Komunikaty PR

Poznaj backstage apetycznych reklam świątecznych!

2022-10-31  |  13:00
Biuro prasowe

Popularne marki co sezon ścigają się w pojedynku na najlepsze świąteczne reklamy. Nie zawsze jednak efekty są tak zadowalające, jakbyśmy się tego spodziewali. Z jednej strony wszyscy pamiętamy dziadka z poruszającej reklamy Allegro „English for beginners”, z drugiej strony nie sposób zapomnieć świątecznej reklamy Apartu, która rzeczywiście odbiła się głośnym echem, jednak z różnym wydźwiękiem. Czym jest clue dobrych reklam?

Za co kochamy świąteczne reklamy?

Przede wszystkim – nie ma jednego uniwersalnego schematu dobrej reklamy. Każda branża rządzi się nieco swoimi prawami. W przypadku niektórych możemy sobie pozwolić na znacznie więcej – na przykład nowoczesne marki wegańskie, których granice kreatywności nierzadko wyznacza hasło sky is the limit. Różnice pojawiają się jednak nie tylko na płaszczyźnie branż. Każda marka to inna historia, wartości, misja i target. Wszystkie te elementy wpływają bezpośrednio na to, jaki świąteczny przekaz wyemitujemy. Czy mimo to można wskazać jakieś elementy, które preferują odbiorcy?

Wielu z pewnością wzruszy się na reklamach opowiadających prawdziwe historie. Choć storytelling to zabieg, który od lat skutecznie wyznacza kierunki kolejnych kampanii reklamowych, to wciąż licznej rzeszy odbiorców się… nie przejadł! Marki chętnie tworzą również materiały pobudzające zmysły, prezentując nie tylko przyjemną dla oka rzeczywistość, ale i apetyczne potrawy, które są nieodłącznym elementem Świąt. Reklamy niejednokrotnie inspirują nas jako konsumentów do tego, by zadbać o lepsze relacje czy prozaicznie – atrakcyjne prezenty.

Takie piękne i długie…przygotowania do sezonu świątecznego

Z pewnością każda marka, marketer oraz reklamodawca zdają sobie sprawę z tego, że w harmonogramie całorocznych działań nie może zabraknąć tej szczególnej daty. Plan działania, koncepcja i realizacja świątecznych reklam powstają jednak na długo przed tym, nim złapie nas świąteczna gorączka. Kiedy warto zacząć planować takie działania? Rok, kwartał, a może miesiąc przed? Cóż – przygotowanie kilku prostych zdjęć do mediów społecznościowych w świątecznym klimacie można zacząć realizować nawet na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Inaczej jest jednak w przypadku kreacji, które wymagają pracy wielu osób, zaaranżowania przestrzeni, wynajęcia aktorów, przygotowania scenografii, zabookowania studia nagraniowego czy fotograficznego. Warto dodać, że tego typu reklamy wcale przecież nie pojawiają się w Święta, a dużo, dużo wcześniej. Świetnie widać to na przykładzie asortymentu w sklepach – już po 2 listopada znicze oraz świece ustępują czekoladowym mikołajom czy błyszczącym bombkom.

Czy to oznacza, że reklamy świąteczne powstają upalnym latem i wczesną jesienią? Choć dla wielu może być to zaskoczeniem, to tak, właśnie wtedy studia fotograficzne i przestrzenie pod realizacje wideo są rezerwowane pod bożonarodzeniowe projekty. 

Wiele zleceń na świąteczny content foto i wideo dociera do nas w sezonie wakacyjnym i na początku jesieni, gdy konsumentom zupełnie nie w głowach bożonarodzeniowe produkty. Co robimy wtedy w naszym studiu? Wyjmujemy świąteczne gadżety, ubieramy choinkę i… realizujemy aromatyczne sesje oraz nagrania przy świątecznych brzmieniach zimowych piosenek, by jeszcze bardziej poczuć ten szczególny klimat! Specjalizujemy się w branży food, dlatego zwykle pracujemy właśnie nad contentem kulinarnym. Fotografujemy zarówno gotowe produkty, jak i we współpracy z szefami kuchni uwieczniamy świeżo przygotowane dania. Najwięcej realizacji odbywa się jednak w październiku i listopadziekomentuje Magda Malutko, właścicielka Studia Od kuchni.

Kulisy apetycznych reklam

 

Barszcz z uszkami, pachnące pierniki czy pierogi jak u babci – te i inne świąteczne potrawy pojawiają się w wielu kreacjach reklamowych. Często w przytulnej, domowej aranżacji w bożonarodzeniowym klimacie i ciepłym świetle. O czym warto pamiętać, aby stworzyć na planie zdjęciowym lub filmowym świąteczną atmosferę w środku lata? Z pewnością warto zadbać o szczegóły, które są bardzo ważne w odbiorze całości materiału:

  • ściereczki jak u babci, 

  • odświętna zastawa,

  • kuchenne utensylia,

  • tematyczne tła (np. drewniane deski nawiązujące do tradycji),

  • estetyczny obrus i eleganckie serwetki,

  • pachnące stroiki,

  • dodatki typu światełka, bombki, szyszki, orzechy, świąteczne rękawice kuchenne, zimowe przyprawy itp.

