Eko marzanna na pierwszy dzień wiosny
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Tradycyjne topienie marzanny 21 marca to jeden z najbardziej znanych polskich zwyczajów – jak jednak kultywować go w sposób odpowiedni dla środowiska naturalnego i uniknąć przy tym tworzenia niepotrzebnych śmieci? Edukatorzy ekologiczni z Operacja Czysta Rzeka, jak przygotować przyjazną dla środowiska biodegradowalną eko marzannę.
Operacja Czysta Rzeka zwraca szczególną uwagę na troskę o przyrodę, dlatego zachęca do nadania zwyczajowi witania wiosny marzanną ekologicznego charakteru. Prawdziwa eko marzanna to taka, która jest przyjazna środowisku, wykonana z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji w odróżnieniu od eko marzanny, wykonanej ze śmieci.
"Możemy nadać odpadom drugie życie w postaci kukły – eksponatu, np. na wystawę szkolną, jednak w nie powinnismy jej palić ani wrzucać do wody, czyli zgodnie ze zwyczajem topić. Śmieci wciąż pozostają śmieciami nawet w artystycznej formie i stanowią zagrożenie dla zwierząt i wody. Palenie plastikowych odpadów też nie jest ani zdrowe ani bezpieczne czy przyjazne środowisku. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o tradycję, pozostając w zgodzie z naturą. W Operacji Czysta Rzeka podpowiadamy, jak zrobić przyjazną środowisku marzannę i dopełnić tradycji jej topienia” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka.
Do wykonania kukły potrzebujemy kilku naturalnych elementów roślinnych takich jak: sitowie, trzcina , słoma albo kwitnące trawy. Możemy je potem uzupełnić zielonymi ozdobami z barwinka lub bukszpanu i połączyć pakułami lnianymi lub sznurkiem konopnym. Żeby wzmocnić konstrukcję możemy posłużyć się odrobiną kleju z mąki i wody. Reszta będzie zależała już tylko od umiejętności manualnych i wyobraźni wykonawcy.
Topienie eko marzanny to także dobry pretekst do spaceru, na którym możemy zebrać zalegające nad naszymi rzekami odpady i cieszyć się czystszym, ładniejszym i zdrowszym otoczeniem.
Szczegółowe wskazówki w filmie instruktażowym, w którym bohater Operacji Czysta Rzeka Bob Er wraz z Ulką Panasiuk, artystką ludową podpowiada, co i jak połączyć, żeby powstała ekologiczna marzanna: https://youtu.be/qNmBuHLjBvY
Spotkajmy się nad rzeką, przywitajmy wiosnę i zróbmy coś dobrego! - zachęcają organizatorzy największej w Polsce akcji społecznego sprzątania.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.