Liderki w IT. Pierwszy etap programu Lead IT, Lady zakończony
3 miesiące intensywnej pracy, 12 wymagających warsztatów, 14 zaangażowanych uczestniczek – z początkiem roku zakończył się pierwszy moduł projektu Lead IT, Lady!. To 9 miesięczny program, którego celem jest wsparcie kobiet w podejmowaniu ról liderskich w IT.
Stowarzyszenie Women in Technology Poland (WiT), we współpracy z firmą Grand Parade, ruszyło w październiku 2020 roku z programem Lead IT, Lady!. Program składa się z czterech modułów, każdy z nich ma na celu wzmocnienie w kobietach związanych z branżą nowych technologii gotowości do leadershipu. Organizatorzy stawiają na mentoring, warsztatową formę zdobywania wiedzy oraz praktykę poprzez zaangażowanie uczestniczek w realizację projektów Stowarzyszenia oraz własnych inicjatyw.
Bardzo się cieszymy, że pierwszy moduł projektu Lead IT, Lady! zakończył się sukcesem, czyli trafieniem w potrzeby naszych uczestniczek. Już samo zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania – dostałyśmy ponad 250 zgłoszeń. Jesteśmy pewne, że kolejne moduły wypadną równie świetnie – komentuje Anna Szwiec, prezeska Stowarzyszenia Women in Technology Poland, organizatora programu.
Do programu zgłosiło się ponad 250 kobiet, z których 14 zostało zaproszonych do udziału w projekcie. Pierwszy moduł trwał 3 miesiące – uczestniczki miały okazję wziąć udział w warsztatach z obszaru samoświadomości, pewności siebie, wystąpień publicznych, kształtowania kompetencji liderskich i narzędzi do zarządzania zespołem.
Moduł pierwszy był intensywny i bardzo wartościowy. Uważam, że dobór osób prowadzących warsztaty był świetny. Przekazali nam mnóstwo wiedzy. Czasem wrzucali na trochę głębszą wodę w trakcie praktycznych zadań. Prowokowali do przemyśleń odnośnie naszych wartości, tego, jakimi chcemy być liderkami. Jestem wdzięczna zespołowi WiT za możliwość poznania i uczenia się od osób, które mnie inspirują. Równie ważna była dla mnie okazja do poznania innych uczestniczek tego programu. Bije od nich świetna energia, każda wnosi swoją perspektywę i dużo się od dziewczyn nauczyłam. Nie mogę się doczekać pracy z nimi w kolejnych etapach projektu – Anna Konopka, Front-end Developer, uczestniczka programu Lead IT, Lady!
Podczas warsztatów swoją wiedzą i umiejętnościami podzielili się między innymi Agnieszka Opaska i Maciej Robakiewicz w dziedzinie tworzenia skutecznych prezentacji, Iwona Golonko w zakresie ustalenia celów, delegowania, asertywności oraz Piotr Nabielec z obszaru efektywności i motywacji.
Udział w programie Lead IT, Lady! jest dla mnie świetną przygodą! Rozpoczęła się ona warsztatami prowadzonymi przez doświadczonych ekspertów, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą i najlepszymi praktykami dotyczącymi kompetencji lidera, budowy i zarządzania zespołem według metodologii agile, negocjacji, ustalania celów, wystąpień publicznych oraz wielu innych nurtujących zagadnień. W kolejnym etapie programu wykorzystuję zdobytą wiedzę w praktyce, koordynując konferencję Digit4Kids o IT i nowych technologiach dla dzieci. A to wszystko w towarzystwie inspirujących liderek branży IT! – Zofia Olszewska, Senior Data Engineer, uczestniczka programu Lead IT, Lady.
Moduł I programu Lead IT, Lady! skumulował całą niezbędną wiedzę, którą musi przyswoić liderka, w kompaktowym i bardzo rzeczowym wydaniu. Ogromną wartością byli eksperci, którzy okazali się praktykami i pasjonatami swojej pracy. Przemyślana formuła i harmonogram pozwoliły nam oprzeć dalszą pracę na talentach, które rozwijałyśmy ze wszystkimi prowadzącymi, poznając zarówno swoje mocne jak i te słabsze strony. Nie sądziłam, że znajomość własnych talentów pozwoli mi inaczej spojrzeć na osoby, z którymi pracuję i na swoje zachowania. Mogę teraz świadomie korzystać z wiedzy i swoich mocnych stron w dalszym rozwoju liderskim. Dziękuję za tę możliwość – Aneta Bona, UX/UI Designer, uczestniczka programu.
Przed uczestniczkami programu Lead IT, Lady! jeszcze trzy moduły. Moduł 2. będzie poświęcony liderowaniu zespołom realizującym projekty społeczności Women in Technology Poland, takie jak WiT4People, Let’s Solve IT, Tech Leaders czy Digit4Kids. Podczas modułu 3. uczestniczki będą mogły pracować nad realizacją zaproponowanych przez siebie projektów. Inicjatywy te mają dotyczyć świata nowych technologii, ale obszar realizacji oraz tematyka są dowolne. W ramach 4. modułu uczestniczki rozpoczęły kilkumiesięczny proces mentoringowy prowadzony przez doświadczone liderki ze świata IT.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.leaditlady.pl.
Podcasty z prowadzącymi warsztaty są zamieszczone na stronie internetowej Stowarzyszenia: https://womenintechnology.pl/podcast/ oraz na wielu platformach streamingowych (na kanale Women in Technology.fm).

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.