KRZYSZTOF WEGRZYŃSKI: "Nie spodziewajmy się masowych upadłości banków"

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group odpowiada nam na pytanie: Czy możemy spodziewać się wielu upadłości banków w przyszłości w Polsce?
"Upadłość banku to niezwykle rzadkie zjawisko na rynku bankowym, wobec czego nie wieściłbym, że jest to realny scenariusz dla większości banków działających w Polsce. I to pomimo wystąpienia z października 2022 roku Przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego przed TSUE w sprawie C-520/21, która dotyczy tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jego zdaniem niekorzystne orzeczenie TSUE może doprowadzić do załamania rynku finansowego, gdzie możliwym skutkiem jest upadłość jednego lub kilku dużych banków. W mojej ocenie jest to wyjątkowo pesymistyczna prognoza przedstawiona wyłącznie na potrzeby tej konkretnej sprawy.
Niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy mierzyć się z upadłością Getin Noble Bank S.A., w związku z przymusową restrukturyzacją. Jest to bardzo możliwy scenariusz. Niemniej jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić czy to zjawisko będzie się w przyszłości nasilać. Bardzo możliwe, że poza GNB będziemy mierzyć się z upadłością lub restrukturyzacją jednego lub dwóch banków, których sytuacja finansowa od kilku lat jest niepokojąca. Obecna sytuacja banków prowadzi raczej do wniosku, że ewentualna upadłość GNB będzie wyjątkiem, a nie zapowiedzią upadłości banków na większą skalę."

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.