Lasy Państwowe stawiają na ekologię i promocję nowoczesnego budownictwa
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/f75e27d0d85188f3ac345876666effde20240822075154/ed52aad4dbc7eb9bead50702e94f927f20240822075227/2052ee
W Potrzebowicach (woj. wielkopolskie) powstanie nowoczesny budynek biurowy dla Lasów Państwowych. Modułowy obiekt, dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, zostanie ukończony w zaledwie 7 miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą inwestycji jest firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową drewnianych modułowych budynków użyteczności publicznej.
Nowo powstająca siedziba Nadleśnictwa Potrzebowice będzie budynkiem jednokondygnacyjnym o całkowitej powierzchni zabudowy 1060 mkw. Znajdzie się w nim 50 pomieszczeń o zróżnicowanych przeznaczeniach – biura, sale konferencyjne pomieszczenia administracyjne i gospodarcze, magazyny, składnica broni czy strefa garażowa.
Jest to już kolejna realizacja, którą przygotowujemy dla Lasów Państwowych - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Obiekt został przygotowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj” - po naszej stronie stało więc przygotowanie projektu koncepcyjnego, technicznego, uzyskanie pozwolenia na budowę, dobór materiałów i kompleksowa realizacja inwestycji. Głównym założeniem projektowym było, aby obiekt położony w samym sercu Puszczy Noteckiej współgrał z otoczeniem. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w realizacjach tego typu obiektów, ponownie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych, które nie tylko pozwalają znacząco skrócić proces budowy, ale też wykazują właściwości prozdrowotne dla użytkowników budynku.
Kolejną zaletą wykorzystania ekologicznej technologii prefabrykowanych modułów drewnianych jest wysoka wytrzymałość i sztywność konstrukcji. Ponadto, tego typu obiekty cechują doskonałe parametry termiczne i bardzo wysoką ognioodporność, co ma niebagatelne znaczenie dla inwestycji powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie lasów.
Proekologicznym uzupełnieniem nowej siedziby nadleśnictwa będzie wykorzystanie pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej umiejscowionej na dachu budynku. Ponadto budynek zostanie wyposażony w liczne nowoczesne systemy, niezbędne do zapewnienia najwyższego standardu obiektu oraz komfortu pracy jego użytkowników. Dla poprawy bezpieczeństwa, obiekt zostanie wyposażony w system pełnej kontroli dostępu. W ramach realizacji EKOINBUD zajmie się również zagospodarowaniem okolicznego terenu o powierzchni 6000 mkw. Powstaną tu m.in. ogrody deszczowe.
Termin zakończenia robót budowlanych to 5 lutego 2024 roku.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.