Mówi: | Irena Pichola, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu FAKRO Katarzyna Stasińska, dyrektorka marketingu Medicover Polska Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko – Organizacji Odzysku Sprzętu Elektronicznego i Elektronicznego |
Konsumenci doceniają działania firm na rzecz środowiska i społeczeństwa. Dla przedsiębiorstw to szansa na rozwój
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem strategii biznesowych firm. Podmioty wdrażające długofalową strategię ESG mogą liczyć na korzyści finansowe, większe zainteresowanie inwestorów oraz poprawę klimatu i społecznej akceptacji. Spółki i przedsiębiorcy, którzy realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi otrzymali Diamenty Zrównoważonej Gospodarki podczas konferencji Sustainable Economy Summit.
– Biznes musi być zaangażowany w działania z zakresu ESG, które pomagają zarządzać ryzykami, zidentyfikować szanse, które są istotne, aby działania biznesowe szły w zgodzie z celami redukującymi naszą negatywną działalność i wpływ na środowisko, na społeczeństwo, a jednocześnie wprowadzają innowacje, które przyczyniają się do rozwiązania problemów społecznych i środowiskowych. To dla nas ogromna szansa rozwojowa, żebyśmy poprzez innowacje w technologie osiągali przewagę konkurencyjną, budowali gospodarkę w oparciu o działania z zakresu zrównoważonego rozwoju – mówi agencji Newseria Irena Pichola, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, laureatka Diamentów Zrównoważonej Gospodarki w kategorii „Osobowość zrównoważonego biznesu”.
Biorąc pod uwagę rosnącą rolę raportowania ESG w biznesie, z czasem coraz więcej firm będzie musiało uwzględnić zrównoważony rozwój w swoich strategiach. Od 2025 roku do publikacji raportu zobowiązane są największe przedsiębiorstwa, ale obowiązek ten będzie stopniowo rozszerzany na kolejne grupy. Raportowanie ESG to z jednej strony obowiązek, ale z drugiej strony duża szansa dla firm.
Irena Pichola została nagrodzona za wieloletnie i wieloaspektowe zaangażowanie w promowanie, edukację oraz wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju. Aktywnie uczestniczy w inicjatywach edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia zrównoważonego rozwoju w biznesie.
– Na rynku potrzebujemy dobrych przykładów, silnych liderów. Potrzebujemy pokazania, że działania, które podejmujemy w zakresie zrównoważonego rozwoju, nie tylko przyczyniają się do ochrony planety, do redukcji emisji, ale także mają bardzo duży sens biznesowy, a wręcz prowadząc je, ograniczamy ryzyka działalności operacyjnej – podkreśla prezeska FOB.
Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju przyczyniają się do poprawy klimatu i zadbania o przyszłe pokolenia, ale – jak pokazują badania – przekładają się na większe zainteresowanie ze strony konsumentów. PwC podaje, że 76 proc. konsumentów zrezygnowałoby z zakupów w firmach, które zaniedbują kwestie związane ze środowiskiem, pracownikami lub społecznością.
– Polityka ESG pozwala nam konkurować na rynkach zagranicznych. Doceniana jest przez konsumenta polskiego, ale zwracamy uwagę na atuty, które przekonują klientów poza granicami Polski. Zrównoważony rozwój, zielone produkty, przyjazne dla środowiska są coraz bardziej doceniane i coraz chętniej wybierane przez konsumentów na całym świecie – ocenia Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu w FAKRO, firmy nagrodzonej w kategorii „Lider neutralności klimatycznej”.
FAKRO to jeden z czołowych producentów rozwiązań dla budownictwa energooszczędnego, obecny w ponad 60 krajach. Firma została doceniona za konsekwentne modernizowanie swoich zakładów i procesów, ograniczanie emisji zanieczyszczeń, zużycia wody i wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Budownictwo odpowiada aż za 38 proc. emisji dwutlenku węgla, ważne więc, żeby produkty związane z tym przemysłem były zeroemisyjne. Związane jest to oczywiście z oszczędzaniem energii na ogrzewanie, ale też i pozyskiwaniem energii słonecznej w okresie zimowym. Chodzi o to, żeby bilans energetyczny rzeczywiście był zerowy – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz. – Nagroda, która docenia tę działalność, wyznacza, w jakim kierunku powinniśmy się dalej rozwijać, pokazuje, że te działania są doceniane przez kapitułę, a docelowo też przez naszych klientów.
Kolejny ważny aspekt w działalności na rzecz ochrony środowiska ma związek z budowaniem gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalającej oszczędzać zasoby, a jednocześnie zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.
– Od wielu lat próbujemy wdrażać w Polsce taką formułę, w której wszyscy zrozumiemy, jak wielkie znaczenie mają surowce odzyskiwane ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ochrona środowiska to sprawa fundamentalna, natomiast do niedawna chyba nie wszyscy zdawali sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma wartość ekonomiczna tego projektu. Byliśmy prekursorem tego tematu w Polsce, organizacją, która jako jedyna została przyjęta do struktur międzynarodowych organizacji podobnych do nas, więc naszym celem jest też wdrażanie wszystkich standardów, które funkcjonują w Europie. Ale nie zrobilibyśmy tego, gdyby nie zaangażowanie naszych klientów, czyli wszystkich producentów wprowadzających sprzęt, którzy z jednej strony realizują dyrektywę unijną, a z drugiej strony realizują swoje strategiczne cele w zakresie ochrony środowiska – podkreśla Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko – Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Organizacja od 19 lat reinwestuje swoje przychody w rozwój systemu oraz realizację programów edukacyjnych. Współpracuje z największymi gminami oraz umożliwia bezpłatny odbiór e-odpadów z ponad 500 tys. gospodarstw domowych. Jej partnerami biznesowymi są najwięksi polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy urządzeń AGD, RTV i oświetlenia oraz wiodące zakłady przetwarzania. Za te działania kapituła przyznała ElektroEko nagrodę w kategorii „Lider odpowiedzialnego recyklingu”.
– Nie ma ochrony środowiska bez połączenia tego tematu z kwestiami czysto biznesowymi. Nam się to udaje łączyć. To 1,5 mln t zebranego, przetworzonego sprzętu, a co za tym idzie odzyskanych surowców. To bezpośrednia edukacja ponad 10 mln osób w Polsce, to jest wreszcie wydanie bardzo dużych kwot na edukację ogólnospołeczną – wymienia Grzegorz Skrzypczak.
Edukacja w istotnych społecznie sprawach to też element ESG biznesu. Firmy chętnie angażują się w działania na rzecz społeczności lokalnej w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) poprzez wspieranie edukacji, kultury i zdrowia.
– Widzimy swoją rolę jako dostawcy usług medycznych i zdrowotnych właśnie w szeroko rozumianym aspekcie społecznym, wpływania na jakość życia ludzi na świecie – tłumaczy Katarzyna Stasińska, dyrektorka marketingu w Medicover Polska, laureata w kategorii „Lider społecznej odpowiedzialności”.
W 2024 roku powołana przez Medicover fundacja zrealizowała 90 inicjatyw społecznych, docierając do ponad 310 tys. osób. W działania zaangażowały się setki pracowników-wolontariuszy w dziewięciu miastach Polski. Medicover prowadzi m.in. Program FitSchool, promujący zdrowy styl życia wśród dzieci, czy projekt Repower, wspierający ukraińskich medyków wojskowych w rehabilitacji zdrowia psychicznego.
– Core’owym obszarem naszej działalności, który został wyróżniony, była przede wszystkim działalność naszej fundacji, która sprawiła, że tysiące dzieci w Polsce uprawiają aktywność fizyczną, a jednocześnie tysiące pracowników w całej Polsce realizuje fantastyczne akcje wolontariatu pracowniczego. Staramy się również dbać o środowisko i zmniejszać swój ślad węglowy, tworzyć nowe miejsca pracy – w zeszłym roku aż 3 tys. Ale nie należy zapominać o naszej misji, istniejemy po to, żeby poprawiać jakość życia naszych pacjentów, członków naszych klubów i centrów medycznych – mówi Katarzyna Stasińska.
Dwudniowe forum Sustainable Economy Summit było okazją do dyskusji o ważnych trendach w zrównoważonym rozwoju państw – zarówno biznesowym podejściu, jak i regulacjach i wpływie na bezpieczeństwo. Podczas wieczornej gali organizatorzy wręczyli statuetki Diamentów Zrównoważonej Gospodarki. Wśród nagrodzonych znaleźli się także Heidelberg Materials w kategorii „Lider zrównoważonej produkcji”, Archicom – „Lider ESG w nieruchomościach”, Kajima Poland – „Lider ESG w budownictwie”, EDF Renewables Polska – „Lider ekologii w energetyce”, mBank – „Lider zrównoważonego finansowania”, Nowy Styl – „Lider etyki w biznesie”, Henkel Polska – „Lider różnorodności”. Newseria była jednym z patronów medialnych gali.
Czytaj także
- 2025-05-15: Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-04-30: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem
- 2025-05-30: Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

