Czy Polacy powinni obawiać się podatku od aut używanych od 2024 roku?
Ostatnio przez media przebiegła informacja o nowym podatku od aut używanych, który wchodzi w życie od stycznia 2024 roku. Według danych Urzędu Statystycznego na rok 2021 37% samochodów zarejestrowanych w Polsce ma 10-20 lat, a ponad 41% ma więcej niż 20 lat. Podatek tzw. ekologiczny dotknie prawie 100% właścicieli pojazdów w Polsce.
Podatek od pojazdów spalinowych
Od ponad 20 lat mieliśmy już kilka podejść do wprowadzenia takiego podatku. Jednakże żadna z prób nie została zakończona. Taki podatek obowiązuje w innych krajach europejskich i jest to standardowa opłata, której mogą się spodziewać właściciele starszych aut.
Polska jako członek Unii Europejskiej, musi dostosowywać swoje prawo do norm i standardów unijnych. Mamy na świecie coraz większe zanieczyszczenie środowiska, emisję spalin i dlatego działania nakierowane są na zatrzymanie tego procesu lub jego zminimalizowanie.
Do 2024 roku zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, Polska jest zobowiązana wprowadzić opłatę rejestracyjną od posiadania pojazdów związanych z emisjami, a do 2026 podatek od posiadania pojazdów związanych z emisjami. Celem tych opłat ma być stymulacja konsumentów do zakupu samochodów, które nie będą zanieczyszczać w takim stopniu środowiska.
Dochody z opłaty rejestracyjnej i z podatku powinny zostać przeznaczone na ograniczenie negatywnych efektów zewnętrznych transportu oraz rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.
Mimo zbliżającego się terminu wprowadzenia opłat od samochodów, nie znana jest dokładna ani nawet orientacyjna jego wartość. Przy jego wyliczaniu będą brane pod uwagę różne kryteria: Rok produkcji samochodu, Normy emisji spalin (norma Euro), Emisja dwutlenku węgla (CO2), Emisja tlenków azotu (NOx).
Czy Polacy przestaną kupować samochody używane?
Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że na 19,5 mln samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce zaledwie około 100 tys. stanowią pojazdy elektryczne i hybrydowe. W praktyce oznacza to, że niemal 100% posiadaczy samochodów w Polsce będzie obciążonych nową opłatą. Podatek od samochodów używanych na pewno negatywnie wpłynie na rynek starych aut, ale także może zachęcić klientów do poszukiwania nowszych, sprawdzonych technicznie pojazdów.
Na platformie bidcar.pl są dostępne samochody nie starsze niż 20 lat. Licytując je poprzez taką aukcję mamy pewność, że wszystkie parametry i dane są wiarygodne i rzetelnie sprawdzone. - mówi Artur Kopania, założyciel bidcar.pl
Zakup samochodu zarówno używanego jak i nowego, to duży wydatek, dlatego nie można zostawić tego przypadkowi, a wybrać dla siebie najlepszą opcję, wiedząc co czeka nas – właścicieli pojazdów - w ciągu kilku lat.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.