25 lat w komunikacji – jak technologia zmieniła public relations?
Ostatnie 25 lat przyniosło rewolucyjne zmiany w komunikacji, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju technologii, która na zawsze zmieniła sposób, w jaki firmy, marki i ludzie ze sobą współpracują. Z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie ITBC Communication wynika, że wprowadzenie Internetu szerokopasmowego oraz rozwój telefonii komórkowej zrewolucjonizowały komunikację biznesową. To właśnie te dwie technologie całkowicie odmieniły sposób, w jaki organizacje kontaktują się z klientami i partnerami, umożliwiając bezpośredni, natychmiastowy dostęp do informacji oraz dokładniejszą analizę potrzeb klientów.
„Przez 25 lat naszej obecności na rynku obserwujemy, jak wzrosły oczekiwania firm co do szybkości, skuteczności i precyzji komunikacji. Rozwój cyfrowych narzędzi i platform sprawił, że marki muszą reagować błyskawicznie, a komunikacja stała się procesem ciągłym, opartym na zaangażowaniu i dialogu z klientami. Firmy oczekują dziś nie tylko skutecznego przekazu, ale także jego wysokiej jakości i autentyczności, które mogą zbudować zaufanie i pozytywny wizerunek marki” – powiedziała Beata Lewandowska, prezes agencji ITBC Communication, obchodzącej w tym roku jubileusz 25-lecia działalności.
Współczesna komunikacja to jednak nie tylko technologia – kluczowe pozostają wartości takie jak empatia, autentyczność i umiejętność nawiązywania relacji. Ponad 80% respondentów uważa, że kreatywność i strategiczne myślenie są niezbędne dla pracy
PR-owców, ponieważ te umiejętności są trudne do zautomatyzowania.
Komunikacja przyszłości – bardziej spersonalizowana i ukierunkowana na odbiorcę
68% respondentów jest zdania, że kreując wizerunek firmy wzmacniamy jej odporność biznesową na wypadek pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Ponad połowa ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że strategia komunikacji to podstawa skutecznego budowania wartości firmy, a kreując jej wizerunek zabezpieczamy ją przed utratą zaufania społecznego w momencie kryzysu.
Prognozy na przyszłość wskazują na dalszą personalizację komunikacji marek. 82% ankietowanych zgadza się, że marki będą tworzyć bardziej indywidualne treści, dostosowane do potrzeb i preferencji odbiorców, a w dobie sztucznej inteligencji kreatywne myślenie oraz strategiczne planowanie staną się kluczowymi umiejętnościami specjalistów ds. komunikacji. AI może ułatwić segmentację odbiorców i dostarczać precyzyjnie ukierunkowane treści, ale zarządzanie sytuacjami kryzysowymi czy budowanie trwałych relacji z klientami, gdzie często ogromną rolę odgrywają intuicja i empatia, pozostaną domeną ludzi.
„Szybkie tempo zmian technologicznych może prowadzić do przekształcania i eliminowania tradycyjnych ról zawodowych, co zmusza firmy do dostosowywania się do nowych warunków” – podkreśla Beata Lewandowska z ITBC Communication. Aż 82% badanych uważa, że zawód PR-owca w przyszłości zyska na znaczeniu, ale zmieni się jego rola. Marketerzy i PR-owcy będą niezbędni do tworzenia spersonalizowanych, autentycznych kampanii oraz przekształcania dostępnych danych w działające strategie.
Wiarygodność i jakość treści kluczowe dla przyszłości komunikacji
Wraz z dynamicznym rozwojem technologii i coraz większą rolą AI, przyszłość komunikacji będzie wymagała nie tylko precyzyjnego dostosowywania treści, ale także ich wysokiej jakości i wiarygodności. Tworzenie wartościowych treści przez ekspertów i autorytety w danej branży stanie się kluczowe, a autentyczne przesłanie zyska na znaczeniu.
Nowoczesna komunikacja stawia więc przed specjalistami nowe wyzwania, ale też oferuje narzędzia, które mogą wspierać i usprawniać codzienną pracę. Czy w nadchodzącej dekadzie czeka nas dalsza rewolucja technologiczna? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – podstawą skutecznej komunikacji pozostaną ludzie i ich umiejętność empatycznego, przemyślanego oraz autentycznego dialogu z otoczeniem.
_____________________________________________________
Badanie „(R)ewolucja komunikacji w biznesie: 25 lat zmian” zostało przeprowadzone w lipcu 2024 roku przez firmę badawczą SW Research na zlecenie ITBC Communication, metodą CATI na grupie szefów działów komunikacji i marketingu w średnich i dużych firmach. Celem badania było określenie zmian, jakie zaszły w komunikacji biznesowej oraz obszarach PR i marketingu na przestrzeni ostatnich 25 lat. Dodatkowo, badanie miało na celu zidentyfikowanie aktualnych oczekiwań biznesu wobec specjalistów PR i marketingu.
ITBC Communication jako agencja komunikacji marketingowej od 25 lat pomaga firmom
w skutecznym dotarciu do odbiorców. Zrozumienie potrzeb konsumentów, analiza trendów oraz dostosowanie przekazów do szybko zmieniających się preferencji rynku to jedne z głównych obszarów, w których agencja wspiera swoich klientów.
Skuteczny marketing B2B – klucz do rozwoju firmy
Skuteczny marketing internetowy - co warto wiedzieć?
Manufaktura nagrodzona prestiżowymi Złotymi Spinaczami Manufaktura Manufaktura
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.