Metinvest zwiększył płatności podatkowe do budżetu Ukrainy o więcej niż 50 proc.
W obliczu wojny na pełną skalę, Metinvest, globalnie działająca grupa firm stalowych i wydobywczych z Ukrainy, pozostaje filarem gospodarki tego kraju. W pierwszej połowie 2024 roku, uwzględniając spółki stowarzyszone i joint ventures, Grupa zwiększyła podatki i cła w kraju o 56 proc. r/r.
Najwyższą pozycję stanowiły opłaty za użytkowanie gruntów, które wzrosły ponad trzykrotnie r/r do 2,9 bln hrywien (ponad 276,5 mln zł). Drugą co do wielkości pozycją była pojedyncza składka na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1,8 bln hrywien (171,5 mln zł), co stanowi wzrost o 19 proc. W pierwszej trójce płatności znalazł się podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 1,7 bln hrywien (162 mln zł), co oznacza wzrost o 16 proc.
W okresie styczeń-czerwiec 2024 roku ukraińskie przedsiębiorstwa należące do Grupy zapłaciły podatek dochodowy w wysokości ponad 1,4 bln hrywien, tj. 133,5 mln zł (wzrost o 26 proc. r/r). W tym samym czasie opłaty czynszowe wzrosły o 7 proc. do 631 mln hrywien (60 mln zł), a podatek środowiskowy o 22 proc. do 368 mln hrywien (35 mln zł).
– W czasie wojny Metinvest pokonał wiele wyzwań, a jeszcze wiele przed nami. Nasze wysiłki na rzecz odbudowy biznesu w trudnych warunkach rynkowych oraz umiejętność przekształcania problemów w możliwości, przyniosły pozytywne rezultaty: płatności podatkowe rosną. To nasz wkład we wspieranie gospodarki Ukrainy i regionów znajdujących się w pobliżu linii frontu, gdzie działają nasze przedsiębiorstwa. Przeznaczamy znaczące środki na pomoc dla armii i ludności cywilnej, kontynuujemy plany na rzecz pokojowej przyszłości i jesteśmy gotowi do udziału w powojennym odrodzeniu kraju – podkreśla Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Metinvest.
W pierwszym kwartale 2024 roku Metinvest prawie podwoił płatności podatkowe na rzecz ukraińskiego budżetu do 4,2 bln hrywien (400 mln zł). W 2023 roku. Grupa wpłaciła do budżetu kraju 14,6 bln hrywien (ponad 1,3 mld zł).

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.