Komunikaty PR

Księgowi jako część społeczeństwa 5.0

2020-11-23  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Materiał prasowy
Symetria PR

Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr

Aż 97% Polaków uważa, że nowe technologie są potrzebne. To cieszy, ponieważ pokazuje nasze pozytywne podejście do rozwoju rozwiązań przydatnych w codziennym życiu. Okres pandemii jeszcze bardziej uświadomił zarówno firmom, jak i księgowym, że kluczem do sukcesu jest innowacja. To ona wyzwala zmiany, które pozwalają przedsiębiorstwom rosnąć.

Jak wynika z raportu „Technologia w służbie bezpieczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, opracowanego przez fundację Digital Poland, coraz więcej z nas, bo aż 80%, jest zdania, że technologie rzeczywiście w zauważalny sposób ułatwiają codzienne życie. Polubiliśmy automatyzację procesów i ubolewamy nad tym, że w niektórych firmach brakuje innowacyjności. Przyznaje to prawie 50% badanych.

Od pandemii do cyfryzacji

Jak można podnieść poziom innowacyjności polskiego biznesu i w jaki sposób pomaga w tym branża księgowa? Przedsiębiorstwa, które nie mają odpowiednich technologii, coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. A to właśnie one przenoszą dziś księgowość do świata online. Dzięki temu szybciej i sprawniej obsługują rosnącą grupę klientów. Uczą też współpracujące z nimi firmy nowych sposobów komunikacji i współdziałania w wirtualnym świecie.

- Pandemia zdecydowanie korzystnie wpłynęła na poziom kompetencji cyfrowych całego społeczeństwa. Zamknięcie w domach, praca zdalna, ograniczenie handlu w sklepach stacjonarnych niejako zmusiły nas do przeniesienia części życia oraz biznesu do świata wirtualnego. To sprawiło, że wiele firm, w tym biur rachunkowych, zdecydowało się na wprowadzenie nowych rozwiązań, które dziś podnoszą ich konkurencyjność na rynku i pomagają w kontaktach z klientami. Księgowi najczęściej wybierają programy odczytujące dane z dokumentów, umożliwiające ich gromadzenie w elektronicznym archiwum lub ułatwiające zarządzanie pracą w biurze rachunkowym – wyjaśnia Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Praca zdalna zwiększyła też odsetek osób, które postawiły na w pełni cyfrową komunikację. 88% badanych chce dziś mieć możliwość przechowywania całości swojej korespondencji w formie elektronicznej. Dotyczy to również e-faktur.

- Potrzeba szybkiej komunikacji zaowocowała rozwiązaniami, które pozwalają zgromadzić ważną korespondencję w jednym miejscu. Zamiast przesyłać e-maile, księgowi mogą kontaktować się z klientami za pomocą programu, mając jednocześnie pod ręką całą dokumentację klienta – dodaje Krzysztof Wojtas.

Na czym polega społeczeństwo 5.0?

Proces transformacji cyfrowej, który przyśpieszyła pandemia, to jednak dopiero początek zmian. Przyszłością jest społeczeństwo 5.0. To zapoczątkowana w Japonii koncepcja nowego modelu społeczeństwa. Ma on być on skoncentrowany na człowieku oraz podnoszeniu jakości jego życia, które opiera się na integracji nowych technologii z ludźmi. W społeczeństwie 5.0 świat realny przenika się zatem z cyberprzestrzenią, a u podstaw działań leżą big data, sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy automatyka. Dzięki nim rozwiązywane są problemy społeczne i gospodarcze.
Koncepcja ta funkcjonuje także pod nazwą społeczeństwa kreatywnego, w którym stale tworzy się nowe wartości i usługi, dba się o zrównoważony i trwały rozwój. To wszystko sprawia, że życie ludzi staje się wygodniejsze.

Członkowie społeczeństwa 5.0 są otwarci, szanują się wzajemnie i nie tworzą międzypokoleniowych barier. Co zrozumiałe, doceniają innowacje oraz współpracę biznesu, państw oraz organizacji pozarządowych, która jest podstawą do tworzenia nowoczesnych rozwiązań - nie tylko na rynku krajowym, ale i globalnym.

Księgowi, dane i społeczeństwo 5.0

Jaką rolę w budowaniu tak zdefiniowanego społeczeństwa odgrywa dziś księgowość? Przede wszystkim dzięki wprowadzaniu technologii tworzy nowe standardy współpracy, komunikacji oraz wymiany danych między instytucjami oraz ich pracownikami. To z kolei pozwala przyspieszać proces cyfryzacji w Polsce. Choć dzięki pandemii przebiega on sprawniej, w najnowszym rankingu DESI (Digital Economy And Society Index), prezentującym rozwój cyfrowej gospodarki oraz społeczeństwa, zajęliśmy dopiero 23 miejsce na 28 państw Unii Europejskiej. Wciąż mamy zatem wiele do zrobienia, a w podnoszeniu kompetencji cyfrowych Polaków z pewnością pomogą branże, które tak jak dziś księgowość wdrożą innowacje oparte na danych i zaczną z nich na co dzień korzystać.

- Połączenie technologii z pracą księgowych sprawia, że pewne czynności mogą być wykonywane jednocześnie. Gdy dane są automatycznie odczytywane z faktur, księgowi mają czas na przygotowanie deklaracji lub obsługę klientów. Dzięki temu, że system zdejmuje z pracowników biur rachunkowych konieczność realizacji wielu zadań, są oni w stanie skupić swoją uwagę na trudniejszych zagadnieniach lub poszerzyć swoją wiedzę i podnieść kwalifikacje – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Pandemia przyspieszyła wdrożenie nowych technologii w wielu branżach. Pojawiły się rozwiązania usprawniające pracę z danymi oraz wirtualne współdziałanie zespołów. Wiele firm zaczęło wystawiać faktury online i przesyłać księgowym dokumenty za pomocą odpowiednich programów. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i biura rachunkowe wkroczyły do cyfrowego świata. A to wszystko przybliża nas do miana społeczeństwa 5.0.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Symetria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.