Komunikaty PR

Równowaga zaczyna się w domu, czyli najnowszy Raport IKEA Życie w Domu 2021

2021-10-15  |  11:00
Biuro prasowe

Charakter IKEA kształtuje fascynacja życiem w domu. Każdego roku prosimy tysiące osób, aby podzieliły się z nami swoimi przemyśleniami i odczuciami na temat własnego miejsca zamieszkania. Chcemy dowiedzieć się, co sprawia, że życie jest lepsze, abyśmy mogli pomóc ludziom stworzyć jeszcze dogodniejsze warunki. To trwający nieustannie projekt badawczy, który obecnie wydaje się jeszcze ważniejszy.

Dzisiaj nasz dom i samopoczucie, nastrój oraz relacje są ze sobą powiązane bardziej niż kiedykolwiek. Coroczne badanie marki po raz kolejny ujawnia istotną rolę, jaką odegrały własne cztery kąty w zaspokajaniu nie tylko racjonalnych, ale także emocjonalnych potrzeb ludzi, szczególnie w czasie pandemii. IKEA wierzy, że droga do dobrego życia zaczyna się od przestrzeni, w której przebywamy, a zrównoważone podejście pomaga nam czerpać
z niego jak najwięcej.

Raport IKEA „Życie w Domu” to jeden z najbardziej kompleksowych projektów badawczych tego typu na świecie. Marka w przeprowadzonym badaniu[1] poprosiła tysiące ludzi z całego świata, w tym w Polsce, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach z minionych 12 miesięcy. IKEA konsultowała się z ekspertami i przeprowadzała szeroko zakrojone badania danych zastanych, pragnąc jak najlepiej zrozumieć, czym dla nas wszystkich jest życie w domu.

Bazujący na odpowiedziach respondentów z całego świata tegoroczny Raport IKEA, to zbiór informacji na temat odczuć i emocji w domowym życiu, w trudnym czasie naznaczonym pandemią. Przedstawia on wyniki zebrane w kilku kluczowych dla ankietowanych obszarach, takich jak: relacje, społeczność, przestrzeń, nawyki oraz przyszłość.

Wiemy już, że idealny dom to bardziej zielone, przestronne i wygodne miejsce do życia, w którym możemy być blisko ludzi, na których nam zależy i robić to, co sprawia, że czujemy się dobrze. Równowaga w domowym życiu jest ważna dla kondycji psychicznej nas wszystkich, dlatego
w IKEA zachęcamy ludzi do wprowadzania drobnych zmian i pomagamy im tworzyć swoje szczęśliwe miejsce
” – mówi Marcus Engman, Dyrektor Kreatywny w Grupie Ingka.

Wsparcie i poczucie przynależności

Aż 39% osób doświadczyło w Polsce negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne w ciągu minionego roku. W takich trudnych momentach nadzieję pokładamy w osobach, z którymi mieszkamy – naszych bliskich. Niektóre z relacji, dzięki temu rozkwitły, a inne ucierpiały. Prawie połowa Polaków (46%) twierdzi, że ich kontakt z rodziną poprawił się, natomiast pogorszył się ten z przyjaciółmi (29%). Różnica ta widoczna jest również w kolejności tych, do których zwracamy się najpierw, aby porozmawiać o zdrowiu psychicznym. Partnera wybrało aż 54% badanych, a przyjaciela prawie o połowę mniej (26%). W 2021 ważną rolę odegrały również społeczności lokalne – co 8 osoba (85%) spędzała więcej czasu w swojej okolicy, co wpłynęło na poczucie przynależności i tym samym poprawę samopoczucia.

Dobry czas na zmiany

Pandemia była także czasem zmian w przestrzeni, w której żyjemy. Czujemy się lepiej, gdy przemeblujemy wnętrze, aby dostosować je do naszych potrzeb. W przeszłości cztery ściany pozwalały nam odizolować się od tego, co robiliśmy poza nimi. Teraz te granice uległy zatarciu. Co więcej, przejęcie kontroli nad domem było ważnym elementem dla zachowania poczucia równowagi – doceniło to 84% ankietowanych globalnie, a produktywność i odpoczynek zyskały na znaczeniu. Jedna czwarta (26%) osób na całym świecie twierdzi, że hobby lub osobiste projekty są dla nich ważne, ponieważ pozwalają im utrzymać dobre samopoczucie w mieszkaniu.

