ISUZU D-MAX z 5 gwiazdkami Euro NCAP
Tegoroczny model ISUZU D-MAX zdobył najwyższą 5-gwiazdkową ocenę w ramach najnowszych testów zderzeniowych organizacji Euro NCAP.
Wyższe wymogi i standardy testowe
W tym roku niezależna europejska organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów - Euro NCAP - oceniła 11 modeli samochodów, wśród nich najnowszy model ISUZU D-MAX, który w październiku bieżącego roku trafił do sprzedaży w Polsce.
Tegoroczne testy Euro NCAP różnią się od poprzednich edycji – obowiązują nowe zaostrzone wymogi i standardy testowe. W ramach oceny bezpieczeństwa dorosłych pasażerów dostępny jest m.in. nowy test zderzenia czołowego. Bariera deformowalna o masie 1400kg porusza się tym razem z prędkością 50km/h (w poprzednich testach nieruchoma), a następnie, symulując zdarzenie drogowe, zderza się czołowo z jadącym z taką samą prędkością pojazdem w połowie szerokości jego maski. Pozwala to ocenić, jak dobrze samochód chroni pasażerów w warunkach drogowych. W tegorocznym teście zwiększono również prędkość uderzenia w boczną barierę (słup). Po raz pierwszy przyznane zostały także punkty za bezpieczeństwo po zderzeniu.
Pierwszy tak bezpieczny pick-up
ISUZU po raz pierwszy tak znacząco postawiło na bezpieczeństwo w modelu D-MAX. Jest on wyposażony w liczne systemy działające automatycznie i niezależnie od kierowcy, które do tej pory nie były dostępne w klasie samochodów typu pick-up. Nadwozie i podwozie nowego modelu zostało wzmocnione, aby chronić pasażerów przed skutkami zderzeń. Większe hamulce przednie i tylne poprawiają skuteczność hamowania, a fotele zaprojektowano z myślą o minimalizowaniu ewentualnych obrażeń. Nowy model wyposażony jest w osiem poduszek powietrznych: 2 czołowe, 2 boczne w fotelach przednich, 2 kurtynowe, kolanowa kierowcy oraz – po raz pierwszy zastosowana w tym segmencie – poduszka centralna pomiędzy kierowcą a pasażerem, która zapobiega zderzeniu się głowami.
W przypadku aktywowania choćby jednej z nich, system alarmowy eCall, powiadomi Centrum Alarmowe o wypadku. Dzięki temu służby ratownicze są w stanie dotrzeć do poszkodowanych w bardzo krótkim czasie.
„Ludzkie oko” w ISUZU i pełny przekrój układów
W ISUZU D-MAX zastosowano ponadto dwie kamery, które są zlokalizowane na szybie przedniej. Mają one doskonałą zdolność wykrywania przeszkód (obiektów, pojazdów, pieszych i rowerzystów) w warunkach rzeczywistych. Dzięki zastosowaniu dwóch kamer powstaje obraz 3D przeszkody, tak samo jak w ludzkim oku. Pomiar odległości jest bardzo dokładny w odróżnieniu od pozostałych rozwiązań stosowanych przez innych producentów pojazdów tej klasy (pojedyncza kamera, radar odległości). Mniejsza liczba błędów w wykrywaniu oznacza większe bezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów, innych użytkowników dróg, a przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów.
ISUZU D-MAX 2020 jest wyposażony w 17 układów mających wpływ na bezpieczeństwo:
- LDWS - ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu
- LDP - zapobieganie opuszczeniu pasa ruchu
- ESS - ostrzeganie o awaryjnym hamowaniu
- ABS - system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania
- EBD - elektroniczny rozdział siły hamowania
- BA - wspomaganie nagłego hamowania
- ESC - system stabilizacji toru jazdy
- TCS - system kontroli trakcji
- AA - asystent skupienia kierowcy
- FCW - ostrzeganie przed kolizją z przodu pojazdu
- AEB - autonomiczny hamulec bezpieczeństwa
- MCB - hamulec pokolizyjny
- TA - asystent skrętu
- ISL - możliwość inteligentnego ograniczenia prędkości
- BSM - monitorowanie martwego pola
- RCTA - monitorowanie ruchu poprzecznego za pojazdem
- ELK - system awaryjnego utrzymania pasa ruchu
Pełna specyfikacja modelu dostępna jest na stronie internetowej www.isuzu.com.pl
To nie pierwsze wyróżnienie pięcioma gwiazdkami w teście zderzeniowym dla ISUZU D-MAX. Już na początku tego roku został on także oceniony przez australijską NCAP (ANCAP), otrzymując najwyższą notę.
Goodyear sponsorem tytularnym 4-godzinnego wyścigu Silverstone 2025 ELMS
VEHIS z dealerami budują stock samochodowy dostępny online
Atrakcyjna i przejrzysta oferta Mazdy – nowe samochody dostępne od ręki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł
Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
Według statystyk Wyższego Urzędu Górniczego w tym roku w polskich kopalniach doszło do 17 pożarów. Mimo że ich liczba ostatnimi laty znacząco spadła, to taki incydent wciąż niesie ze sobą poważne zagrożenie dla pracującej pod ziemią załogi i powoduje duże straty materialne. Dlatego też kluczowe jest błyskawiczne opanowanie żywiołu, zanim zdąży się rozprzestrzenić. Temu właśnie służy innowacyjny projekt, realizowany w ramach „Ścieżki SMART” z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, który finalizuje polska spółka PG IMKIUS.
Handel
95 proc. urządzeń do wapowania ma zniknąć z rynku. Tysiąc firm w Polsce będzie się musiało przebranżowić
Procedowane zmiany w ustawie o podatku akcyzowym zakładają, że od lipca 2025 roku urządzenia do waporyzacji mają zostać objęte akcyzą w wysokości 40 zł za sztukę, wskutek czego ich cena detaliczna wzrośnie do ok. 80 zł. W kolejnych latach przewidziane są też drastyczne podwyżki opodatkowania na e-liquidy. – Wszystko to spowoduje wyeliminowanie z rynku e-papierosów i produktów do wapowania na rzecz tradycyjnych papierosów i dużych koncernów tytoniowych kosztem rodzimych MŚP – ocenia Maciej Powroźnik, prezes Związku Pracodawców Branży Vapingowej.
Nauka
Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA. Na celowniku są choroby rzadkie, zakaźne i nowotwory
Dwie platformy skoncentrowane na badaniach RNA oraz biologii komórki mają służyć opracowaniu innowacji dla biomedycyny. Taki cel stawiają przed sobą naukowcy realizujący projekt RACE-PRIME w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Badacze chcą dostarczyć nowych terapii w chorobach, dla których dotychczasowe sposoby leczenia są niewystarczające. Chodzi przede wszystkim o choroby zakaźne, wirusowe i bakteryjne oraz choroby rzadkie.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.