Maraton bajek z dzieciństwa, czyli pomysł na familijny wieczorek filmowy

Filmy animowane znane dorosłym z dzieciństwa są nie tylko miłym wspomnieniem, ale też doskonałym pomysłem na sentymentalny maraton filmowy z całą rodziną. Spotkanie z Małą Syrenką w głębinach oceanu, wizyta w dżungli razem z Tarzanem... A może podróż latającym dywanem przez tajemnicze krainy Bliskiego Wschodu wraz z Aladynem? Wspólnemu oglądaniu nieodłącznie towarzyszy wspólne… chrupanie Wafli Familijnych!
Czasem trudno przeskoczyć różnice między pokoleniami i wybrać taki film, który będzie odpowiadał każdemu. Z pomocą przychodzą filmy animowane. Dla rodziców – sentymentalna podróż do wspomnień z dzieciństwa, dla najmłodszych – wesoła, kolorowa i pouczająca rozrywka. Każdy może zaproponować swojego faworyta albo wybrać coś z naszych podpowiedzi.
Małe i duże księżniczki z pewnością będą zachwycone bajkami opartymi na klasycznych baśniach. Na ich czele stoi dzielny Kopciuszek – klasyczna bajka z roku… 1950! Choć osiągnęła już sędziwy wiek, to dalej bawi i wzrusza. Prawdziwe wojowniczki będą zachwycone wyprawą w kulturę rdzennych Indian w towarzystwie odważnej Pocahontas. W poszukiwaniu niezwykle klimatycznej i romantycznej pozycji warto skusić się na Śpiącą Królewnę, która zasypia na 100 lat, aby zostać obudzona pocałunkiem prawdziwej miłości…
Warto pokazać dzieciakom największe klasyki wśród bajkowych historii. Z pewnością należy do nich Król Lew, który wzrusza do łez kolejne pokolenia. Pozycją obowiązkową jest także Herkules, historia półboga, herosa, inspirowana mitologią grecką. A w niej romans, intryga, bogowie i władca piekieł. Młodszym widzom z pewnością spodoba się Dumbo – mały, dzielny słoń o wielkich uszach, które sprawiały, że… latał! Starszakom można zaproponować Shreka. Ta zabawna historia dostarczy dużo radości zarówno dzieciom, jak i rodzicom!
A dla najmłodszych? Też coś się znajdzie! Z rodzimego podwórka można przywołać wspomnienie odważnych chłopców - Bolka i Lolka lub kochanego Misia Uszatka. W kolejce czeka też zabawna rosyjska animacja - Wilk i Zając oraz uroczy Krecik prosto od naszych południowych sąsiadów. No i na końcu, choć nie mniej godne uwagi, są urocze Smerfy oraz Gumisie! Kultowe kreskówki o przygodach małych stworków, któż ich nie oglądał?
Filmy animowane to wyjątkowy wybór na filmowy maraton. Proste animacje w połączeniu z piękną, wpadającą w ucho oprawą muzyczną i wplecionym między wierszami przekazem ludowych mądrości tworzą niezapomnianą atmosferę. I choć płynący z nich przekaz bywa czasem nieaktualny, to mogą one stać się pretekstem do rozmowy i poszerzania horyzontów najmłodszych członków rodziny. A gdy najdzie nas ochota na filmowe chrupanie warto sięgnąć po… Wafle Familijne!
UWAGA! Wieczór filmowy to też okazja, aby wziąć udział w konkursie! Zajrzyjcie na www.familijne.pl, rozwiążcie filmowe zadanie i… chrupnijcie nagrody!

12 dobrych praktyk Samsung w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Inicjatywy Mars Polska w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Piękna historia kobiecości - konkurs dla miłośników grafiki i projektowania
Więcej ważnych informacji
Kalendarium
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie
W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
Farmacja
Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.
Problemy społeczne
W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.
Problemy społeczne
Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.