Mazowiecki Jarmark Rozmaitości w Blue City
Już po raz ósmy, będą odbywać się w Warszawie Targi Ekonomii Społecznej, na których swoje produkty i usługi zaprezentują podmioty ekonomii społecznej: spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, fundacje oraz stowarzyszenia.
Targi te, organizowane pod nazwą „Mazowiecki Jarmark Rozmaitości”, kryją niecodzienną imprezę targową, którą od kilku lat - na początku grudnia - można odwiedzić w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie. Są doskonałą okazją poznania ciekawych ludzi, porozmawiania na czym polega społeczny biznes oraz zrobienia świątecznych zakupów. W ofercie: oryginalne wyroby rękodzielnicze wykonane rękami seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami, a także tradycyjne potrawy regionalnej kuchni mazowieckiej. A wszystko to, przygotowane z myślą o promocji tego ważnego społecznie sektora, jakim jest ekonomia społeczna.
Organizatorem wydarzenia jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które w tym roku odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika.
Niezależnie od funkcjonującego na poziomie - 1 miasteczka targowego, w kinie „Helios” mieszczącym się na czwartym poziomie Centrum Handlowego Blue City, 1 grudnia br., od godz. 10 do 14, będą odbywać się lekcje przedsiębiorczości, w których weźmie udział ponad 600 uczniów warszawskich szkół średnich. Celem tych lekcji, które będą przeprowadzone w formie warsztatowej, jest wzrost kompetencji młodzieży w zakresie przedsiębiorczości oraz postaw prospołecznych. Młodzież będzie miała także okazję zobaczyć i „posmakować" na żywo ekonomii społecznej, odwiedzając Targi Ekonomii Społecznej na dole galerii handlowej.
W czasie imprezy zostaną również przyznane wyróżnienia „Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej” najlepszym w 2023 roku - przedsiębiorstwom, osobom oraz instytucjom działającym na rzecz ekonomii społecznej na Mazowszu. Tegoroczna edycja tego współzawodnictwa, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, obejmuje 6 kategorii konkursowych: „Rozwój”, „Reintegrację”, „Odpowiedzialność”, „Osobowość, „Odkrycie” oraz „Super Markę”. W tym roku, Kapituła konkursu przyznała łącznie 19 takich wyróżnień.
Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej otrzymują podmioty, które dostarczają wysokiej jakości produkty oraz usługi społeczne oraz działają na rzecz rozwoju lokalnego, przywracając godność i niezależność ekonomiczną ludziom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym. W tym gronie znajdują się m.in. przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.
Po raz pierwszy w historii, w tym roku, „Mazowiecki Jarmark Rozmaitości” będzie można odwiedzać przez dwa dni, 1 i 2 grudnia, od 10.00 do 20.00. Organizatorzy Jarmarku traktują go jak święto ekonomii społecznej na Mazowszu, podczas którego chcą pokazać, że słowo „człowiek” może brzmieć dumnie i że w biznesie liczy się nie tylko zysk, ale i ludzie!

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.