Komunikaty PR

Koszty zgodności zjadają budżety na cyberbezpieczeństwo

2020-06-09  |  01:00
Biuro prasowe

Firmy przy wyborze systemów ochrony IT muszą brać pod uwagę nie tylko skuteczność i efektywność narzędzi, ale również ich zgodność z obowiązującymi regulacjami. Specjaliści ostrzegają, iż ciężar przestrzegania norm i przepisów  zaczyna przygniatać wielu przedsiębiorców.

 

Ponad połowa firm biorących udział w badaniu Omdia oraz Coalfire deklaruje, że 40 proc. lub więcej budżetów bezpieczeństwa IT pochłaniają wydatki ponoszone na zachowanie zgodności z regulacjami. Co ważne, niemal sześć na dziesięć firm twierdzi, że wymogi związane z przestrzeganiem regulacji stanowią barierę wejścia na nowe rynki. Adam Shnider, wiceprezes wykonawczy Cyber ​​Assurance Services, Coalfire, uważa, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat zaszły w tym zakresie bardzo istotne zmiany i obciążenia stały się na tyle dotkliwe, że nie wszystkie organizacje będą w stanie udźwignąć ten ciężar. Badanie wykazuje, iż około 70 proc. organizacji podlega obecnie ponad pięciu standardom lub przepisom technologii. To wymaga ogromnego nakładu pracy - ponad połowa firm  spędza co najmniej 1200 godzin rocznie na utrzymywaniu zgodności, a niespełna 50 proc. przyznaje, że spędza prawie 20 000 godzin rocznie, utrzymując zgodność z wieloma platformami na sześciu lub więcej różnych systemach. Sytuację komplikuje fakt, iż wiele organizacji przenosi część obciążeń do chmury, co wymaga dostosowywania się do kolejnych wytycznych i obostrzeń.

 

  • Stan opisany w raporcie stwarza pewne powody do niepokoju, bowiem regulacje mogą opóźniać proces cyfrowej transformacji. Jednak firmy muszą dostosować się do przepisów wydawanych przez różnego rodzaju regulatorów. Można to zrobić m.in poprzez wdrażanie scentralizowanych rozwiązań wspierających współpracę, automatyzację i obserwację zachodzących procesów. Organizacje powinny poszukiwać lepszych sposobów koordynacji wysiłków wewnętrznych oraz zewnętrznych w celu ograniczenia liczby powtarzających się działań, które należy podjąć, aby udowodnić zgodność z każdym rozporządzeniem - tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

 

Według badania Omdia oraz Coalfire najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów działań związanych z przestrzeganiem przepisów jest automatyzacja, na którą wskazało 62 proc, respondentów.

  • Pomimo gwałtownego wzrostu zobowiązań dotyczących zgodności, nasze badanie pokazuje, że istnieje wyjście z sytuacji. Przyjmując nowe, najlepsze praktyki niektóre przedsiębiorstwa obniżają nawet o 50 proc. wydatki związane z zapewnieniem zgodności. Co więcej, część z nich wykorzystuje to jako konkurencyjny wyróżnik - podsumowuje  Alan Rodger, starszy analityk w Omdia.

Źródło: bitdefender.pl; marken.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.