Murapol zakontraktował grunty pod inwestycje mieszkaniowe w Katowicach i Gdańsku
Grupa Murapol z końcem maja zawarła dwie przedwstępne umowy zakupu nieruchomości, na których planuje realizację projektów mieszkaniowych. Pierwsza transakcja dotyczy nowej działki w Katowicach, zlokalizowanej w dzielnicy Bogucice. Natomiast zakontraktowany grunt w Gdańsku znajduje się w dzielnicy Łostowice i stanowi kolejną część projektowanej przez dewelopera na tym terenie inwestycji.
Na gruncie zakontraktowanym w Katowicach Murapol planuje realizację 4 budynków z 520 mieszkaniami. Dla zmotoryzowanych przyszłych mieszkańców osiedla deweloper przewidział ponad 620 miejsc parkingowych w podziemnych halach garażowych i na terenie wokół budynków.
Z kolei nieruchomość w Gdańsku to działka, dzięki której deweloper planuje zwiększyć zakres już przygotowywanej inwestycji o kolejne 2 budynki, w których zaprojektował 110 mieszkań. Łącznie w ramach całego przedsięwzięcia Grupy Murapol w tej lokalizacji powstanie ok. 400 mieszkań w 11 kameralnych budynkach oraz ponad 500 miejsc parkingowych.
- W obecnej sytuacji gospodarczej ostrożniej podchodzimy do planowania nowych inwestycji, dokładnie przyglądając się temu, jak kształtuje się popyt na poszczególnych rynkach. Zarówno Gdańsk, jedno z najchętniej wybieranych do życia miast w Polsce, jak i Katowice, bardzo dynamicznie rozwijające się centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, to lokalizacje, w których zapotrzebowanie na mieszkania z rynku pierwotnego cały czas rośnie, dlatego bez obaw kontynuujemy swoją ekspansję w tych miastach. Grunty zakupione w Katowicach i Gdańsku pozwolą nam dostarczyć na rynek lokale dla blisko 1,9 tys. mieszkańców. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.
Zgodnie ze standardem Grupy Murapol, w budynkach zaprojektowanych na zakontraktowanych gruntach zostanie wdrożony Home Management System, autorskie narzędzie infrastruktury i instalacji umożliwiające zastosowanie w mieszkaniach rozwiązań smart home – Murapol Appartme, monitoring części wspólnych oraz wideodomofony. Wszystkie lokale zaprojektowane w inwestycjach będą posiadały pakiet antysmogowy.
Grupa Murapol prowadzi działalność zarówno w Gdańsku, jak i w Katowicach od 2008 roku. Do tej pory deweloper oddał do dyspozycji mieszkańców stolicy województwa pomorskiego ponad 1,2 tys. lokali w wieloetapowych inwestycjach Orle Gniazdo i Osiedle Vivaldiego, w projektach Murapol Nowa Morena, Murapol Nowa Jabłoniowa, a także zrealizował budynek biurowo-usługowy Nordika. Z kolei w stolicy województwa śląskiego Murapol wybudował 1,8 tys. mieszkań w sześciu inwestycjach – wieloetapowych osiedlach Mała Skandynawia i Murapol Bażantów, inwestycjach Murapol Śląskie Tarasy, Murapol Apartamenty Trzy Stawy oraz pierwszych etapach trwających projektów Murapol Nowy Bażantów i Murapol Śląskie Ogrody.
Na koniec marca br. deweloper posiadał w budowie 19 inwestycji na terenie 12 miast, w ramach których powstają 54 budynki z 6 349 lokalami.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.