Komunikaty PR

Najlepsze miasta na świecie w 2020 r. dla osób szukających pracy

2020-11-27  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Maria Fałatowicz
Adzuna

40 Vanston Pl, Fulham
SW6 1AX Londyn
mariaf|adzuna.com| |mariaf|adzuna.com
+44 2081917582
www.adzuna.pl
Do pobrania Ranking ( 0.04 MB )

Ranking miast 2020 wg. Adzuna

Najlepsze miasta na świecie dla osób szukających pracy.

  • Warszawa pokonała Kraków w wyścigu o miano najlepszego miasta na świecie dla osób szukających pracy. W światowym rankingu stolica Polski zajęła wysokie 15 miejsce.
  • Z europejskich miast na pierwszym miejscu uplasował się Wiedeń, ale w światowej klasyfikacji wyprzedził go rosyjski Petersburg.
  • Na osoby szukające pracy w Warszawie czeka podobna ilość wakatów co w Mediolanie. Ale w Warszawie aż 57% pensji wydamy na wynajem mieszkania, podczas gdy w Mediolanie przeznaczymy na ten cel mniej niż 40%.
  • Z europejskich miast najwięcej za wynajem mieszkania zapłacimy w Monachium. Jednak wysokość zarobków, ilość dostępnych wakatów oraz średnie wynagrodzenia sprawiają, że w ogólnej klasyfikacji to niemieckie miasto jest aż na 9 miejscu, wyprzedzając Kraków (16) i Warszawę (15).
  • Największą cześć miesięcznych zarobków muszą wydać na wynajem osoby chcące mieszkać w dużych miastach Brazylii (ponad 70%). Najmniej we włoskim Palermo, gdzie koszty wynajmu pochłoną zaledwie 15% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

 

Warszawa bije Kraków w wyścigu o miano najlepszego miasta na świecie dla osób szukających pracy. W światowym rankingu stolica Polski zajęła wysokie 15 miejsce, zgodnie z rankingiem miast przygotowanym przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna.

Adzuna przeanalizowała dane dotyczące największych miast ze wszystkich 16 krajów, w których działa jej wyszukiwarka ofert pracy (Australia, Austria, Brazylia, Francja, Holandia, Indie, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia Polska, Rosja, RPA, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy). W rankingu uwzględniono 72 miasta. Każde ocenione zostało w pięciu kategoriach zgodnie z: ilością dostępnych w mieście ofert pracy, średnim miesięcznym wynagrodzeniem, kosztami wynajmu mieszkania, poziomem bezrobocia oraz nasyceniem rynku pracy wakatami. Każdy z tych czynników uznany został za ważny zarówno dla osób szukających pracy, jak i już pracujących w tych miastach. Zestawienie wszystkich powyższych kryteriów pozwoliło na stworzenie Rankingu Miast 2020 wg Adzuna. Wskazano w nim najlepsze miasta na świecie dla osób obecnie szukających pracy.

Jak na tle innych miast wypadło 5 największych miast w Polsce?

W rankingu uwzględniono Warszawę, Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź.

Warszawa zajęła 15 miejsce w światowym rankingu najlepszych miast dla osób szukających pracy, wyprzedzając tym samym Londyn (25) aż o dziesięć pozycji.

Warszawa, pomimo wysokich na tle kraju średnich zarobków, jest miastem stosunkowo drogim. Wynajem dwupokojowego mieszkania w stolicy pochłonąć może 57% miesięcznej pensji. Jednak na rynku pracy dostępnych jest obecnie około 26.000 wakatów, co plasuje stolicę na 3 miejscu wśród polskich miast pod kątem ilości wakatów przypadających na mieszkańca.

Zaraz za Warszawą w światowym rankingu uplasował się Kraków (16). Na liście znalazł się tuż przed Amsterdamem (17). W Krakowie na wynajem mieszkania przeznaczymy średnio 42% miesięcznych zarobków, podobnie jak w Londynie i Singapurze. Jednak Kraków bije oba te miasta ze względu na ilość ofert pracy przypadających na mieszkańca. W Krakowie na osoby szukające pracy czeka ponad 12.000 ogłoszeń.

