Firma Clarios rozpoczyna współpracę z Atris
– Clarios, globalny lider w produkcji zaawansowanych akumulatorów, oraz szwedzki producent akumulatorów sodowo-jonowych, Altris, ogłosili podpisanie umowy o wspólnym rozwoju niskonapięciowych rozwiązań mobilnych.
Na mocy umowy, Altris będzie rozwijać technologię ogniw sodowo-jonowych, a Clarios wykorzysta swoją wiedzę na temat systemów zarządzania akumulatorami (BMS) oraz integracji systemów akumulatorowych. Jest to rozszerzenie wcześniejszej współpracy, mającej na celu opracowanie szczegółowego planu produkcji niskonapięciowych akumulatorów samochodowych z ogniwami sodowo-jonowymi. Inicjatywa ta zbiega się z kluczowym momentem transformacji globalnego przemysłu motoryzacyjnego.
Wszystkie pojazdy, w tym hybrydowe i w pełni elektryczne, do zasilania podstawowych systemów, wymagają niezawodnych źródeł energii niskiego napięcia. Rosnąca złożoność pojazdów wymaga dostosowania sieci niskonapięciowej do obsługi coraz większej liczby funkcji opartych na oprogramowaniu, takich jak elektroniczne układy kierownicze i hamulcowe, technologie autonomiczne oraz systemy poprawiające komfort pasażerów. Akumulatory sodowo-jonowe (Na-ion) są idealnym rozwiązaniem do zaspokojenia tych potrzeb energetycznych, oferując przy tym ekologiczne i łatwe do recyklingu materiały. Materiały wykorzystywane do produkcji ogniw Na-ion, tj. sól, drewno, żelazo, są powszechnie dostępne oraz nie zawierają toksycznych elementów.
„Nasza umowa z Altris umożliwia Clarios dalsze umacnianie wiodącej pozycji w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań akumulatorowych i spełnianie rosnących wymagań, dotyczących zrównoważonych systemów magazynowania energii. To ważny krok w naszej strategii rozwoju akumulatorów niskonapięciowych.”, mówi Federico Morales Zimmermann, vice president w Clarios i General Manager, Global Customers, Products and Engineering. „Dzięki temu partnerstwu możemy produkować różne typy akumulatorów: te z
wykorzystaniem maty szklanej a także litowo-jonowe, czy sodowo-jonowe, odpowiadając tym samym na potrzeby zaawansowanych technologii motoryzacyjnych.”
„Altris chce dostarczyć światu lepsze, bezpieczniejsze i w pełni zrównoważone akumulatory sodowo-jonowe. Nasza współpraca z Clarios pozwala nam skupić się na projektowaniu i produkcji akumulatorów dostosowanych do zmieniającego się rynku motoryzacyjnego. Wyjątkową zaletą naszych związków chemicznych jest ich wydajność w niskich temperaturach połączona z możliwością dostarczania wysokiego napięcia prądu przy zachowaniu odpowiedniej gęstości energii. Dlatego idealnie nadają się do rozwiązań mobilnych.”, mówi Björn Mårlid, prezes Altris.
Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione przez przedsiębiorstwa.
Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności
Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Goodyear oficjalnym sponsorem i dostawcą opon do FIA ETRC do 2027 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.