W te produkty warto zaopatrzyć się jeszcze w poprzednim sezonie, ponieważ latem czy jesienią nie zawsze łatwo dostać bożonarodzeniowe gadżety. Czy jednak warto robić to na potrzeby jednej realizacji? 

Wszystko zależy od tego, gdzie realizowane są nagrania i jak dobrze zaplecza tych miejsc są wyposażone w rekwizyty. W naszym studiu udostępniamy wynajmującym czy zleceniodawcom szereg dodatków, a także tła czy dekoracje. Co więcej – dysponujemy także sprzętem kuchennym, m.in. lodówką, zmywarką, piekarnikiem, mikserem, robotem kuchennym, czy nawet maszynką do mielenia mięsa i palnikiem cukierniczym oraz całym asortymentem garnków, patelni, talerzy, sztućców itp. Posiadamy także kuchnię prepową, którą bardzo cenią szefowie kuchni i food styliści, a cała przestrzeń liczy aż 200 metrów kwadratowych! Dzięki temu można łatwo zagospodarować miejsce na garderobę, reżyserkę czy pokój dla Klienta. Ponadto zawsze prosimy o listę wymaganych na sesji rekwizytów, którą weryfikujemy ze stanem naszych zasobów. Jeśli czegoś z niej brakuje, jasno informujemy o tym Klientów lub zaopatrujemy się w te przedmioty. Warto dodać, że tym, czego nie może zabraknąć podczas sesji czy nagrań, jest także oświetlenie. Dysponujemy zarówno światłem stałym, jak i błyskowym. Naszym Klientom udostępniamy także wyposażone zaplecze kuchenne, które świetnie sprawdza się jako backstage smakowitych sesji zdjęciowych czy nagrań wideo– mówi Pamela Gudzińska, Studio Od kuchni.

Przygotowanie świątecznej realizacji krok po kroku

Każdy projekt powinno się zaczynać od pomysłu i stworzenia moodboardu (do sesji zdjęciowych) lub scenariusza (z myślą o nagraniach).

Im precyzyjniej wskażemy, co ma znaleźć się w kadrze oraz jaki ma być klimat scenerii, tym łatwiej przebrniemy kolejno przez przygotowanie scenografii i realizację oraz postprodukcję. Spójna wizja i dokładny brief to podstawa udanej realizacji – dodaje Magda Malutko.

Następnie warto przygotować listę niezbędnych produktów i akcesoriów oraz sprzętu, który umożliwi przygotowanie świątecznej realizacji. Dzięki temu zyskamy również pewność, że podczas realizacji nic nas nie zaskoczy. Jak dodaje Pamela Gudzińska ze Studia Od kuchni: Otrzymując od Klienta listę produktów czy utensyliów, wiemy, co musimy przygotować, by sprawnie przejść przez tworzenie scenografii. Jest to zawsze bardzo ważny element i duża część sukcesu!

Ostatnim krokiem jest rezerwacja studia fotograficznego czy kulinarnego (bądź innej przestrzeni, jeśli jest to zgodne ze scenariuszem) oraz wybranie specjalistów, którzy zajmą się przygotowaniem sesji zdjęciowej i nagrań.

Ile trwa świąteczna sesja lub nagranie wideo?

Wszystko jest uzależnione od ilości czy długości contentu oraz wymagań opisanych w briefie. Jeśli projekt obejmuje przygotowanie zdjęć dla trzech produktów, wystarczy zaledwie kilka godzin na przygotowanie jedzenia, scenografii, sesję lub nagranie, a następnie obrobienie materiału i przygotowanie go do publikacji. Jeśli zależy nam jednak na przyrządzeniu większej liczby dań, warto zaangażować w to kucharza, food stylistę oraz doliczyć czas niezbędny do przygotowania potraw. Wówczas warto rozważyć rezerwację przestrzeni na cały dzień lub w przypadku nagrań wideo nawet kilka dni roboczych.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR 4DCenter liderem kompleksowych i innowacyjnych badań diagnostycznych Biuro prasowe
2024-06-25 | 12:00

4DCenter liderem kompleksowych i innowacyjnych badań diagnostycznych

Za nami finałowa Gala Konkursu XXIII Businesswomen Awards, na której ogłoszono laureatów tegorocznej edycji. Wśród wyróżnionych firm znalazło się warszawskie
Media i PR Czas poskromić AI w strategii komunikacyjnej
2024-06-24 | 14:00

Czas poskromić AI w strategii komunikacyjnej

Sztuczna inteligencja (AI) cieszy się rosnącą popularnością – tylko w 2023 r. ta fraza ukazała się blisko 900 tys. razy w polskich mediach, wynika z analizy Instytutu
Media i PR Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt
2024-06-24 | 12:30

Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt

Marek Dorsz posiada niemal 20-letnie doświadczenie w obszarze e-commerce, w tym na stanowiskach menadżerskich i dyrektorskich. Posiada praktyczną wiedzę i doświadczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.