Lobby biurowca Mennica Legacy Tower: sufit i podłoga jako wystrój
Od lat projektanci wnętrz prześcigają się w rywalizacji na wyszukane wzory, kolory, faktury materiałów. Modzie na bogaty, nieszablonowy wystrój wnętrz ulegają nie tylko mieszkania, ale też powierzchnie biurowe, muzea czy wnętrza hoteli. Nie wszędzie jednak architekci mogą zaszaleć. Główne lobby w budynkach użyteczności publicznej, z uwagi na swoją funkcję, muszą pozostać otwarte i surowe. Jak więc zaskoczyć użytkowników? W wieżowcu Mennica Legacy Tower w Warszawie projektanci i inwestor postawi na harmonię. Sufit i podłoga, dzięki temu, że idealnie ze sobą współgrają tworzą w zasadzie cały wystrój.
W jednej linii
Bryła budynku, zaprojektowana przez prestiżową pracownię Goettsch Partners z Chicago, definiuje powierzchnię zarówno podłogi jak i stropu. Zdecydowana część lobby tworzy wygięta w łuk przestrzeń, z jednej strony zakończona szklaną taflą panoramicznych okien, z drugiej ścianą z gładką, brązową okładziną. Trudno wprowadzić tu elementy ozdobne. Dlatego zaokrąglony charakter podkreślają biegnące po łuku jasne pasy kamiennej posadzki.
W parze z nimi, nad głowami, również zakręcające łagodnie po stropie biegną akustyczne sufity podwieszane. Konstrukcja nośna sufitu wykonana została specjalnie na zamówienie inwestora. Wykorzystano profile Knauf Bulkhead. Z kolei same panele zamontowane na suficie są metalowe. Podłużne płyty Metal R-Clip mają specjalną delikatną perforację co pomaga rozbić uderzające dźwięki i obniżyć pogłos. Dodatkowo wewnątrz znajduje się specjalny wkład z flizeliny akustycznej. Te podwyższone elementy wpływające na przyjazną akustykę w lobby są szczególnie ważne. Wnętrze tworzą duże powierzchnie twardych, odbijających dźwięki materiałów. By obniżyć pogłos stosuje się więc rozwiązania poprawiające komfort akustyczny użytkowników.
Grzecznie w szeregu ustawione są też lampy. System profili Bulkhead w których osadzono panele sufitowe pozwolił jednocześnie na odpowiednie poprowadzenie punktów oświetlenia. Pas oświetlenia linearnie łączy się z rozświetlonymi wgłębieniami w okładzinie kamiennej zainstalowanej na ścianie.
W budynku Mennica West wchodzącym w skład kompleksu biurowego na suficie i na ścianie nad recepcją zainstalowano pionowe panele akustyczne. Tu podłoga pozostaje jakby na drugim planie. Główną dynamikę wnętrza nadają zgrane ze sobą podłużne oświetlenia na suficie, rozświetlone wgłębiania w okładzinie ściennej oraz łączenie tafli szkła na elewacji. Para sufit i podłoga tworzy jedność kolorystyczną – obie powierzchnie mają jasny, kremowy kolor.
Budynek liczący 65 tys. mkw. powierzchni biurowej uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Bardzo wysoko oceniono m.in. rozwiązania przyjazne środowisku oraz jakość materiałów. Nie bez znaczenia w procesie certyfikacji był fakt, iż sufity wykonane się z trwałego, jakościowego materiału jakim jest metal, zawierają udział materiału z recyklingu (30%), mogą być podane ponownemu wykorzystaniu, a ich ewentualna naprawa czy wymiana z uwagi na modułowość nie wymaga demontażu całego sufitu, a jedynie poszczególnych paneli. A sama inwestycja, choć oddana zaledwie kilka miesięcy temu już teraz może pochwalić się jedną z najważniejszych nagród architektonicznych – wyróżnieniem w European Property Awards.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.