Komunikaty PR

Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925

2020-11-17  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.6 MB )

Blisko 3 miliony złotych – tyle może być warta pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku. To najdroższa moneta jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce. Pójdzie ona pod młotek 30 listopada podczas pierwszej aukcji numizmatyków w DESA Unicum. Na największej aukcji monet w Polsce zlicytowana zostanie najcenniejsza kolekcja obiektów z różnych okresów. Od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej. Wiele egzemplarzy pochodzi ze znakomitych kolekcji. Zlicytowane zostaną monety o łącznej wartości blisko 9 mln złotych. Ta aukcja to wyjątkowa okazja zarówno dla kolekcjonerów jak i dla inwestorów. 

To jedna z najważniejszych i najwspanialszych polskich monet. 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku to bogato i wspaniale wykończona moneta, która stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim. To najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego rytownika i medaliera. Zachwyciła ona samego Zygmunta III, który udzielił artyście audiencji na Zamku Królewskim w Warszawie i obdarował go złotym łańcuchem. Przyczyna wybicia tak wielkiej i efektownej monety w złocie pozostaje tajemnicą. Niewątpliwie jednak była ona bardzo ważna. Od wieków przypuszcza się, że uczczono w ten sposób polskie zwycięstwo w 1621 roku nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, które szerokim echem odbiło się w Europie. Samuel Ammon umarł w 1622 roku w wieku zaledwie 31 lat. Pozostawił po sobie niesamowity dorobek medalierski, w postaci stempli do monet, donatyw i medali.  Prezentowany na aukcji obiekt to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów i miłośników historii. Jego cena może wynieść nawet 2,8 mln zł. 

Niezwykle unikatowa jest też czterodukatówka z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Na początku XX wieku odnotowano istnienie jedynie dwóch egzemplarzy tej monety i to w zbiorach muzealnych. W ciągu ostatnich stu lat nigdy nie pojawiła się ona w obiegu. Jest to jedyny znany dziś egzemplarz o wielkim znaczeniu dla numizmatyki polskiej. Jej cena może wynieść nawet pół miliona złotych. Na aukcji pojawi się również znakomitej klasy dzieło sztuki medalierskiej autorstwa wybitnego gdańskiego twórcy, Jana Hoehna Starszego. To półtalar medalowy koronny Władysława IV. Misterne i kunsztowne wykonanie  świadczy o unikatowym charakterze tej monety. Wylicytować można będzie również dwuzłotówkę próbną z 1771 roku. Odbita w złocie moneta jest aktualnie prawdopodobnie jedynym egzemplarzem jaki znajduje się w obiegu antykwarycznym. To dzieło Jana Filipa Holzhaeussera. Był on nadwornym medalierem Stanisława Augusta. Moneta ma ogromne znaczenie historyczne dla polskiej numizmatyki.

Inwestowanie w rzadkie numizmaty to pewny i bezpieczny sposób na ulokowanie kapitału, szczególnie w czasach rynkowych zawirowań. Ceny tych obiektów dynamicznie rosną. Przykładowo 3 lata temu studukatówka Zygmunta III Wazy sprzedała się na aukcji w Stanach Zjednoczonych za ponad 2,1 mln dolarów. 10 lat wcześniej zakupiona a została za 1,3 mln dolarów. To pokazuje w jak krótkim czasie, można osiągnąć wysoki zysk. Aukcja „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925” jest wydarzeniem zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych kolekcjonerów i inwestorów. 

30 listopada wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”: 17-30 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”: 30 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/monety/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-07-31 | 01:00

2024 kolejnym rokiem z rekordową liczbą upadłości konsumenckich

W I kwartale 2024 r. upadłość konsumencką ogłosiło 5396 osób, podobnie było w tym samym okresie w roku poprzednim (5352) – wynika z danych COIG. Rok 2023 był jednak rekordowy pod tym względem – na taki krok
Finanse Fundacje rodzinne coraz bardziej popularne w Polsce
2024-07-30 | 21:00

Fundacje rodzinne coraz bardziej popularne w Polsce

Kancelaria Finansowa LEX prowadzi licznik fundacji rodzinnych dzięki któremu możliwe jest szczegółowe śledzenie trendów związanych fundacjami rodzinnymi w
Finanse Rowerowy obraz Polski – czy stoimy przed kolejną rewolucją?
2024-07-30 | 14:30

Rowerowy obraz Polski – czy stoimy przed kolejną rewolucją?

Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego przez Santander Leasing wśród ogółu Polaków jedna dziesiąta badanych (10 proc.) deklaruje, że posiada własny rower

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Przemysł spożywczy

Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja

Biometan mógłby w przyszłości pokryć nawet połowę krajowego zapotrzebowania na paliwa gazowe oraz przyczynić się do wykreowania całego nowego łańcucha wartości w gospodarce. W Polsce potencjał produkcji tego gazu sięga nawet 16 mld m3 rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie ok. 9 mld m3 biometanu rocznie – pokazuje nowy raport Polskiej Organizacji Biometanu. Eksperci wskazują, że Polska mogłaby się stać europejskim potentatem w produkcji tego gazu, ale jak dotąd nie działa jeszcze żadna taka instalacja.

Ochrona środowiska

Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku

Budownictwo, które jest jednym z sektorów mających największy wpływ na środowisko i klimat, kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Trendy w branży ukierunkowane na ten cel skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technologii oraz udoskonalaniu istniejących i tworzeniu nowych, inteligentnych materiałów budowlanych, które lepiej odpowiadają na wyzwania środowiskowe związane z efektywnością energetyczną czy jakością powietrza. – Wydaje mi się, że w okolicach 2030 roku powinniśmy już widzieć wyraźną zmianę. Natomiast pełne zrównoważenie, pełna cyrkularność to moim zdaniem najwcześniej 2040 rok – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.