Komunikaty PR

Kobiety u steru to dobra wiadomość dla biznesu

2020-09-02  |  10:30

Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich 30 lat, ale nadal jest dużo do zrobienia. Według tegorocznego raportu Women in Work Index 2020 firmy PWC, luka płacowa wciąż wynosi 5,3 proc. na niekorzyść kobiet. Zaledwie 10 proc. stanowisk w radach nadzorczych obejmują kobiety. Dlaczego warto inwestować w zwiększanie ich aktywności na rynku pracy i jak to zrobić?

Liczne badania wskazują, że dbanie przez firmy o równouprawnienie w miejscu pracy wyraźnie przekłada się na lepsze wyniki biznesowe. Dobrze zbalansowane i różnorodne zespoły mają dostęp do większej ilości doświadczeń i umiejętności oraz są otwarte na nowe pomysły i rozwiązania. Równość popłaca również w aspekcie zatrudnienia – firmy dbające o reprezentatywność obu płci, łatwiej przyciągają najbardziej utalentowanych pracowników oraz dłużej utrzymują ich w organizacji.

Równouprawnienie w życiu zawodowym przekłada się również na finanse państwa – skuteczna transformacja rynku pracy w kierunku równości, według szacunków firmy McKinsey, pozwoliłoby na uzyskanie dodatkowego 1,3 bln zł w skumulowanym PKB Polski do 2025 r., a w samym 2025 r. polska gospodarka zyskałaby dodatkowe 270 mld zł[1].

Skoro więc praca kobiet jest tyle warta, to skąd istniejące na rynku nierówności? Ocenia się, iż za różnicę w aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w dużej mierze odpowiadają czynniki instytucjonalne, takie jak różnice w wieku emerytalnym, konstrukcja systemu podatkowo - zasiłkowego, czy obecność polityk wspierających łączenie życia osobistego z zawodowym. Istotne są również stereotypy i mniejsza śmiałość kobiet w walce o wyższe stanowiska. Ten ostatni aspekt może być skutecznie zniwelowany przez same kobiety.

—  Mimo wielu zmian na lepsze, polski rynek pracy wciąż pokazuje dysproporcje – szczególnie widać to na szczycie biznesowej hierarchii. Polskie firmy dostrzegają już siłę i znaczenie płynące z dbania o równouprawnienie na rynku pracy, wciąż jednak wiele kobiet obawia się konkurować o najwyższe stanowiska. Dlatego stworzyliśmy studia dla kobiet mających ambicje wejść na wyższy poziom zawodowych kompetencji, prowadzone przez kobiety (choć nie wyłącznie!), które już tę drogę pokonały. Wiemy, że to podejście się sprawdza, bo blisko 30 proc. absolwentek pierwszej edycji Akademii Przywództwa Kobiet LiderShe awansowało na wyższe stanowiska zarządcze – mówi dr Anna Kieszkowska-Grudny, współzałożycielka Stowarzyszenia LiderShe, inicjatorka i kierowniczka studiów Akademia Przywództwa Kobiet LiderShe.

Celem studiów organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie jest przygotowanie pań, które mają już doświadczenia menadżerskie, do wyzwań, jakimi są zarządzanie firmą i bycie skutecznym liderem. Program Akademii Przywództwa Kobiet LiderShe przewiduje naukę w oparciu o prawdziwe, osobiste historie przekazywane przez wykładowczynie z doświadczeniem w różnorodnych sektorach gospodarki i biznesu. Program studiów składa się z trzech bloków: zarządzanie sobą, zarządzanie zespołem, zarządzanie organizacją.

 


[1] McKinsey & Company, 2017, Potęga równości Jak i dlaczego warto wspierać kobiety w karierze zawodowej? www.mckinsey.pl dostęp do: https://www.mckinsey.com/pl/~/media/McKinsey/Locations/Europe%20and%20Middle%20East/Polska/Raporty/Potega%20rownosci%20Jak%20I%20dlaczego%20warto%20wspierac%20kobiety%20w%20karierze%20zawodowej/McKinseyPotgarwnociJakidlaczegowartowspierakobietywkarierzezawodowej.pdf (data odczytu: 2020-08-25)

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.