30 lat Dziennika Gazety Prawnej
Dziennik Gazeta Prawna jest z czytelnikami od 30 lat i dziś świętuje swój jubileusz. Z tej okazji przygotowano specjalne wydanie gazety.
Pierwsze kroki na drodze do sukcesu
22 października 1994 roku Polacy przeczytali pierwszy numer „Gazety Prawnej”, dawkę fachowych informacji z zakresu prawa, finansów i biznesu. Początkowo ukazywała się jako tygodnik, z czasem publikowano ją już dwa razy w tygodniu. Wzrost popularności gazety zapewniła seria artykułów nt. rozliczeń PIT-ów rok później. Materiały były odpowiedzią na wiele pytań.
- To był czas rocznego rozliczenia podatkowego. Wtedy to wciąż była nowość, a Gazeta Prawna doskonale wstrzeliła się w tę potrzebę, dostarczając to, czego ludzie potrzebowali. Z czasem już nie raz w tygodniu, lecz częściej. Ale zawsze z przekonaniem, że najważniejszy jest Czytelnik i to, czego w danym momencie szuka, czego chce się dowiedzieć. W tym tkwi siła - wspomina po latach Ryszard Pieńkowski, założyciel „Gazety Prawnej” i prezes Grupy INFOR S.A., wydawcy DGP.
Jednym z przełomowych momentów była fuzja w 2009 roku. Fachowe treści z zakresu prawa, biznesu i finansów połączono ze światowymi aktualnościami „Dziennika Polska-Europa-Świat”, wtedy wydawanego przez Axel Springer Polska. Tak powstał Dziennik Gazeta Prawna, który w 2018 roku stał się własnością Grupy INFOR PL S.A., po tym jak Ryszard Pieńkowski wykupił udziały RASP w spółce wydającej DGP.
Z czytelnikami od 30 lat. Obiektywnie i odpowiedzialnie
Na fundamencie odpowiedzialności i obiektywizmu Dziennik Gazeta Prawna zbudował pozycję czołowego medium sektora biznes, finanse, prawo. Rzetelna praca przez 3 dekady owocowała licznymi wyróżnieniami i prestiżowymi nagrodami dla dziennikarzy.
Dewizę DGP i nadrzędny cel dziennika tłumaczy Ryszard Pieńkowski:
- Kiedy 30 lat temu weszliśmy na tę drogę, wymagałem od redakcji, by patrzyła obiektywnie i pisała odpowiedzialnie. Naszym Czytelnikom należy się bezstronne spojrzenie na rzeczywistość, apolityczna ocena wydarzeń. Prawo obowiązuje wszystkich, takie samo dla wszystkich. Wydarzenia gospodarcze dotykają tak samo zwolenników opozycji, jak i wyborców ugrupowań rządzących. Chcemy codziennie tworzyć gazetę dla każdego, kto lubi rozumieć rzeczywistość, bez względu na poglądy.
Rozwój i odpowiedzi na pytania czytelników
Od samego początku gazeta była wsparciem dla swoich odbiorców. Idąc z duchem czasu, wydawca rozwiną stronę internetową oraz aplikację mobilną. Dziennik realizuje nowe pomysły i poszerza ofertę, dostarczając porady oraz analizy interpretujące skomplikowaną rzeczywistość prawno-finansową. Ponadto oferowane dodatki to cenna dawka informacji i gwarancja, że przedsiębiorcy i prawnicy nie przegapią niczego, co wpływa na ich codzienną pracę.
Potwierdzeniem jakości są silna pozycja oraz wyróżnienia. Dziennikarze DGP pojawiają się na najważniejszych wydarzeniach gospodarczych w Polsce i na świecie. Sama gazeta od lat podejmuje się inicjatyw, które kształtują opinię publiczną. Miara sukcesu to też rekordowo wysoka sprzedaż e-wydań w 2024 roku i dynamiczny rozwój serwisu internetowego gazetaprawna.pl. Przez ostatni rok liczba jego unikalnych użytkowników wzrosła o 24%, natomiast liczba odsłon aż o blisko połowę (dane Mediapanel, czerwiec 2024 & 2023).
Specjalne wydanie na 30-lecie DGP
Z okazji swoich 30. urodzin Dziennik Gazeta Prawna przygotował specjalne wydanie. 22 października czytelnicy znaleźli w nim wyjątkowe, ekskluzywne artykuły i wywiady z ostatnich lat. Mają także okazję do podróży w czasie po najważniejszych wydarzeniach społecznych, ekonomicznych i gospodarczych okresu, w którym towarzyszył im DGP. Uzupełnieniem tych materiałów są archiwalne okładki, przypominające lata obserwacji i opisywania rzeczywistości przez dziennikarzy.
HISTORIA DGP
22 października, 1994 Ukazuje się pierwszy numer „Gazety Prawnej”.
1998 W Internecie powstaje witryna „Gazety Prawnej”: GazetaPrawna.pl.
2001 Po 7 latach „Gazeta Prawna” zostaje przekształcona w dziennik i staje się wiodącym tytułem Grupy Wydawniczej Infor.
2009 „Gazeta Prawna” łączy się „Dziennikiem Polska-Europa-Świat”. Powstaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
2011 Pojawia się aplikacja Dziennika Gazety Prawnej na urządzenia mobilne.
2013 DGP zostaje liderem sprzedaży e-wydań – według Związku Dystrybucji Prasy.
2018 Grupa INFOR PL odkupuje od Ringier Axel Springer Inwestycje udziały w spółce INFOR Biznes, wydawcy DGP.
2024 „Dziennik Gazeta Prawna” obchodzi jubileusz 30-lecia.
WIŚNIOWSKI w elitarnym gronie Superbrands 2024!
Zymetria rozbudowuje zespół. Jej szeregi zasiliły 3 doświadczone ekspertki
Technics x OSOM Studios x Neige
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.