Mieszkanie pod miastem. Coraz więcej osób wybiera zaciszne osiedla
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
O ile kiedyś przedmieścia kojarzyły się z miejscem, w którym chcą żyć ludzie w średnim wieku, o tyle dziś coraz częściej granica wiekowa się zaciera. Podmiejskie osiedla stały się modne. Kuszą niższą ceną za metr kwadratowy, ogródkami, bliskością terenów zielonych i kameralną zabudową. Kto dziś je wybiera?
Na start
Często pierwszym wyborem są tańsze mieszkania, które pozwalają komfortowo zamieszkać, nie obciążając zanadto budżetu. Łatwiej wówczas na uzbieranie wkładu własnego, a rata kredytu nie jest mocno obciążająca. To dobra opcja zwłaszcza dla zmotoryzowanych – miejsce zamieszkania w oddali od miejskiego zgiełku nie będzie uciążliwe. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że z roku na rok polepsza się podmiejski transport, dlatego komunikacja staje się coraz prostsza. Nietrudno też o spontaniczny wyjazd na łono natury.
Dla rodzin z dziećmi
Ciche, kameralne osiedla pod miastem chętnie wybierają także rodziny z dziećmi. To przede wszystkim zasługa przemyślanej architektury: większych mieszkań, zielonych części wspólnych czy placów zabaw.
– Wiemy, że kupujący zwracają uwagę na okolicę i możliwości, które im daje. Dla przykładu, w jednej z naszych najnowszych inwestycji, Zielonej Lutyni, znalazło się 288 mieszkań. Osiedle jest położone pod Wrocławiem, we Wróblowicach. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wiele terenów zielonych. W pobliżu jest między innymi Las Ratyński czy nieco dalej – okolice rzeki Bystrzycy. To dobre warunki do spędzania czasu z rodziną – mówi Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Dla seniora
Mieszkania pod miastem są chętnie wybierane również przez osoby starsze, które doceniają w tej lokalizacji spokój i bezpieczeństwo. Kameralne osiedla z niską zabudową i zielonymi częściami wspólnymi zachęcają do spędzania czasu razem i nawiązywania sąsiedzkich relacji. Mieszkańcy nie są już anonimowi, a przestrzeń sprzyja nawet przypadkowym spotkaniom. Często budowane są w duchu miast 15-minutowych – idei, zgodnie z którą wszystko, co potrzebne do życia, powinno znajdować się do 15 minut pieszo od domu. Dotyczy to m.in. sklepów, terenów rekreacyjnych czy ośrodków zdrowia. To sprawia, że życie staje się po prostu wygodniejsze.
Podmiejskie inwestycje będą coraz popularniejsze. Oferują często lepszy standard za niższe pieniądze, a przy tym cechuje je dogodna lokalizacja. To właśnie w tym kierunku będzie rozwijać się współczesne mieszkalnictwo.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.