Tysiące dzieci w Polsce codziennie martwią się o swój los
Coraz więcej dzieci w Polsce narażonych jest na zaniedbanie, krzywdzenie i rozdzielenie z rodzinami. Jak podają specjaliści SOS Wiosek Dziecięcych, liczba zgłoszeń dzieci do pieczy zastępczej wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a dane krajowe tylko potwierdzają to niepokojące zjawisko. Aż 75,3 tys. dzieci w Polsce przebywa obecnie w pieczy zastępczej, co względem poprzedniego roku badawczego daje wzrost o 3,5%[1]. SOS Wioski Dziecięce apelują o natychmiastowe wsparcie – nie tylko dzieci opuszczonych czy osieroconych, ale także tych z rodzin zmagających się z wieloma problemami.
Przez ostatnie pół roku SOS Wioski Dziecięce w Polsce odnotowały prawie 180 zgłoszeń dzieci do pieczy zastępczej, co daje średnio 30 zgłoszeń na miesiąc. - Sytuacja ta szczególnie mobilizuje nas do profilaktyki wśród rodzin z wieloma problemami, zwłaszcza w czasach, gdy nieustannie brakuje rodziców zastępczych. - komentuje Katarzyna Puławska, dyrektorka operacyjna w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. Jak dodaje - Rodziny, które potrzebują naszej pomocy, mierzą się zarówno z problemami psychologicznymi, jak też materialnymi i bezrobociem, a pojawiająca się w rodzinach niewydolność opiekuńczo-wychowawcza i niezaradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego, wpływają na życie i rozwój dzieci.
Historia Hani
Hania ma 9 lat i małego brata. Śmierć mamy zmieniła jej cały świat. Tata dziewczynki, który przejął wszystkie domowe obowiązki nie mógł już pracować na nocne zmiany. Stracił pracę i zachorował na depresję. Hania boi się, że straci również jego. Dziewczynka coraz bardziej zamyka się w sobie, wybucha złością i ma problemy w nauce, a męczące myśli nie pozwalają jej spokojnie spać. Hania i jej tata miesiącami muszą czekać na wizytę u psychologa. To zbyt długo dla kogoś, kto potrzebuje wsparcia już dziś.
Razem możemy im pomóc! Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce wspiera rodziny w trudnej sytuacji, by mogły pozostać razem i samodzielnie funkcjonować. Wystarczy wysłać SMS o treści HANIA pod numer 4777 (koszt SMS zgodny z cennikiem operatora). W odpowiedzi na SMS Stowarzyszenie oddzwoni, aby opowiedzieć o możliwościach pomocy. W ramach akcji uruchomiona została również specjalna strona www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę. Kampanię wspiera również spot TV, w którym udział wzięła aktorka i ambasadorka SOS, Marysia Dębska.
Profilaktyka, czyli SOS Rodzinie!
SOS Wioski Dziecięce mają kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z rodzin zagrożonych rozpadem. Od 16 lat prowadzone są działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”. Jego nadrzędnym celem jest pomoc rodzinom w przezwyciężeniu problemów i nierzadko poważnych kryzysów. Mogą one liczyć na zindywidualizowane wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, a także doradztwo prawne czy zawodowe. W świetlicach SOS na dzieci i młodzież czeka ciepły posiłek, pomoc w nauce oraz różnego rodzaju zajęciach sportowe czy artystyczne.
Warto podkreślić, że placówki wsparcia dziennego SOS powstają głównie w małych miejscowościach, gdzie w naturalny sposób stają się centrami zrzeszającymi lokalną społeczność. Bardzo często lokale dzielone są z Kołami Gospodyń Wiejskich, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, stając się polem spotkań dla różnych grup mieszkańców. - Animowane przez naszych pracowników wydarzenia otwarte i skierowane do lokalnej społeczności pomagają jej budować poczucie sprawstwa, zachęcają do spotkań i działania na rzecz własnej małej ojczyzny. Ludzie zaczynają nie tylko dostrzegać i komentować problemy, ale działają na rzecz ich rozwiązania, m.in. walczą o dodatkowe kursy busów, organizują remonty czy sprzątanie okolicy. – mówi Łukasz Łagód, psycholog w SOS Wioskach Dziecięcych.
[1] Dane GUS, 09.05.2024 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/dzieci-i-rodzina/dzieci/piecza-zastepcza-w-2023-roku,1,8.html

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations

Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.