Komunikaty PR

Most Pelješac - otwarcie najważniejszej inwestycji drogowej w Chorwacji

2022-07-26  |  12:45
Biuro prasowe

Dzisiaj, 26 lipca 2022, zostanie oficjalnie otwarty Most Pelješac, który połączy półwysep o tej samej nazwie oraz Dubrownik z pozostałą częścią Chorwacji.

Nevera firmy Rimac będzie pierwszym samochodem, który oficjalnie przejedzie po moście.

Ceremonię otwarcie mostu zaplanowano na dziś, a sama uroczystość będzie trwała przez cały dzień.

Program wieczornych uroczystości rozpocznie się prawykonaniem utworu „Fanfare 304” kompozytora Mateja Meštrovicia, po którym zostanie odegrany hymn narodowy. Przewidziane są również oficjalne wystąpienia. W programie zaplanowano również utwór maestro Meštrovicia „Niech przejdą”, a wszystko zakończy „Oda do wolności” w wykonaniu Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej, Zespołów Lado i Linđo, chóru Chorwackiego Teatru Narodowego i Opery ze  Splitu oraz Klapy Święty Błażej. Kulminacją wieczoru będzie przejazd przez most obecnie najpotężniejszego samochodu elektrycznego na świecie, Nevera, wyprodukowanego przez chorwacką firmę Rimac.

„Budowa Mostu Pelješac jest jednym z najważniejszych projektów strategicznych w historii Chorwacji. Jego budowa połączyła południe Chorwacji z resztą kraju co oznacza jeszcze lepszą dostępność komunikacyjną Dubrownika, naszej turystycznej perły i jednej z najpopularniejszych chorwackich destynacji, ale także całego półwyspu Pelješac. Od teraz podróżowanie po tej części kraju będzie o wiele bardziej praktyczne i przyjemne” powiedział dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, Kristjan Staničić.

Most Pelješac

Most Pelješac to most wieloprzęsłowy o długości 2,4 km, szerokości 21 m i wysokości 55 m. Most wytrzymuje podmuchy wiatru o prędkości 180 km/h. Biorąc pod uwagę wysokość i szerokość konstrukcji przęsła, pod mostem otwarta jest droga wodna dla dużych statków wycieczkowych w kierunku Neum.

Projekt mostu obejmuje drogę czteropasmową, z jednym pasem ruchu i jednym pasem zatrzymania z każdej strony oraz szereg dróg dojazdowych o długości 12 km po obu stronach mostu, a także dwóch tuneli (0,5 km i 2,47 km), dwóch mniejszych mostów (0,51 km i 0,008 km), jednego wiaduktu (0,16 km) i dwóch miejsc odpoczynku. Wokół miasta Ston planowana jest także obwodnica o długości 7,9 km, obejmująca dwa tunele, most, wiadukt i pętlę. To ważne osiągnięcie budowlane znacznie skróci czas przejazdu między dwoma punktami chorwackiej drogi krajowej D8, a dokładniej - czas przejazdu szacowany jest na 20 minut, podczas gdy do tej pory trwał ponad godzinę.

Wartość inwestycji

Łączna wartość inwestycja to 526 mln euro przy czym udział środków europejskich w finansowaniu wynosi 357 mln euro. Poza historycznie ważnym faktem, że po ponad 300 latach Republika Chorwacji została ponownie połączona na całej swojej długości, ostatecznym celem tego projektu było również ułatwienie dostępu do regionu Dubrownika w ramach przygotowań do wejścia do strefy Schengen oraz wzmocnienie spójności regionalnej, a także połączeń transportowych regionu z ważnymi ośrodkami poza nim.

Architekt

Most zaprojektował go Marjan Pipenbaher. Stanowi on „jeden z projektów budowlanych, które będą wyróżniać nasze pokolenie”.

Architekt uważa most za dzieło swojego życia:

„Ten most jest megakonstrukcją, ale nie tylko ze względu na swój rozmiar i długość. Po pierwsze, został wybudowany na obszarze sejsmicznym południowej Dalmacji, gdzie często występują trzęsienia ziemi. Po drugie, został umieszczony w miejscu, w którym występują silne burze i porywiste wiatry. Wszystko to musiało zostać wzięte pod uwagę podczas budowy. Udało nam się rozwiązać te problemy dzięki zastosowaniu innowacyjnych koncepcji”. Pipenbaher  dodaje, że jest to jeden z najbardziej wymagających mostów na świecie: „zalicza się do pięciu największych i najbardziej wymagających mostów w Europie wybudowanych od początku wieku. Wszystkie to mosty high-tech, o długości ponad 2 km. To most zaliczany również i do najbardziej wymagających technicznie na świecie”.

Foto główne: Igor Kralj, Pixsell

Zdjecie 1: Igor Kralj, Pixsell

Zdjęcie 2: Dubrovnik-neretva county tourist board

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów Biuro prasowe
2025-04-10 | 17:00

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Aż 87% Polaków jest zmęczonych polaryzacją społeczną i polityczną widoczną zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Z kolei prawie 80% polskich
Media i PR Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations
2025-04-10 | 10:20

Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations

W świecie fake newsów, dezinformacji oraz globalnych problemów profesjonalne zarządzanie komunikacją przestało być wyborem – stało się koniecznością. O tym, jak
Media i PR Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?
2025-03-27 | 09:30

Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na ignorowanie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Rozwój technologii mobilnych sprawił, że firmy mają dostęp do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu

Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.

Edukacja

Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.