ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu „Piaskowy Wilk” w reżyserii Justyny Zar. Premiera przedstawienia, opartego na książkach Åsy Lind, odbędzie się 25 stycznia 2025 roku.
W Teatrze Pinokio trwają intensywne przygotowania do premiery „Piaskowego Wilka”, spektaklu opartego na popularnych opowiadaniach Åsy Lind, które w Polsce ukazały się dzięki przekładom Agnieszki Stróżyk i Wydawnictwu Zakamarki. Historia, skierowana do widzów od szóstego roku życia, ukazuje świat dziecięcej wyobraźni i przyjaźni przez pryzmat wspomnień dorosłej Karo, powracającej do rodzinnego domu. Jako mała Karusia poznała Piaskowego Wilka – niezwykłego towarzysza, który stał się jej przewodnikiem po zawiłościach dziecięcego świata i przyjacielem, którego mądrość pochodziła „z serca”.
Reżyserka spektaklu, Justyna Zar, podkreśla, że „Piaskowy Wilk” to nie tylko opowieść o dzieciństwie, ale także refleksja nad filozoficznymi problemami, które – choć widziane przez pryzmat zabaw – dotyczą każdego człowieka.
– Chcemy, aby widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, odnaleźli w tej historii radość, energię i poczucie, że wszystko jest możliwe. To świat, w którym problemy można rozwiązać w nieoczywisty sposób, a wyobraźnia nie zna granic – mówi reżyserka.
Spektakl to wspólna praca całego zespołu twórców, dzięki któremu rozwiązania sceniczne połączą tradycyjne formy lalkowe z elementami multimedialnymi, przenoszącymi widzów w świat wspomnień i dziecięcych fantazji. Dlatego istotną rolę odgrywać będą: scenografia i kostiumy autorstwa Natalii Wieciech, muzyka Marcina Nagnajewicza oraz multimedia opracowane przez Przemysława Żmiejko. W przedstawieniu wystąpią Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko i Jagoda Zimała, którzy wniosą na scenę humor, wzruszenie i emocje, tworzące ducha tej wyjątkowej opowieści.
„Piaskowy Wilk” to spektakl nie tylko dla dzieci – jego uniwersalne przesłanie o sile przyjaźni i wyobraźni przemówi także do dorosłych, przypominając im o magii zapomnianych marzeń. Premiera odbędzie się 25 stycznia 2025 roku w Teatrze Pinokio w Łodzi. Więcej informacji o repertuarze oraz biletach można znaleźć na stronie teatru www.teatrpinokio.pl.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.