Menù stawia na zwiększoną szybkość i wydajność
Dwie naważarki do świeżej żywności firmy Ishida (FFW) zainstalowane w zakładzie firmy menù s.R.L., wiodącego włoskiego producenta specjałów spożywczych dla branży gastronomicznej, zapewniają znaczną poprawę szybkości i wydajności produkcji. Pozwoliły też na znaczne zmniejszenie nakładów pracy w procesie ważenia i pakowania szeregu wysokiej jakości produktów warzywnych i owoców morza.
Pierwszą naważarką FFW zainstalowaną w fabryce Menù w Medolli była 12-głowicowa waga CCW-R2-112WB. Producent zdecydował się na nią w celu sprostania konkretnemu wyzwaniu związanemu z odważaniem niektórych mieszanych składników do puszek. Korzyści, jakie wiązały się z tym zakupem, zwłaszcza w porównaniu z tym, że do tej pory proces ważenia nadzorowany był ręcznie, sprawiły że bardzo szybko zdecydowano się na wprowadzenie drugiej, sześciogłowicowej wagi CCW-R2-106WB. Ta naważarka wykorzystywana jest w zakładzie do ważenia warzyw w opakowaniach typu doypack.
Oba urządzenia znacznie zwiększyły prędkość napełniania. CCW-R2-112 może napełniać do 50 puszek na minutę w przypadku ważenia pojedynczego składnika. CCW-R2-106 osiąga do 20 doypacków na minutę.
Naważarka Ishida z serii FFW stanowi alternatywne rozwiązanie do obsługi bardzo lepkich, świeżych i wrażliwych na obicia produktów. Sprawdza się szczególnie w fabrykach z ograniczeniami wysokości. FFW może odbierać produkty z przenośnika taśmowego do górnej części wagi, gdzie jeden lub dwóch operatorów za pomocą podajników taśmowych równomiernie rozprowadza je do lejów wagowych. Pomaga to zmaksymalizować szybkość i wydajność procesu ważenia. Funkcje takie jak drzwiczki zgarniacza, żebrowane powierzchnie i zasuwy zgarniające na zbierających przenośnikach taśmowych minimalizują przywieranie produktu.
W menù każda waga obsługuje różnorodne lepkie i delikatne produkty, w tym karczochy, młodą cebulę, grzyby, suszone pomidory, oliwki i owoce morza. System dystrybucji z lejkiem wahliwym automatycznie przenosi produkt do podajników taśmowych za pomocą przedłużonego ramienia, które porusza się po górnej części wagi. Czujniki nad każdym lejem zbiornika monitorują ilość produktu i w razie potrzeby uzupełniają jego ilość.
Niektóre produkty mieszane stanowią wyzwanie podczas pakowania. Zwłaszcza grzyby, nie mieszają się dobrze, ponieważ różnice w ich kształtach i gęstości mogą powodować, że po wymieszaniu podczas podawania i przenoszenia do wagi rozpadają się. W przypadku innych mieszanek, takich jak owoce morza, ważne jest zachowanie spójności mieszanki, szczególnie dotyczy to równomiernego rozprowadzania droższych produktów.
To właśnie temu wyzwaniu starał się sprostać producent. 12-głowic modelu CCW-R2-112 można podzielić, tak by oddzielnie ważyć poszczególne produkty, a następnie równomiernie odważać każdy z nich podczas napełniania puszek. Dzięki tej elastyczności, w przypadku odważania produktów jednoskładnikowych, można podzielić wagę na dwie części, każda po sześć głowic, obie z rynną wyładowczą poniżej. Umożliwia to jednoczesne napełnianie dwóch puszek w celu zmaksymalizowania przepustowości.
Maszyna CCW-R2-106 obsługuje opakowania doypack o masie 1 kg i 2,5 kg. Obecnie testowany jest również mniejszy rozmiar 400 g. Naważarka obsługuje również dwie wysokości puszek - o pojemności jednego litra (1050 g) i 600 g. Dokładność wynosi od 5 do 10 g wagi docelowej.
Przy szerokiej gamie obsługiwanych produktów, obie wagi oferują elastyczność umożliwiającą szybkie i wydajne przezbrojenia, aby sprostać wszystkim wymaganiom. Higieniczna konstrukcja FFW umożliwia szybkie czyszczenie - wszystkie zbiorniki można łatwo wyjąć i umieścić na specjalnym stojaku w celu całkowitego umycia.
Kolejną specjalną cechą instalacji jest zmotoryzowana suwnica dla 12-głowicowej wagi FFW, która umożliwia cofnięcie całego systemu ważenia i napełniania znad napełniarki puszek, zapewniając łatwy dostęp do wagi w celu jej czyszczenia i konserwacji.
„Jesteśmy zachwyceni wydajnością naważarek do świeżej żywności firmy Ishida i tym, jak pomogły nam one przekształcić operację wymagającą ręcznej obsługi w znacznie bardziej wydajne rozwiązanie" – podkreśla Massimo Baccarini, dyrektor techniczny menu.
Menù s.R.L. jest wiodącym producentem specjałów spożywczych dla gastronomii, w tym przypraw, sosów i past, dań makaronowych, dań gotowych oraz mieszanek do ciast i deserów. Szefowie kuchni firmy łączą kreatywność z najnowocześniejszą technologią, by nieustannie rozwijać autorskie receptury, zapewniając wysoki poziom produkcji bez uszczerbku dla jakości. Składniki są pozyskiwane zarówno lokalnie, jak i z najważniejszych włoskich i zagranicznych rynków żywności. Wszystkie specjały firmy są produkowane bez konserwantów i pod najsurowszymi warunkami kontroli. Menù jako jedna z pierwszych we Włoszech zastosowała aseptyczne systemy sterylizacji, aby zapewnić produkty o niepowtarzalnej jakości i świeżości.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.