Jurajska przeciw przemocy. W galerii odbędzie się społeczny happening

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Skala przemocy wobec najmłodszych ciągle rośnie. Z danych zebranych przy pomocy „Niebieskiej karty” wynika, że rocznie jej ofiarami pada nawet 40 tys. nieletnich. Większość, bo ponad 30 tys., to dzieci wieku od 0 do 13 lat.
To zjawisko, w stosunku, do którego nie można być dłużej obojętnym. Wyrazem tego głośnego sprzeciwu wobec przemocy będzie organizowane w Galerii Jurajskiej wydarzenie pod hasłem „Kochaj nie krzywdź”, które już 2 grudnia przygotuje Stowarzyszenie Miłośników Sportu EFEKT z Częstochowy.
Jego celem będzie zwrócenie uwagi na to, jakie są skutki przemocy wobec nieletnich, a także przypomnienie mieszkańcom Częstochowy i okolic, aby reagować, kiedy jest się świadkiem krzywdy dziecka. Pomoże w tym m.in. happening plastyczny.
Na olbrzymim płótnie kilkanaście dzieci stworzy obraz pokazujący świat bez przemocy, agresji, dyskryminacji i ciągłego poniżania. Nad powstawaniem pracy, ukazującej lepszy świat oczami dziecka, czuwać będzie artysta Wojciech Kołsut.
To jednak nie wszystko. Na scenie będzie można także posłuchać wystąpień na temat skutków i form przemocy, przygotowanych m.in. przez przedstawiciela prewencji Miejskiej Komendy Policji w Częstochowie oraz Agatę Wierny, pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans.
W trakcie będzie można dowiedzieć się, jakie są formy przemocy w rodzinie i jak jej zapobiegać, a także jakie są zasady równego traktowania bez dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną czy pochodzenie. Ponadto odczytane zostaną poruszające historie dzieci na temat przemocy rówieśniczej i domowej, przygotowane w formie listu do przyjaciela.
Całość dopełnią występy taneczne, akrobatyczne i wokalne. Ich zadaniem będzie pokazanie jak ruch, aktywność sportowa czy pasja pozytywnie wpływają na dzieci, ucząc odwagi, poczucia własnej wartości i relacji międzyludzkich. O tę część zadbają: Częstochowski Teatr Tańca, formacja taneczna Bellyteam oraz klub sportowy SMS EFEKT Częstochowa.
– Tego typu wydarzenie społeczne gościmy w Jurajskiej po raz pierwszy. Jest ono wyrazem naszego stanowczego „nie” dla przemocy, zwłaszcza w kontekście niedawnych wydarzeń w Częstochowie, które wstrząsnęły Polską, ale także w kontekście narastającej fali przemocy w domach i szkołach – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.
– Formuła wydarzenia została tak opracowana, aby w przestępny sposób zwrócić uwagę mieszkańców regionu na problem, ale także skłonić do działania, uwrażliwiając na zjawisko przemocy w różnej formie. Przygotowany happening dostarcza bowiem solidnej porcji wiedzy, jak pomóc ofiarom. Pokazuje także, oczami i słowami dziecka, jak dramatyczne są skutki zaniedbania, agresji i przemocy – dodaje.
Wśród zaproszonych na happening gości znajdą się: Świetlica Socjoterapeutyczna „Ludki z Blaszanej Budki, Częstochowski Teatr Tańca, formacja taneczna Bellyteam, dzieci ćwiczące akrobatykę i skoki do wody w Stowarzyszeniu Miłośników Sportu EFEKT, policjant z Komendy Miejskiej Policji, artysta Wojciech Kołsut, radna Małgorzata Iżyńska, Agata Wierny - pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans. Wydarzenie realizowane jest wspólnie z Gminą Miastem Częstochowa, Galerią Jurajską, Komendą Miejską Policji, CzTPS oraz przyjaciółmi, którzy wspomagają Stowarzyszenie Miłośników Sportu EFEKT. Happening „Kochaj nie krzywdź” rozpocznie się o godz. 14.00.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.