska-Guzy, która ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim: https://azir.edu.pl/wyklad/dziennikarz-musi-byc-ciekawy-swiata/

Osobom, które mają ciekawość świata, ale niesprecyzowane preferencje zawodowe, Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, poleca studiowanie socjologii. – Studia socjologiczne „otwierają głowy” – podkreśla. Sam początkowo studiował arabistykę, jednak, jak wspomina w wypowiedzi dla AZiR, „w latach 80. rzeczywistość za oknem stawała się coraz ciekawsza”. Zafascynowany aktualnymi przemianami społecznymi, po kilku miesiącach postanowił zmienić kierunek, a najlepszym wyborem wydawała mu się socjologia.

Zdaniem Macieja Radziwiłła, patrząc na różnorodne kariery osób, które ukończyły socjologię, można wnioskować, iż kierunek ten daje wiele możliwości zawodowych. – Najlepsza definicja, czym jest socjologia, oczywiście z przymrużeniem oka, brzmi: jest to coś, czym się zajmują socjologowie. Czyli właściwie można robić po tym wszystko – żartuje założyciel Fundacji Trzy Trąby, który wcześniej kierował również kilkoma dużymi firmami. Jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów MBA na University of Illinois.

Maciej Radziwiłł działa nie tylko w biznesie, ale realizuje też wiele projektów charytatywnych. W 2019 r. był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”, zawierającej 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji. Ta największa wystawa w historii Litwy okazała się ogromnym sukcesem. Odwiedziło ją prawie 55 tys. turystów z całego świata. Maciej Radziwiłł i jego Fundacja od lat wspierają też Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Reaktywowali tam Manufakturę Majoliki i zorganizowali wiele wystaw poświęconych założycielom pałacu, w którym mieści się muzeum. Dzięki zaangażowaniu Radziwiłła co roku na dziedzińcu pałacu wystawiane są najznakomitsze przedstawienia operowe, na które wstęp jest darmowy.

Założyciel Fundacji Trzy Trąby zachęca, żeby wybierać klasyczne kierunki studiów: socjologię, psychologię, filozofię, a nie np. psychologię biznesu czy socjologię sportu. Jego zdaniem, tzw. kierunki klasyczne wyróżnia przede wszystkim ich szeroki zakres. Jako zalety tych studiów, z pozoru niepraktycznych, wymienia otwarcie umysłu oraz ich przydatność w rozwijaniu umiejętności uczenia się, kluczowej w dzisiejszych czasach. – Przedstawiciele pokolenia, które teraz wchodzi w dorosłość, muszą pogodzić się z tym, że w jakimkolwiek zawodzie się nie wyspecjalizują, będą musieli kilka razy uczyć się go od nowa  – wyjaśnia. W wypowiedzi dla AZiR zdradza również, absolwentów jakich studiów sam woli zatrudniać: https://azir.edu.pl/wyklad/po-socjologii-mozna-robic-wszystko/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja TOP5 umiejętności przyszłości. Co nas wyróżni na rynku pracy? Biuro prasowe
2024-07-30 | 14:21

TOP5 umiejętności przyszłości. Co nas wyróżni na rynku pracy?

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. To dla pracodawców wyzwanie dostosowania programów szkoleniowych do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku pracy.
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Przemysł spożywczy

Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja

Biometan mógłby w przyszłości pokryć nawet połowę krajowego zapotrzebowania na paliwa gazowe oraz przyczynić się do wykreowania całego nowego łańcucha wartości w gospodarce. W Polsce potencjał produkcji tego gazu sięga nawet 16 mld m3 rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie ok. 9 mld m3 biometanu rocznie – pokazuje nowy raport Polskiej Organizacji Biometanu. Eksperci wskazują, że Polska mogłaby się stać europejskim potentatem w produkcji tego gazu, ale jak dotąd nie działa jeszcze żadna taka instalacja.

Ochrona środowiska

Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku

Budownictwo, które jest jednym z sektorów mających największy wpływ na środowisko i klimat, kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Trendy w branży ukierunkowane na ten cel skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technologii oraz udoskonalaniu istniejących i tworzeniu nowych, inteligentnych materiałów budowlanych, które lepiej odpowiadają na wyzwania środowiskowe związane z efektywnością energetyczną czy jakością powietrza. – Wydaje mi się, że w okolicach 2030 roku powinniśmy już widzieć wyraźną zmianę. Natomiast pełne zrównoważenie, pełna cyrkularność to moim zdaniem najwcześniej 2040 rok – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.