UE dąży do większej samodzielności w dostępie do surowców krytycznych. Częściowo pozyska je z recyklingu baterii
Zgodnie z aktem o surowcach krytycznych władze unijne dążą do zwiększenia niezależności w zakresie ich dostaw od Chin i innych krajów trzecich. Do 2030 roku ze źródeł zewnętrznych ma pochodzić nie więcej niż 65 proc. rocznego zużycia każdego z surowców. Z kolei 25 proc. ma pochodzić z recyklingu. – Te cele nie są nadambitne, bo recykling to relatywnie młoda część gospodarki, więc legislacja, która narzuca te poziomy odzysku i recyklingu to jedno, a realia to drugie – mówi Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding. Podkreśla jednak, że Europa ma duży potencjał w zwiększeniu odzysku i przetwarzania cennych surowców
Konsument
Konsumenci doceniają działania firm na rzecz środowiska i społeczeństwa. Dla przedsiębiorstw to szansa na rozwój

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem strategii biznesowych firm. Podmioty wdrażające długofalową strategię ESG mogą liczyć na korzyści finansowe, większe zainteresowanie inwestorów oraz poprawę klimatu i społecznej akceptacji. Spółki i przedsiębiorcy, którzy realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi otrzymali Diamenty Zrównoważonej Gospodarki podczas konferencji Sustainable Economy Summit.
Edukacja
Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm

Na tle mieszkańców innych państw UE poziom kompetencji cyfrowych Polaków utrzymuje się na bardzo niskim poziomie – wynika z ostatnich danych Eurostat. Niecała połowa deklaruje posiadanie przynajmniej podstawowych umiejętności cyfrowych, a 20 proc. – więcej niż podstawowe. Staje to na drodze do cyfryzacji gospodarki i zwiększenia produktywności przedsiębiorstw.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.