„Mały Książę” u dziadka na urodzinach. Premiera w Teatrze Pinokio w Łodzi
„Mały Książę” u dziadka na urodzinach.
Premiera w Teatrze Pinokio w Łodzi
„Mały Książę” to coś więcej niż obowiązkowa lektura szkolna: to także uniwersalna opowieść o odpowiedzialności za drugiego człowieka, o dorastaniu do miłości i przyjaźni oraz o potrzebie pielęgnowania w sobie dziecięcej wrażliwości. Nowego odczytania tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w adaptacji Kuby Kaprala podjęła się reżyserka Dorota Abbe. Na scenie Teatru Pinokio w Łodzi tytuł zrealizowany zostanie w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli nie tylko dla najmłodszych. Premiera spektaklu już 25 maja.
„Mały Książę” będzie spektaklem familijnym, a sposobem na dotarcie do reprezentantów różnych pokoleń ma być wielowarstwowość przekazu.
– Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o samotności, niezrozumieniu, szukaniu swojego miejsca w świecie, ale też o dziecięcej wrażliwości i o umieraniu – mówi Dorota Abbe. – Poprosiłam o przygotowanie adaptacji Kubę Kaprala i wspólnie zastanawialiśmy się, jak podejść do tematu, który już na wiele sposobów zaistniał w kulturze i w popkulturze. Chcieliśmy powiedzieć coś aktualnego, tu i teraz zmierzyć się z filozofią zawartą w książce, tak, żeby porozmawiać ze współczesnym widzem, tym najmłodszym i tym starszym. Pomyślałam, że ciekawym zamysłem będzie obsadzenie w roli Małego Księcia kogoś dojrzałego. Krzysztof Ciesielski wydawał mi się idealny do tej roli, a pomysł pociągnął za sobą całą koncepcję – wyjaśnia reżyserka i zdradza, że teksty z „Małego Księcia” włożone zostaną w usta członków rodziny, szykujących urodzinową niespodziankę dla dziadka, a jednocześnie mierzących się ze swoimi niezałatwionymi sprawami.
Obok Krzysztofa Ciesielskiego w spektaklu wystąpią również: Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech oraz Ewa Wróblewska.
Muzykę do spektaklu tworzy Grzegorz Mazoń, scenografię i kostiumy opracowuje Grupa Mixer, za choreografię odpowiada Szymon Michniewicz-Sowa, a reżyserią świateł zajął się Łukasz Wieczorek. Ten zespół realizatorów dobrze znany jest już widzom Teatru Pinokio w Łodzi, odpowiadał bowiem za stworzenie spektaklu „Wielki Buzz Grow” w reżyserii Doroty Abbe, nagrodzonego na VI Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu oraz na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Jury i publiczność docenili stronę audiowizualną spektaklu, która również stanowić będzie atut „Małego Księcia”. Nowoczesne w formie kostiumy, podkreślające charakter postaci i scenografia mają wspierać przekaz treści i wzmacniać jej oddziaływanie na widzów.
Przedstawienie powstaje z myślą o widzach od dziesiątego roku życia. Premiera odbędzie się 25 maja o g. 17.00, a do końca maja spektakl zobaczyć będzie można siedmiokrotnie.
MAŁY KSIĄŻĘ
na podstawie tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego
Adaptacja: Kuba Kapral
Reżyseria: Dorota Abbe
Scenografia: Grupa Mixer
Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Obsada: Łukasz Bzura, Krzysztof Ciesielski, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder- Mieszek, Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska
Premiera: 25 maja 2024 r.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.