Clarios ogłosił strategiczną inwestycję w Altris
- Clarios i Altris dążą do komercjalizacji niskonapięciowych, sodowo-jonowych (Na-ion) akumulatorów samochodowych do 2026 r.
- Altris opracuje technologię ogniw sodowo-jonowych, a Clarios dostarczy zaawansowane oprogramowanie do modelowania elektrycznego do zasilania coraz bardziej złożonych systemów samochodowych.
- Łatwo dostępne, bezkonfliktowe minerały sprawiają, że akumulatory sodowo-jonowe są idealne do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania motoryzacyjne dla zaawansowanych niskonapięciowych systemów zasilania.
GLENDALE, Wisc. USA / PAŹDZ. 9, 2024. Clarios, globalny lider w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań akumulatorowych niskiego napięcia, ogłosił strategiczną inwestycję w Altris, pioniera w dziedzinie zrównoważonej technologii akumulatorów sodowo-jonowych, w celu produkcji niskonapięciowych akumulatorów sodowo-jonowych (Na-ion) dla sektora motoryzacyjnego.
Ten udział kapitałowy opiera się na umowie o wspólnym rozwoju (JDA) między Clarios, producentem co trzeciego niskonapięciowego akumulatora samochodowego na świecie, a Altris, liderem w dziedzinie materiałów katodowych sodowo-jonowych i technologii ogniw akumulatorowych, koncentrującym się na niskonapięciowych akumulatorach Na-ion.
Clarios wykorzysta swoją wiedzę w zakresie systemów zarządzania akumulatorami (BMS), oprogramowania i integracji systemów do zaprojektowania niskonapięciowego systemu akumulatorów samochodowych Na-ion w celu optymalizacji wydajności akumulatorów.
Altris skupi się na rozwoju technologii ogniw sodowo-jonowych do zastosowań niskonapięciowych. Każdy pojazd, w tym pojazdy hybrydowe i w pełni elektryczne, wymaga niskonapięciowego źródła energii do zasilania zwiększonej liczby funkcji opartych na oprogramowaniu, takich jak sterowanie za pomocą przewodów, hamowanie za pomocą przewodów, funkcje autonomiczne i ulepszone wrażenia w kabinie.
Clarios oczekuje, że jego inwestycja początkowo umożliwi Altris sfinalizowanie i rozpoczęcie pilotażowej produkcji samochodowych akumulatorów Na-ion, a następnie rozpoczęcie produkcji komercyjnej w 2026 roku.
Architektura systemu niskonapięciowego Clarios, obejmująca wiele sieci i źródeł zasilania akumulatorowego, jest niezbędna do zasilania krytycznych funkcji bezpieczeństwa i zapewnienia redundancji w układach elektrycznych pojazdów. Akumulatory sodowo-jonowe są dobrze przystosowane do spełnienia tych zwiększonych wymagań w zakresie zasilania. Jednocześnie są one z natury zrównoważone i łatwe do recyklingu.
„Rozwiązanie w postaci akumulatora sodowo-jonowego doskonale uzupełnia nasze portfolio niezależne chemicznie, doskonale współgrając z opcjami litowo-jonowymi i kwasowo-ołowiowymi, aby uchwycić najlepsze cechy obu: wysoką wydajność i niższy koszt” - powiedział Federico Morales-Zimmermann, wiceprezes i dyrektor generalny ds. globalnych klientów OEM i technologii w Clarios. „System akumulatorów sodowo-jonowych zapewnia elastyczność producentom samochodów, którzy poszukują opcji spełniających rosnące wymagania niskonapięciowe stworzone przez zaawansowane technologie samochodowe”.
Materiały wykorzystywane do produkcji ogniw sodowo-jonowych - sól, drewno, żelazo i te znajdujące się w powietrzu - występują w dużych ilościach na całym świecie i są wolne od szkodliwych chemikaliów lub minerałów wydobywanych w strefach konfliktu. Opracowanie akumulatorów sodowo-jonowych do pojazdów stanowiłoby ważny postęp w technologii akumulatorów samochodowych, a jednocześnie przyczyniłoby się do realizacji celów przemysłu motoryzacyjnego w zakresie obiegu zamkniętego.
Clarios będzie członkiem rady nadzorczej Altris, nadzorując strategiczny kierunek i zarządzanie partnerstwem. W skład rady wejdą doświadczeni specjaliści w dziedzinie technologii akumulatorów, trendów w branży motoryzacyjnej i ładu korporacyjnego. David Patel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów energetycznych w Clarios, będzie reprezentował Clarios w radzie nadzorczej i przewodniczył komitetowi technicznemu, który będzie nadzorował rozwój i wdrażanie technologii akumulatorów sodowo-jonowych, zapewniając zgodność z przepisami branżowymi i napędzając innowacje w zakresie projektowania i wydajności akumulatorów. „Partnerstwo z Clarios umożliwi skok naprzód w dziedzinie wysokowydajnych samochodowych akumulatorów sodowo-jonowych poprzez integrację naszej technologii z doskonałym oprogramowaniem Clarios wbudowanym w najnowocześniejsze systemy zarządzania akumulatorami”, powiedział Christer Bergquist, tymczasowy dyrektor generalny Altris. „Ponadto, niezrównany globalny zasięg rynkowy i głębokie relacje z producentami samochodów zapewniają szerokie możliwości przyspieszenia komercyjnego wdrożenia”.
VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online
Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki
Wyprzedaż aut z rocznika 2024 w salonach Toyoty. Najpopularniejsze modele w Polsce w obniżonych cenach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.