Komunikaty PR

Kariera w branży energetycznej. Na jakie zarobki może liczyć handlowiec?

2023-04-20  |  01:00
Biuro prasowe

Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej w branży odnawialnych źródeł energii zatrudnionych na całym świecie jest około 9,8 mln osób. Do 2030 roku ta liczba ma wzrosnąć do 24 mln. Z raportu wspomnianej agencji wynika ponadto, że branża OZE generuje więcej miejsc pracy niż paliwa kopalne co stanowi ponad 50 % zatrudnienia w całej energetyce.

Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE. Jest to spowodowane faktem, iż praca w niej jest stabilna i bezpieczna, a właśnie tego poszukują obecnie Polacy”- mówi Szymon Masło, Prezes Neptun Energy.

W branży OZE zatrudnienie mogą znaleźć cenieni i wykwalifikowani specjaliści, technicy, doradcy energetyczni, przedstawiciele handlowi, ale także osoby, które nie posiadają doświadczenia jednak wykazują zaangażowanie i mają umiejętności dotyczące realizacji działań w zakresie serwisowania sprzętów.

Zarobki przedstawiciela handlowego w branży OZE

Od dawna wiadomo, że praca na stanowisku przedstawiciela handlowego wiąże się z możliwością otrzymywania naprawdę godnego wynagrodzenia, często kilku lub kilkakrotnie wyższego od przeciętnej średniej krajowej. Warto jednak pamiętać, że handlowiec sam po części jest swoim sterem, żeglarzem i okrętem, a jego wynagrodzenie składa się z najczęściej z:

  • stałej pensji (tzw. podstawy);

  • dodatków finansowych w postaci prowizji sprzedażowej czy premii uznaniowej;

  • benefitów pozapłacowych.

Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków wynosi 6 290 złotych brutto, jednak jak podkreśla Szymon Masło Prezes Zarządu Neptun Energy „Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 tysięcy miesięcznie”.

Prowizja, czyli jak zarabia handlowiec?

Kluczowym elementem wynagrodzenia przedstawiciela handlowego jest prowizja od sprzedaży. Wiadomym jest, że stanowi ona motor napędowy każdego przedstawiciela handlowego, ponieważ im więcej dany pracownik sprzeda tym wyższą otrzyma prowizję. Warto jednak pamiętać, że nawet w raju zdarzają się gorsze chwile dlatego z słusznego założenia wychodzi Szymon Masło Prezes Zarządu Neptun Energy, który twierdzi, iż „oferujemy przedstawicielom handlowym w naszej ocenie najzdrowszą formę zatrudnienia składający się z podstawy płacy oraz prowizji od sprzedaży, ponieważ w przypadku gorszego okresu pracownika, a taki zawsze może się zdarzyć chociażby może być podyktowany problemami osobistymi, zawsze pracownik otrzyma podstawową płacę”.

Premia uznaniowa

Jak, w każdej firmie, pracodawca gratyfikuje pracowników za wyniki tym samym motywując ich do dalszej pracy, jak radzi Szymon Masło Prezes zarządu Neptun En „premia uznaniowa dla pracownika jest oznaka docenienia i wyróżnienia”.

Czy Polacy chętnie decydują się na zakup produktów z sektora OZE?

Z uwagi na ogromny wzrost cen paliw stałych czy energii, a jednocześnie coraz częstsze wykorzystanie w gospodarstwach domowych energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej czy biopaliw coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zainwestowaniu w tę formę energii, która pozwoli im przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze, ale również zapewni im bezpieczeństwo czy niezależność. Wspomniane zapotrzebowania wiąże się z wyższym popytem na produkty OZE, a co za tym idzie daje wysokie możliwości osobom zatrudnionym w tejże branży.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.