Komunikaty PR

Metinvest zwiększył płatności podatkowe do budżetu Ukrainy o więcej niż 50 proc.

2024-07-16  |  14:00
Biuro prasowe

W obliczu wojny na pełną skalę, Metinvest, globalnie działająca grupa firm stalowych i wydobywczych z Ukrainy, pozostaje filarem gospodarki tego kraju. W pierwszej połowie 2024 roku, uwzględniając spółki stowarzyszone i joint ventures, Grupa zwiększyła podatki i cła w kraju o 56 proc. r/r.

Najwyższą pozycję stanowiły opłaty za użytkowanie gruntów, które wzrosły ponad trzykrotnie r/r do 2,9 bln hrywien (ponad 276,5 mln zł). Drugą co do wielkości pozycją była pojedyncza składka na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1,8 bln hrywien (171,5 mln zł), co stanowi wzrost o 19 proc. W pierwszej trójce płatności znalazł się podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 1,7 bln hrywien (162 mln zł), co oznacza wzrost o 16 proc.

W okresie styczeń-czerwiec 2024 roku ukraińskie przedsiębiorstwa należące do Grupy zapłaciły podatek dochodowy w wysokości ponad 1,4 bln hrywien, tj. 133,5 mln zł (wzrost o 26 proc. r/r). W tym samym czasie opłaty czynszowe wzrosły o 7 proc. do 631 mln hrywien (60 mln zł), a podatek środowiskowy o 22 proc. do 368 mln hrywien (35 mln zł).

W czasie wojny Metinvest pokonał wiele wyzwań, a jeszcze wiele przed nami. Nasze wysiłki na rzecz odbudowy biznesu w trudnych warunkach rynkowych oraz umiejętność przekształcania problemów w możliwości, przyniosły pozytywne rezultaty: płatności podatkowe rosną. To nasz wkład we wspieranie gospodarki Ukrainy i regionów znajdujących się w pobliżu linii frontu, gdzie działają nasze przedsiębiorstwa. Przeznaczamy znaczące środki na pomoc dla armii i ludności cywilnej, kontynuujemy plany na rzecz pokojowej przyszłości i jesteśmy gotowi do udziału w powojennym odrodzeniu kraju – podkreśla Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Metinvest.

W pierwszym kwartale 2024 roku Metinvest prawie podwoił płatności podatkowe na rzecz ukraińskiego budżetu do 4,2 bln hrywien (400 mln zł). W 2023 roku. Grupa wpłaciła do budżetu kraju 14,6 bln hrywien (ponad 1,3 mld zł).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Europejski Bank Centralny - obniżki stóp nie tym razem Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Europejski Bank Centralny - obniżki stóp nie tym razem

W skrócie:    • Allianz Trade oczekuje, że na posiedzeniu 18 lipca EBC wstrzyma się z decyzją, utrzymując stopę depozytową na niezmienionym poziomie 3,75%, po
Finanse VB Leasing bez luki płynnościowej
2024-07-17 | 01:00

VB Leasing bez luki płynnościowej

Niemal 3 miliardy złotych wraz z odsetkami spłaciły spółki leasingowe VB Leasing i VB Leasing Automotive (VBL) dzięki działaniom podjętym w ramach restrukturyzacji rozpoczętej 25
Finanse Jak Polacy korzystają z narzędzi ułatwiających dostęp do świata cyfrowych usług?
2024-07-16 | 12:00

Jak Polacy korzystają z narzędzi ułatwiających dostęp do świata cyfrowych usług?

Kontakty z administracją publiczną (43 proc.), usługi użyteczności publicznej (26 proc.) i usługi finansowe (22 proc.) – to właśnie w tych sytuacjach użytkownicy bankowości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gospodarka

Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu. W 2025 roku mały biznes może liczyć na więcej korzystnych zmian

Obrona interesów MŚP w postępowaniach interwencyjno-procesowych oraz uruchomienie mediacji pomiędzy organami administracji i przedsiębiorcami będą priorytetami w nowej kadencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Od czerwca to stanowisko piastuje Agnieszka Majewska. Jak wskazuje, najpilniejszą potrzeba jest jednak reforma danin publicznych, przede wszystkim zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej. – Przedsiębiorcom mocno zależy, żeby wrócić do tego, co było przed Polskim Ładem. W tej chwili niektórzy zgłaszają się do Biura Rzecznika MŚP, wskazując, że płacą składki w wysokości ok. 300 tys. zł, to są olbrzymie pieniądze – mówi Agnieszka Majewska. Koalicjanci w rządzie mają jednak różne pomysły na tę reformę.

Problemy społeczne

Pielęgniarki narzekają na przeciążenie pracą i braki kadrowe. Jest to odczuwalne zwłaszcza dla młodego personelu

Niemal 3/4 pielęgniarek pozytywnie ocenia swoją satysfakcję zawodową z pracy, przede wszystkim doceniając zróżnicowanie zajęć i dobre relacje ze współpracownikami – wynika z badania SGGW w Warszawie. Duża grupa, zwłaszcza młodych osób wchodzących do zawodu, narzeka jednak na przeciążenie pracą i niedobór personelu. Obecnie Polska jest jednym z krajów o najniższej liczbie pielęgniarek, a ich średnia wieku to ponad 54 lata. Liczba odejść z zawodu będzie więc rosła z roku na rok.

Prawo

Prace nad przepisami o asystencji osobistej na ostatniej prostej. Pomoże ona zaktywizować zawodowo osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Jak zapowiedział w czerwcu Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym. Z danych GUS wynika, że tylko 19,6 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. – Asystencja osobista jest jak tlen i zapewnia możliwości niezależnego życia – mówi prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna Małgorzata Szumowska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.