Cztery na pięć osób 50+ ogląda regularnie treści wideo online
Silversi stopniowo przenoszą się sprzed telewizora do internetu. Już 97 proc. osób 50+, które korzystają z internetu, ogląda treści wideo online, a ich ulubioną platformą z takimi materiałami jest YouTube – to wyniki badania zrealizowanego na zlecenie SilverTV i Lifetube przez IQS. Niemal połowa ankietowanych przyznaje, że część czasu, który dotąd poświęcali na oglądanie telewizji, spędza dziś online. Takie wyniki potwierdzają, jak bardzo nieprawdziwy jest dziś stereotyp dotyczący nieobecności osób starszych w cyfrowym świecie.
Osoby 50+ to już nie stateczni dziadkowie siedzący w fotelu i wpatrzeni w szklany ekran,
a silversi, którzy korzystają z życia w myśl stwierdzenia, że 50. to nowa 40. Biegają, jeżdżą na rowerach, wspinają się po górskich szlakach, podróżują, odkrywają nowe pasje i prowadzą ciekawe życie towarzyskie. Chętnie korzystają również z możliwości jakie daje internet – z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie SilverTV oraz Lifetube wynika, że silversi aktywnie konsumują treści wideo online.
Silversi regularnie oglądają treści wideo online
Wśród cyfrowych silversów – osób 50+, które korzystają z internetu – 80 proc. ogląda wideo w sieci regularnie, a 46 proc. robi codziennie. Cyfrowi silversi najchętniej oglądają wiadomości, filmy edukacyjno-instruktażowe oraz słuchają muzyki (odpowiednio 68, 47 oraz 45 proc. wskazań).
– Dzisiejszy silvers obraca się w otoczeniu nowych technologii i regularnie korzysta z możliwości, jakie daje internet. Postrzeganie generacji silver jako niesprawnej cyfrowo jest zatem nieaktualne i to pokazuje badanie. Przykładem na czynną obecność pokolenia baby-boomers i X-ów w sieci jest ponad półmilionowa społeczność fan page’a Mądra Babcia czy wielomilionowe wyświetlenia treści kanału SilverTV na YouTube – zauważa Beata Borucka, liderka projektu Mądra Babcia i założycielka Silver TV.
Silversi najbardziej lubią YouTube
Cyfrowi silversi chętnie korzystają z serwisów internetowych, umożliwiających oglądanie treści
w interencie. Na pierwszym miejscu wśród najbardziej lubianych znalazł się YouTube – tak wskazało 77 proc. respondentów. Na drugiej pozycji uplasował się Facebook (65 proc. odpowiedzi), a na trzeciej portale publicystyczne (46 proc.). Tuż za podium znalazły się platformy VOD, takie jak Netflix czy Player (33 proc. wskazań).
– Platformy takie jak YouTube to niemal kopalnia różnorodnych treści wideo – każdy może znaleźć coś dla siebie, a to przyciąga odbiorców. Nie inaczej jest z seniorami, którym podoba się mnogość wyboru i możliwość włączenia i wyłączenia ulubionego programu czy filmu wtedy, gdy mają na to ochotę. Media społecznościowe to doskonałe okno na świat, pozwalające nie tylko na bieżące obserwowanie, co słychać u dzieci, wnuków i znajomych, ale też na wyrażenie swojej opinii, nawiązanie nowych kontaktów i zgłębienie wiedzy w nowej dziedzinie – mówi Marcin Pyć, Head of YouTube Network Management w Lifetube.
Telewizja coraz mniej popularna
Silversi stopniowo przenoszą się sprzed telewizora do internetu. Niemal połowa (46 proc.) ankietowanych przyznaje, że w ciągu ostatnich 3 lat zaczęli oglądać więcej treści wideo online kosztem czasu spędzonego przed telewizorem. Co ciekawe, większość badanych (54 proc.) deklaruje jednocześnie, że ma problem ze znalezieniem w sieci treści tworzonych typowo dla ich pokolenia.
– Z roku na rok coraz więcej osób 50+ będą stanowili tzw. digital natives, czyli ci, którzy internet znają od urodzenia. To naturalne, że te osoby będą preferowały treści wideo online, niżeli materiały dostępne w tradycyjnej telewizji. Wyznacza to również pewien kierunek zmian, jakie w nadchodzących latach zajdą w mediach online – mediach, które do tej pory pomijały dojrzałych odbiorców uznając ich za grupę cyfrowo wykluczoną. Jak się okazuje, rzeczywistość jest zupełnie inna, co oznacza, że treści wideo w wirtualnym świecie powinny być coraz odważniej dedykowane tej grupie docelowej – mówi Joanna Adamiak, ekspert ds. PR, prezes agencji Face it!.
Raport „YouTube nową telewizją dla silversów” jest do pobrania na stronie:
https://www.lifetube.pl/lp/raport-youtube-pokolenie-silver?utm_source=PR&utm_medium=Press-Release-01&utm_campaign=Raport-Silver
Silver TV to interaktywna telewizja internetowa, skierowana do osób 50+, emitowana w mediach społecznościowych takich jak Facebook i YouTube i na stronie www. Program stworzony przez Beatę Borucką znaną jako Mądra Babcia – największą polską silverinfluencerkę – nadawany jest od października 2020 r. i cieszy się coraz większą popularnością. Własne studio, różnorodna tematyka oraz program śniadaniowy to atuty, które powodują, że jest to najlepsza telewizja oglądana nie tylko przez seniorów. Programy nadawane w formie „na żywo” umożliwiają stałą interakcję i powodują duże zaangażowanie wśród widzów.
Lifetube należy do polskiej prywatnej grupy inwestycyjnej Mediacap (właściciel Freundschaft, IQS, Lifetube, Relatable). Jest największą agencją influencer marketingu w Polsce, realizującą rocznie średnio ponad 2000 współprac marek z twórcami na wszystkich największych platformach social mediowych. Jest operatorem sieci wielokanałowej MCN zrzeszającej ponad 700 kanałów YouTube z 4 krajów. W skład Grupy Lifetube wchodzi również agencja gaming marketingu Gameset.
Kontakt dla mediów:
Maria Strużkiewicz, Account Manager, Agencja Face IT, m.struzkiewicz@agencjafaceit.pl, +48 606 702 770
Skuteczny marketing B2B – klucz do rozwoju firmy
Skuteczny marketing internetowy - co warto wiedzieć?
Manufaktura nagrodzona prestiżowymi Złotymi Spinaczami Manufaktura Manufaktura
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.