Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju.
Wśród ogólnopolskich, kluczowych przedsięwzięć ostatnich lat znalazły się m.in. rozwój systemu zdalnego monitorowania wodomierzy we Wrocławiu, instalacja systemu wzmacniania sygnału sieci na Stadionie Śląskim w Chorzowie czy też dostarczenie dzierżawionego łącza internetowego dla organizatorów konferencji Impact CEE w Poznaniu.
Właśnie w stolicy Wielkopolski Emitel dostrzega duży potencjał dla wdrażania innowacyjnych technologii Internetu Rzeczy w samorządach i biznesie. Spółka nawiązała współpracę z Urzędem Miasta Poznań oraz Fundacją In_Spire (fundacja grupy MTP), zostając pierwszym partnerem programu Poznań CityLab, zainaugurowanego przez te podmioty. Wspólnym celem jest popularyzacja nowoczesnych technologii, realizacja projektów pilotażowych (model POC - Proof of Concept) oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze Smart City i systemów DAS (Distributed Antenna System).
28 lutego w Poznaniu odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę, podczas którego podpisano trójstronny list intencyjny. Gospodarzami wydarzenia byli: Michał Łakomski (Dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Poznań, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City), Iwona Kasprzak (Prezes Fundacji In_Spire) oraz Maciej Staszak (Wiceprezes Zarządu Emitel). W trakcie spotkania zaprezentowano założenia programu Poznań CityLab oraz omówiono możliwości implementacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych z oferty biznesowej Emitel.
– Emitel to nie tylko integrator technologii, ale przede wszystkim aktywny członek społeczności lokalnych i uczestnik lokalnych ekosystemów technologicznych. Dzięki naszej obecności w regionach możemy lepiej odpowiadać na potrzeby partnerów i mieszkańców. Dlatego od kilku miesięcy konsekwentnie poszerzamy naszą sieć regionalnych przedstawicieli biznesowych. Wielkopolska to miejsce, które od lat konsekwentnie rozwija koncepcję smart city, a program Poznań CityLab jest kolejnym krokiem na tej drodze. Cieszymy się, że możemy być częścią tej inicjatywy i wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które wpłyną na rozwój całego regionu – powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel.
Program Poznań City Lab integruje środowisko biznesowe, naukowe i społeczne, wspierając rozwój innowacji na rzecz mieszkańców miasta oraz lokalnych przedsiębiorców. Emitel aktywnie zaangażuje się w testowanie oraz wdrażanie nowych rozwiązań, wspierając rozwój Wielkopolski jako jednego liderów technologicznych innowacji.
Źródło: Emitel

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.