Klasycy Awangardy na wystawie
Erotyczny obraz Wojciecha Fangora, uwielbiane przez widzów akty Jerzego Nowosielskiego czy fantazje na temat kobiecego ciała w wykonaniu Władysława Jackiewicza. Te niezwykle sensualne dzieła pojawią się na czerwcowej wystawie „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”. Łącznie od 18 do 29 czerwca zaprezentowanych zostanie blisko 60 dzieł.
Erotyczny obraz Wojciecha Fangora to zupełna rzadkość na rynku. Artysta kojarzony głównie z malarstwem geometrycznym, w latach 70. i 80. powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszła seria prac odnoszących się do relacji międzyludzkich. Fangor wierzył, że każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem zainteresowania artysty. Przedstawił go w pracy „Przestrzeń międzypiersiowa”, która zaprezentowana zostanie na wystawie w DESA Unicum. Artysta wspomniane relacje oraz napięcie oddaje za pomocą kolorów oraz abstrakcyjnych kształtów.
Piękno kobiecego ciała jak nikt inny potrafił przedstawić Jerzy Nowosielski. Jego akty są niezwykle wysublimowane i pełne wdzięku. Kobiety dla artysty były niegasnącym źródłem inspiracji i twórczych poszukiwań. Ich ciała na obrazach Nowosielskiego są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać wpływowi ikonopisarstwa. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów malarstwa Nowosielskiego są wizerunki młodych dziewczyn w sportowych strojach. Jedna z takich prac „Kobieta na plaży”, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Tajemnicza, ubrana w kostium gimnastyczny dziewczyna zdaje się cieszyć promieniami słońca. Postać emanuje pewnego rodzaju nieświadomą niewinnością. Drugi obraz przedstawia kobiecy akt na tle miasta.
Kobiety są źródłem inspiracji również dla Władysława Jackiewicza. Jego zauroczenie aktem zaczęło się w momencie, kiedy zobaczył „Śpiącą Wenus” Giorgione, później były to akty Modiglianiego. Pierwszy akt zatytułowany po prostu „Ciało” powstał w 1973 roku i otworzył nowy rozdział w twórczości artysty. Jak mówi sam Jackiewicz, maluje on fantazje na temat kobiecego ciała, które jest najdoskonalszym stworzonym kształtem. Artysta pokazuje sylwetki w sposób dyskretny i elegancki. Zostawia pole dla wyobraźni widza, nie zdradza tajemnicy, bez której obraz nie jest dziełem sztuki. Na wystawie pojawią się dwa jego obrazy z lat 90.
Na wystawie pojawią się również dzieła takich klasyków jak Henryk Stażewski, Jan Dobkowski, Jan Tarasin, Teresa Pągowska czy Erna Rosenstein. Wszystkie prace zostaną zlicytowane na aukcji 29 czerwca.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 18-29 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum,w ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 29 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-ke88/

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.