Na progu rewolucji w obszarze farb i lakierów do opakowań
Przyszłość, w której opakowania do żywności są bardziej ekologiczne – i wolne od aluminium – jest o krok bliżej, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzanym z udziałem AkzoNobel.
Doktorantka Jiaying Li, pracująca w Dutch Advanced Research Center Chemical Building Blocks Consortium (ARC CBBC), we współpracy z Uniwersytetem Twente, Uniwersytetem w Wageningen, BASF i AkzoNobel, dokonała ważnego odkrycia. Jej badania skupiają się na nowej, nadającej się do recyklingu powłoce, która ma zastąpić opakowania „metaliczne” (blokujące dostęp tlenu), stosowane powszechnie do takich produktów jak chipsy czy kawa.
Obecnie tego rodzaju opakowania składają się z wielu warstw, z których każda pełni odrębną funkcję. Ich produkcja pochłania dużo energii, a recykling jest bardzo utrudniony. Opracowano więc proces, który w inteligentny sposób łączy dwa rozpuszczalne w wodzie polimery (polielektrolity), dzięki czemu niezbędną funkcjonalność może zapewnić pojedyncza i nadająca się do ponownego przetworzenia warstwa.
– Wykorzystywanie polielektrolitów w branży farb i lakierów nie jest niczym nowym. Powłoki te jednak tworzone są zwykle wieloetapowo, przez co przemysłowe zastosowanie tej metody byłoby zbyt czasochłonne i drogie – twierdzi Andre van Linden, Dyrektor Coatings Technology w AkzoNobel. – Nowa metoda, którą opracowuje ARC CBBC, przybliża zastosowanie polielektrolitów na dużą skalę.
Li, doktorantka na Uniwersytecie Twente, dodaje: – Pierwsze uzyskane przez nas wyniki pokazują, że tego rodzaju powłoka ma ogromny potencjał w produkcji opakowań chroniących żywność przed utlenianiem. Skupiamy się również na ulepszaniu jej właściwości, takich jak wodoodporność i wytrzymałość.
AkzoNobel, jako jeden z wiodących dostawców farb i lakierów dla przemysłu opakowaniowego, jest z oczywistych względów zainteresowany prowadzonymi badaniami, zwłaszcza w zakresie korzyści dla środowiska i klientów, jakie może zaoferować nowa powłoka. Odejście od rozpuszczalników organicznych oraz prostszy recykling opakowań idealnie wpasowują się w podejście firmy do zrównoważonego rozwoju i jej program People. Planet. Paint.
Następny etap badań obejmuje zastosowanie polielektrolitów pochodzenia biologicznego. Polielektrolity te są w 100% naturalne, pozyskiwane na przykład ze skorup krewetek czy odpadów z przemysłu drzewnego.
– Dzięki wszechstronności naturalnych polielektrolitów wkraczamy w erę, w której będziemy mniej zależni od polimerów syntetycznych – kontynuuje Li. – Powłoki polielektrolityczne, nad którymi pracujemy, mogą mieć mniejszy połysk, lecz będą równie funkcjonalne, a przy tym ich recykling będzie znacznie łatwiejszy.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.