King of Innovation – międzynarodowy sukces polskiego oddziału ID Logistics
Grupa ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, ogłosiła wyniki konkursu „Kings of Innovation” na najbardziej innowacyjny projekt wspierający zarządzanie magazynami. Pierwsze miejsce na podium i tytuł „King of Innovation” zdobył ID Logistics Polska. Opracowane przez polski zespół autorskie rozwiązanie ID SMART okazało się najlepsze wśród 117 projektów, które do konkursu zgłosiło 13 oddziałów Grupy ID Logistics z całego świata.
Pierwsza edycja konkursu „Kings of Innovation” została zorganizowana w ramach wewnętrznego programu Grupy ID Logistics - Booster 2020. W głosowaniu, przeprowadzonym za pomocą dedykowanej platformy internetowej, wzięło udział ponad 700 menedżerów firmy. Największą ilość głosów zdobył projekt ID SMART polskiego oddziału ID Logistics, drugie miejsce zajął zespół z Beneluksu za „Pick Trolley 2.0” a trzecie ID Logistics Iberia za „Smart Glasses”.
„Jesteśmy bardzo dumni ze zwycięstwa i tytułu „King of Innovation”. ID SMART jest naszym autorskim pomysłem i pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku. Projekt zdobył już nagrodę główną w konkursie „Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu, Produkcji 2019”, teraz jego innowacyjność została doceniona przez wymagające grono menedżerów i ekspertów Grupy ID Logistics, specjalizujących się w tego typu rozwiązaniach. To duże wyróżnienie i sukces, a zarazem motywacja dla naszego zespołu” podkreśla Piotr Krasoń, project manager, ID Logistics Polska.
Celem konkursu jest promowanie wśród pracowników Grupy ID Logistics innowacyjnego podejścia przy realizacji projektów z obszaru logistyki kontraktowej oraz poszukiwanie narzędzi i nowych rozwiązań, które podniosą jakość, ergonomię i bezpieczeństwo pracy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich oddziałów, ma też ułatwić wymianę dobrych praktyk. Konkurs składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich były eliminacje lokalne. W Polsce pracownicy zgłosili łącznie 31 projektów, z których do międzynarodowego konkursu został wybrany ID SMART.
I miejsce - ID SMART, ID Logistics Polska
Zwycięski projekt, ID SMART, to zintegrowany system monitoringu procesów magazynowych, opracowany przy współpracy z partnerem biznesowym DCLOG. Wspiera zarządzanie, zwiększa produktywność i wydajność oraz zapewnia pełną kontrolę procesów operacyjnych, związanych z kompletowaniem zamówień (multikompletacji), przygotowaniem towarów do dystrybucji z magazynu do sklepów i obsługą reklamacji. Tworzą go trzy moduły, wykorzystujące urządzenia zamontowane na wózku widłowym, w tym system put-to-light i kamery wysokiej rozdzielczości rejestrujące proces przygotowania zamówienia. Integralną część stanowi dedykowane oprogramowanie, połączone z systemem zarządzania magazynem WMS, gwarantujące pełną wymianę danych on-line. Obecnie ID SMART, zamontowany na 90 wózkach widłowych, stosowany jest w 5 magazynach ID Logistics w Polsce, planowane są już kolejne wdrożenia. Za opracowanie jego koncepcji i realizację odpowiadał zespół kierowany przez Piotra Krasonia z działu project management oraz Piotra Chojnackiego, dyrektora magazynu ID Logistics.
II miejsce – „Pick Trolley 2.0”, ID Logistics Benelux
Projekt „Pick Trolley 2.0” ma wspierać proces kompletacji zamówień pojedynczych sztuk artykułów. Opiera się na wykorzystaniu specjalnego wózka wyposażonego w monitor, na którym umieszczane są pojemniki wykorzystywane do kompletacji produktów. Zastosowanie systemów pick-to-graphic i put-to-light pozwala na przekazywanie pracownikowi magazynowemu szczegółowych informacji, niezbędnych do przygotowania zamówienia. Są to takie dane jak m.in. wygląd produktów, ilość sztuk, miejsce na regale oraz wybór pojemnika, umieszczonego na wózku, do którego mają być włożone.
III miejsce - „Smart Glasses”, ID Logistics Iberia
Projekt „Smart Glasses” (Inteligentne Okulary) opiera się na wykorzystaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki temu, zamiast klasycznych terminali do preparacji i komunikatów głosowych, pracownicy magazynowych mogą wykorzystać inteligentne okulary. Nakładają one na obraz otoczenia informacje niezbędne do przygotowania zamówienia, m.in. ilość towaru i miejsce na regale. To bardzo innowacyjne rozwiązanie wymaga dalszych badań nad technologią i jej wykorzystaniem w warunkach logistyki magazynowej.
Innowacje wpisane w DNA Grupy ID Logistics
Innowacyjność wpisana jest w DNA i strategię rozwoju Grupy ID Logistics już od początku jej działalności. Operator stawia na przygotowanie nowatorskich i autorskich rozwiązań, które wspierają efektywność i wydajność procesów magazynowych. Za koordynację projektów opartych na wykorzystaniu nowoczesnych technologii odpowiada dedykowany Dział ds. Innowacji, tworzony przez menedżerów z działów operacyjnych, IT i rozwoju. Grupa ID Logistics jako pierwsza firma logistyczna we Francji, otworzyła Innovation Campus. Aby ułatwić wymianę informacji, operator uruchomił także wewnętrzny portal dedykowany innowacyjności. Tu pracownicy firmy mogą znaleźć informacje o prowadzonych projektach, także tych, które są jeszcze w fazie badań lub opracowania koncepcji.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.