Klienci coraz bardziej zainteresowani gotowymi mieszkaniami
Deweloperzy zauważają, że wielu zainteresowanych kupnem mieszkania pyta o inwestycje gotowe lub z bliską datą oddania do użytku. Coraz popularniejsze staje się wybieranie lokum względem pojawiających się nowych potrzeb. Jak rynek odpowiada na tę tendencję?
Nowa strategia sprzedaży
Niemal standardem jest już kupowanie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi, kiedy do dyspozycji mamy wizualizacje i plany, ale budynek jest jeszcze w budowie. Oznacza to dłuższe czekanie na przeprowadzkę – o ile w przypadku planu założenia rodziny może być to dogodnym rozwiązaniem, o tyle już pojawienie się konkretnej, bieżącej potrzeby wymaga nierzadko szybkiego reagowania. Wrocławski deweloper WPBM „Mój Dom” S.A. wprowadził do sprzedaży mieszkania dopiero po zakończeniu budowy trzeciego etapu Słonecznego Zakątka. Dziś w inwestycji pozostało jedynie kilka ostatnich wolnych mieszkań.
– Tym razem zdecydowaliśmy się na inne niż dotąd podejście do sprzedaży. W wielu przypadkach inwestycje wprowadzane są do oferty już na etapie tzw. dziury w ziemi. My jednak zauważamy, że często klienci pytają o mieszkania, które są ukończone. W trzecim etapie Słonecznego Zakątka postanowiliśmy zatem zaczekać ze startem sprzedaży na moment, w którym osiedle będzie gotowe, już z pozwoleniem na użytkowanie – opowiada Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Podejście to okazało się trafionym pomysłem. Zainteresowani mogli zobaczyć każdy lokal na żywo – i dopiero wówczas podjąć decyzję. W przypadku osiedli wprowadzanych do sprzedaży w trakcie budowy część mieszkań sprzedaje się jeszcze przed ukończeniem. Zazwyczaj dotyczy to najkorzystniejszych układów czy lokali z najlepszym widokiem. W tym przypadku w momencie, gdy inwestycja już istnieje, kupujący mają pełen wachlarz możliwości.
Tak duże zainteresowanie inwestycjami, do których można wprowadzić się niemal od razu, może wynikać między innymi z tego, że wielu uświadomiło sobie bieżącą potrzebę przeprowadzki do większego lokum. Samo przejście na pracę zdalną wyraźnie pokazało, jak ważna jest wydzielona przestrzeń do pracy w domu. Co istotne – to czynniki, które wielu potrzebuje zmienić już teraz.
Zysk od zaraz
Gotowe mieszkania są także chętnie wybierane przez inwestorów. Mogą oni relatywnie szybko zacząć zarabiać na lokum. Wprowadzenie do oferty ukończonej inwestycji sprawia, że klient inwestycyjny ma duży wybór w momencie, gdy mieszkania można zobaczyć na żywo. Może zdecydować się wówczas na takie lokale, które w jego doświadczeniu cieszą się największym zainteresowaniem wśród wynajmujących.
Oszczędność pieniędzy
Wprowadzanie do sprzedaży mieszkań dopiero po ukończeniu inwestycji to podejście, które jest jeszcze rzadko spotykane na rynku. Niewykluczone, że pod wpływem częstych zapytań klientów stanie się to popularnym rozwiązaniem. Gotowe mieszkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród tych osób, które w trakcie poszukiwań wynajmują lokum, a nie jedynie zmieniają je na inne. Krótki czas oczekiwania to realna oszczędność pieniędzy. Ci, którzy decydują się na finansowanie kredytem, nie muszą wówczas jednocześnie spłacać rat kredytu i czynszu najmu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.