Komunikaty PR

Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

2022-08-12  |  01:00
Biuro prasowe

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach. Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii. 

Ceny dóbr i usług w Polsce były średnio wyższe o 15,5 proc. niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Aż o 24,2 proc. wzrosły koszty użytkowania mieszkania i nośniki energii, a o ponad jedną dziesiątą koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Inflacja mobilizuje firmy, a także wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe do poszukiwania oszczędności.

Co wpływa na koszt ciepła w spółdzielni mieszkaniowej?

Ustawa Prawo Energetyczne reguluje kwestie związane z ogrzewaniem mieszkań. Umowę z dostawcą energii w przypadku spółdzielni mieszkaniowych zawiera sama SM. To ona rozlicza koszty ciepła dostarczanego do budynku. W jaki sposób zatem są wyliczane rachunki dla poszczególnych lokali? Te kwestie regulują przepisy wewnętrzne.

Wzrost kosztów ogrzewania dla portfeli Polaków może być zabójczy. Te zależą od taryfy za ciepło od danego dystrybutora i miejscowości, np. we Wrocławiu mieszkańcy spółdzielni musieli zapłacić o 13 proc. więcej środków pieniężnych za ogrzewanie mieszkania. Czy jest jakieś rozwiązanie, by uniknąć płacenia wysokich rachunków? Wybrane Spółdzielnie w Polsce mają na to pomysł.

Spółdzielnie Mieszkaniowe idą po OZE

Część Spółdzielni Mieszkaniowych w Polsce już teraz zainwestowała w odnawialne źródła energii. Przykładem może być SM „Żuławy” we wsi Cedry Wielkie. Ta zlikwidowała kotłownię węglową, zainstalowała pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Efekt? 100 proc. oszczędności z tytułu ogrzewania mieszkania i ograniczona emisja CO2 o 466 ton rocznie. Z podobnego rozwiązania skorzystała Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie. OZE zastąpiły starą kotłownię gazową. Z pomp ciepła korzysta także Dźwierzucka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sasek”. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zwoleniu odłącza od sieci zasilanej gazem kolejne bloki i inwestuje w ogrzewanie pompami ciepła, po tym jak pilotażowa instalacja w jednym budynku okazała się olbrzymim sukcesem. Zatem przykłady można mnożyć.

Zdaniem ekspertów Euros Energy, producenta ekologicznych rozwiązań instalacyjnych, spółdzielnie mieszkaniowe jeszcze bardziej powinny otworzyć się na nowe rozwiązania związane z ogrzewaniem mieszkań. Do takich niewątpliwe należą odnawialne źródła energii, wśród nich pompy ciepła.

Pompy ciepła dla mieszkańców bloków

Zdaniem eksperta DARMOmodernizacja – bo tak określa inwestycję w pompy ciepła dla mieszkańców bloków producent tych rozwiązań – jest więcej niż opłacalna.

- Nazwaliśmy ją DARMOmodernizacją, ponieważ z punktu widzenia rachunku spółdzielcy nie ma w związku z tym procesem żadnych dodatkowych kosztów. Istotne obniżenie kosztów ogrzewania finansuje koszt kredytu, który spółdzielnia zaciąga na modernizację. Rachunki nie rosną, a budynek zyskuje zupełnie nowe oblicze – jest wyremontowany i niezależny energetycznie. Mieszkania zyskują na komforcie i wartości bez żadnej inwestycji ze strony właściciela. – tłumaczy Paweł Poruszek, Prezes Zarządu Euros Energy.

Instalowanie pomp ciepła to gwarancja niższych rachunków, ochrona środowiska naturalnego, a także bezpłatna klimatyzacja w każdym lokalu. Nic więc dziwnego, że oprócz właścicieli domów, także coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych w Polsce decyduje się na takie rozwiązanie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Złodzieje nie mają Świąt Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Złodzieje nie mają Świąt

Przerwa świąteczna i noworoczna zbliża się wielkimi krokami. Jak informuje policja, to właśnie m.in. w tym okresie częściej dochodzi do kradzieży z włamaniem w domach
Konsument Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie
2024-12-17 | 08:00

Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie

Aż 1/4 Polaków zadłuża się na organizację świąt Bożego Narodzenia, aby były wystawne, z czego 6 proc. zrobiło to wielokrotnie. Najczęściej konsumenci sięgają po pomoc rodziny,
Konsument Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili
2024-12-11 | 11:00

Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili

Dwóch na trzech opiekunów zwierząt planuje kupić swoim pupilom świąteczne prezenty, a aż jedna trzecia z nich rozważa w tym roku zakup specjalnego kalendarza adwentowego.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.