#Kręci nas recykling – proekologiczna akcja Oponeo.pl
Kampania #KręciNasRecykling to wspólny pomysł Oponeo.pl i znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, do której włączyło się już kilkadziesiąt społecznych inicjatyw (grupy mieszkańców, szkoły, organizacje społeczne) oraz kilkaset serwisów oponiarskich w całym kraju. Akcja rozpoczęła się dzisiaj, 21 marca i potrwa do 22 kwietnia br. Daty te nie są przypadkowe – 21 marca to początek kalendarzowej wiosny, a 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Jakie działania planowane są w ramach kampanii?
Akcja prowadzona będzie dwutorowo. Jednym z głównych jej elementów jest przeprowadzenie na terenie całej Polski minimum pięćdziesięciu akcji sprzątania odpadów, w tym także zużytych opon, zaśmiecających środowisko. W akcje zaangażowani zostaną wolontariusze z lokalnych społeczności. Jednocześnie prowadzona będzie kampania edukacyjno-informacyjna na temat prawidłowej utylizacji i recyklingu opon. Wykaz ekologicznych akcji oraz mnóstwo wiedzy nt. recyklingu opon jest dostępne na specjalnie przygotowanej stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling
Oponeo sadzi drzewa w zamian za opony
Serwis Oponeo.pl oferuje klientom możliwość zamówienia opon z usługą dostawy z montażem w jednym z serwisów partnerskich. Dodatkowo w tych serwisach, które na stronie oznaczone zostały logiem kampanii Kręci Nas Recykling klienci mogą pozostawić za darmo zużyty komplet opon do utylizacji.
Za każde 4 opony, które zostaną zebrane zarówno w ramach lokalnych akcji sprzątania, jak i te, które trafią do serwisów partnerskich w czasie trwania kampanii, Oponeo.pl posadzi jedno drzewo! Celem jest posadzenie 1.500 drzew. Każdy więc, kto aktywnie weźmie udział w akcji przyczyni się do nie tyko do posprzątania Polski, ale jest zazielenienia.
Zużyte opony zalegające w środowisku są szkodliwe
Opona pozostawiona w środowisku naturalnym z upływem czasu ulega defragmentacji.
W konsekwencji wydzielane są toksyczne mikroplastki, które zatruwają glebę i przenikają do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.
Oponeo.pl poprzez swoje działania w ramach kampanii Kręci Nas Recykling nakłania do oddawania zużytych opon do wyznaczonych do tego punktów. Dzięki temu mogą zostać one bezpiecznie przetworzone i ponownie wykorzystane do produkcji takich dóbr jak drogi, ekrany akustyczne czy nawet podeszwy do butów.
Więcej informacji na temat recyklingu zużytych opon samochodowych można znaleźć w artykule przygotowanym w ramach akcji: https://www.oponeo.pl//artykul/recykling-opon
W mediach społecznościowych kampania oznaczana będzie hasłami #KręciNasRecykling oraz #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze. Można w ten sposób śledzić jej przebieg i postępy w sieci, a także oznaczać własne wpisy na ten temat, promując jednocześnie kampanię edukacyjną w Internecie.
Wszelkie pytania na temat kampanii, zarówno ze strony dziennikarzy, jak i innych osób zainteresowanych jej szczegółami oraz samym recyklingiem opon kierować do:
Dominika Dobrowolskiego dominik@cycling-recycling.eu tel. 697092978
Michała Pawlaka michal.pawlak@oponeo.pl tel. 609046921

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.