Komunikaty PR

Klasycy Awangardy na wystawie

2021-06-14  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpeg ( 0.24 MB )

Erotyczny obraz Wojciecha Fangora, uwielbiane przez widzów akty Jerzego Nowosielskiego czy fantazje na temat kobiecego ciała w wykonaniu Władysława Jackiewicza. Te niezwykle sensualne dzieła pojawią się na czerwcowej wystawie „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”. Łącznie od 18 do 29 czerwca zaprezentowanych zostanie blisko 60 dzieł. 

 

Erotyczny obraz Wojciecha Fangora to zupełna rzadkość na rynku. Artysta kojarzony głównie z malarstwem geometrycznym, w latach 70. i 80. powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszła seria prac odnoszących się do relacji międzyludzkich. Fangor wierzył, że każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem zainteresowania artysty. Przedstawił go w pracy „Przestrzeń międzypiersiowa”, która zaprezentowana zostanie na wystawie w DESA Unicum. Artysta wspomniane relacje oraz napięcie oddaje za pomocą kolorów oraz abstrakcyjnych kształtów. 

 

Piękno kobiecego ciała jak nikt inny potrafił przedstawić Jerzy Nowosielski. Jego akty są niezwykle wysublimowane i pełne wdzięku. Kobiety dla artysty były niegasnącym źródłem inspiracji i twórczych poszukiwań. Ich ciała na obrazach Nowosielskiego są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać wpływowi ikonopisarstwa. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów malarstwa Nowosielskiego są wizerunki młodych dziewczyn w sportowych strojach. Jedna z takich prac „Kobieta na plaży”, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Tajemnicza, ubrana w kostium gimnastyczny dziewczyna zdaje się cieszyć promieniami słońca. Postać emanuje pewnego rodzaju nieświadomą niewinnością. Drugi obraz przedstawia kobiecy akt na tle miasta. 

 

Kobiety są źródłem inspiracji również dla Władysława Jackiewicza. Jego zauroczenie aktem zaczęło się w momencie, kiedy zobaczył „Śpiącą Wenus” Giorgione, później były to akty Modiglianiego. Pierwszy akt zatytułowany po prostu „Ciało” powstał w 1973 roku i otworzył nowy rozdział w twórczości artysty. Jak mówi sam Jackiewicz, maluje on fantazje na temat kobiecego ciała, które jest najdoskonalszym stworzonym kształtem. Artysta pokazuje sylwetki w sposób dyskretny i elegancki. Zostawia pole dla wyobraźni widza, nie zdradza tajemnicy, bez której obraz nie jest dziełem sztuki. Na wystawie pojawią się dwa jego obrazy z lat 90. 

 

Na wystawie pojawią się również dzieła takich klasyków jak Henryk Stażewski, Jan Dobkowski, Jan Tarasin, Teresa Pągowska czy Erna Rosenstein. Wszystkie prace zostaną zlicytowane na aukcji 29 czerwca.

 

Wystawa „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 18-29 czerwca 2021,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum,w ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 29 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-ke88/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę Biuro prasowe
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.