Komunikaty PR

Koronawirus: 4 firmowe oszczędności bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

2020-04-17  |  01:00
Biuro prasowe
  • Koronawirus poturbuje polską gospodarkę w 2020 r. - eksperci ostrzegają, że PKB może wylądować na minusie, a pracę straci nawet milion Polaków.
  • Dotyczy to wszystkich branż, nawet tych, które póki co na pandemii nie tracą - jak apteki, hurtownie spożywcze, firmy kurierskie, rolnicy czy producenci żywności.
  • Eksperci wskazują 4 podstawowe źródła oszczędności na start, m.in. energię, której koszty można obecnie obniżyć nawet o 20% miesięcznie i nie wymaga to wychodzenia z domu.

 

Polski Instytut Ekonomiczny przygotował dla Polski scenariusze, z których wynika, że szacowany wzrost PKB w 2020 r. w wyniku pandemii koronawirusa spadnie od o 2,4 do nawet 8,2%. Niezależnie od tego, jak duży finalnie okaże się spadek, polskie przedsiębiorstwa znajdą się w bardzo trudnej sytuacji.

 

- W najgorszej kondycji będą oczywiście te firmy, które już teraz tracą na pandemii, czyli branża turystyczna, hotelarska czy gastronomiczna. Jednak nawet te przedsiębiorstwa, które obecnie radzą sobie bardzo dobrze, czyli apteki i magazyny farmaceutyczne, piekarnie, hurtownie spożywcze, firmy kurierskie, rolnicy czy producenci żywności muszą spodziewać się negatywnych efektów spowolnienia gospodarczego. Ich przewaga polega na tym, że już teraz mogą pomyśleć o szukaniu oszczędności bez ponoszenia konsekwencji biznesowych. Część cięć kosztów można wykonać zdalnie, bez wychodzenia z domu, co jest bardzo istotne w dobie minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówi Katarzyna Bienias – Head Small & Medium Enterprises w Axpo Polska.

 

Przedsiębiorcy powinni być więc teraz otwarci na zmiany, które pomogą im w znalezieniu oszczędności. Pierwszym krokiem może być przejrzenie comiesięcznych rachunków i obcięcie zbędnych kosztów.

 

Poniżej przedstawiamy 4 pomysły na firmowe oszczędności, których dokonamy z domu

 

1. Telefon

Umowy z operatorami telefonicznymi często są jedynie co jakiś czas odnawiane. Przedsiębiorcy z wygody i braku czasu zgadzają się na wszystko, co oferuje im konsultant przy ich przedłużaniu. Większość została podpisana lata temu, a od tego czasu na rynku mogło pojawić się wiele konkurencyjnych ofert. Jest to zatem dobry czas na dopasowanie usług telefonicznych do potrzeb przedsiębiorstwa. Oszczędności w tej kwestii mogą być spore zwłaszcza wtedy, gdy w firma zatrudnia wielu pracowników i każdy posiada służbowy telefon. Obecnie wiele firm proponuje nowym klientom nawet pół roku usług za darmo, co także może pomóc przetrwać trudny okres.

 

2. Energia

To samo dotyczy rachunków za media. Warto poznać alternatywy dla obecnego dostawcy energii, tym bardziej że do dyspozycji mamy nie tylko standardowe opcje. Na przykład dzięki zamianie sprzedawcy można teraz obniżyć miesięczne koszty nawet o 20% ze względu na najniższe od miesięcy ceny na giełdzie.

 

- Przedsiębiorcy powinni szukać stabilnego i wiarygodnego partnera, który zapewni firmie indywidualne podejście, wysoką jakość obsługi i bezpieczeństwo. Warto skorzystać teraz z niskich cen energii oferowanych przy zmianie dostawcy i zabezpieczyć dostawy nawet na kilka lat w stałej cenie na cały okres umowy, szczególnie że można to zrobić bezpiecznie online. Ceny energii elektrycznej osiągają obecnie poziomy sprzed 2 lat- czyli takie, jakie były przed drastycznym okresem podwyżek z ostatnich lat. To dobry czas, żeby przyjrzeć się ofertom na rynku i wybrać najlepszą dla siebie – przy okazji można np., jak w Axpo, uzyskać darmową i zdalną analizę kosztów dystrybucji (kolejna oszczędność), potencjału na panele fotowoltaiczne i dostać w standardzie zieloną energię. Indywidualną ofertę można poznać bez wychodzenia z domu, eksperci telefonicznie i za darmo przeprowadzają wszystkie analizy i formalności, a umowa podpisywana jest online – dodaje Katarzyna Bienias.

 

3. Internet
Praktycznie każde przedsiębiorstwo pracuje obecnie w trybie online. Podobnie jak w przypadku umów z operatorami telefonicznymi, także oferta dostawcy internetu może być już nieco przestarzała i warto poświęcić czas, aby poszukać nowej. Przykładowo, różnica między ceną internetu światłowodowego o prędkości 1 Gb/s między dwoma czołowymi dostawcami wynosi teraz nawet 30%. Być może najbardziej opłacalną opcją okaże się jednak skorzystanie z pakietu i połączenie usług telefonicznych z tymi internetowymi od jednego operatora.

 

4. Raty kredytu lub leasingu

Dzięki wprowadzanym przez rząd w porozumieniu z branżą finansową rozwiązaniom, przedsiębiorcy mogą np. zdalnie zawiesić spłatę kredytu lub rat leasingu nawet na pół roku. Tzw. wakacje kredytowe pozwolą na przeczekanie słabszych finansowo miesięcy i powrócenie do spłaty zobowiązania po wyznaczonym czasie. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na wdrożenie mechanizmów zabezpieczających firmę lub wypłatę pensji dla pracowników.

 

***

 

W Polsce działa obecnie ok. 2 mln mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Z badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Rzetelnej Firmy – partnera Krajowego Rejestru Długów wynika, że już na początku marca niemal 39% firm z sektora MSP odczuwało negatywne skutki pandemii, zwykle dotyczyły one finansów firmy.  Za chwilę wszystkie firmy zaczną w mniejszym lub większym stopniu odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego, dlatego tak ważne jest, żeby o cięciach zbędnych kosztów zacząć myśleć zawczasu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania

Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.

Przemysł

Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]

Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.

Prawo

Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów

Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.