Wprowadzone do domów usprawnienia wskazują też na zmianę tego, co ludzie postrzegają jako najważniejsze dla utrzymania równowagi psychicznej. Najwyżej w tej kategorii w Polsce plasują się sen (61%) oraz relaks (55%). Natomiast, dla co 3 osoby ważny jest czas spędzany z partnerem (36%), a także gotowanie (27%).

Idealny dom

Mamy jasność co do tego, czego oczekujemy od naszych domów w przyszłości, a zostało to pod wieloma względami ukształtowane przez nasze doświadczenia z ostatniego roku. Patrząc w przyszłość, chcemy być w stanie odpowiednio zaaranżować własną przestrzeń. Jeśli chodzi o idealny dom według Polaków, najbardziej wzrosło znaczenie zieleni: 37% osób chce, aby ich miejsce zamieszkania znajdowało się niedaleko terenów zielonych; 34% – marzy o prywatnym ogrodzie lub balkonie. Istotna jest także bliskość rodziny i przyjaciół (32%), a w kwestii domu – przestrzeń dla prywatności (32%).

Globalnie co 6 osoba twierdzi, że już dokonała zmian w swoich mieszkaniach. Niemal połowa osób (47%), które podjęły znaczne wysiłki w celu reorganizacji swojego domu, ma teraz o nim bardziej pozytywne zdanie, w porównaniu z jedną trzecią (33%), która podjęła bardzo niewielkie wysiłki lub nie podjęła ich wcale. Teraz wszyscy musimy być gotowi do adaptacji. Nie ma nowej normalności, a przyszłość nieustannie się zmienia. W efekcie wiele osób zaczęło bardziej świadomie podchodzić do kwestii urządzania domu.

Dom to więcej niż miejsce – to uczucie. Poprzez badania IKEA stara się dowiedzieć, co ludzie naprawdę mają na myśli, kiedy mówią o „poczuciu ogniska domowego”. Marka chcąc odpowiadać na potrzeby domowników na całym świecie, dopasowuje się do szybko zmieniających się oczekiwań ludzi względem ich domów. Proponuje przystępne cenowo, szybkie i proste rozwiązania, które w łatwy sposób pomogą zaaranżować przestrzeń tak, aby można było z niej czerpać jak najwięcej.

Porady jak osiągnąć lepszą równowagę w domu i więcej o Raporcie IKEA „Życie w Domu” znajduje się na IKEA.pl oraz dedykowanej stronie IKEA.com/pl/pl/life-at-home/.

Link do filmu: https://youtu.be/M0q0wjd2wyc

 


[1] Badanie zostało zrealizowane przez YouGov na zlecenie Ingka Holding B.V. YouGov przeprowadził wywiady na łącznej próbie 34 387 dorosłych z 34 krajów w okresie od 24 czerwca do 28 lipca 2021 r., za pomocą paneli internetowych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Kalendarz Grudniowych Okazji od KFC – codziennie nowe promocje! Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:00

Kalendarz Grudniowych Okazji od KFC – codziennie nowe promocje!

Ho ho ho! KFC przybywa z wyjątkowym kalendarzem pełnym niepowtarzalnych promocji. Od 1 grudnia aż do Świąt, codziennie w aplikacji KFC czekają nowe oferty, które pozwolą
Konsument Świąteczne zakupy Polaków!
2024-11-27 | 14:45

Świąteczne zakupy Polaków!

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zabiegani i zmęczeni staniem w długich kolejkach do kas coraz częściej wybieramy zakupy przez internet. Obok
Konsument Najlepsze prezenty pod choinkę dla miłośników sportu!
2024-11-26 | 16:15

Najlepsze prezenty pod choinkę dla miłośników sportu!

Każdego roku, na przełomie listopada i grudnia stajesz przed dylematem, co podarować bliskim pod choinkę? Zadanie staje się o tyle łatwiejsze, jeśli znasz zainteresowania osób,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.