Bardzo blisko siebie znalazły się w ogólnym rankingu Wrocław (23) oraz Poznań (27), wyprzedzając między innymi Hagę (28) i Mediolan (32). Wynajęcie mieszkania we Wrocławiu jest trochę droższe niż w Poznaniu i przeznaczyć na nie trzeba połowę miesięcznej pensji, w Poznaniu będzie to 45%. Jednak zdecydowanie większa ilość wakatów dostępnych na rynku pracy Wrocławia (ponad 11.000) oraz wyższe średnie wynagrodzenie pozwoliły mu pokonać Poznań w rankingu.

W przypadku polskich miast listę zamyka Łódź. Zajęła 36 miejsce w rankingu światowym, na 72 analizowane miasta. Wyprzedziła brytyjskie Birmingham (37) oraz amerykańskie Chicago (38). Choć rynek wynajmu nieruchomości wygląda w Łodzi znacznie lepiej niż w innych częściach Polski. Na wynajem wydamy tu około 38% średniej pensji. Niestety Łódź wyróżnia się na tle polskich miast wyższym współczynnikiem bezrobocia oraz małym nasyceniem rynku pracy dostępnymi dla szukających wakatami.

Numerem jeden światowego rankingu miast okazał się rosyjski Petersburg, a zaraz z nim znalazł się Wiedeń. Pomimo oczywistych różnic w wysokości średnich zarobków w obu miastach, Petersburg daje większe szanse na znalezienie pracy oraz ma obecnie niższy współczynnik bezrobocia, niż stolica Austrii.

Petersburg, jest drugim po Moskwie największym miastem w Rosji. Jest nie tylko dużym ośrodkiem kultury, turystyki i nauki. Jest również miastem przemysłowym z rozbudowanym sektorem stoczniowym, maszynowym i metalurgicznym. Co powoduje, że miasto jest atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale również dla osób szukających tam pracy. W tym ponad pięciomilionowym mieście dostępnych jest obecnie ponad 110.000 ofert pracy. Z drugiej strony, aby wynająć w nim mieszkanie musimy się liczyć z wydatkiem stanowiącym ponad 40% przeciętnej miesięcznej pensji, podczas gdy w Wiedniu będzie to około 20%.

W Europie za wynajem mieszkania zapłacimy najwięcej w Monachium (4) i Londynie (5). Drożej za wynajem mieszkań zapłacimy jedynie w trzech z największych miast USA, czyli San Francisco (1), Nowym Jorku (2) oraz Los Angeles (3). Jednak wysokość średnich zarobków oraz ilość dostępnych wakatów w Monachium sprawiają, że w ogólnej klasyfikacji światowego rankingu najlepszych miasto zajmuje 9 pozycję. Wyprzedzając zarówno Londyn (25), jak i wszystkie amerykańskie miasta z rankingu.

Miastem, gdzie relatywnie do zarobków koszt wynajmu mieszkania będzie relatywnie najniższy, jest włoskie Palermo (1). Dwupokojowe mieszkanie uda nam się tam wynająć za 15% średniej miesięcznej pensji. Podobnie będzie w kanadyjskim Edmonton (2) i Calgary (4), oraz południowoafrykańskim Port Elizabeth (3). Na drugim końcu tej listy znalazło się brazylijskie miasto Salvador (72), gdzie na wynajem mieszkania przeznaczyć musimy średnio aż 74% miesięcznego wynagrodzenia oraz amerykańskie Los Angeles (71) gdzie będzie to 73%.

Źródło: adzuna.pl 

Pełna metodologia i ranking do pobrania. 

(Zdjęcie główne: David Mark, Pixabay)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Pandemia zmieniła warunki pracy imigrantów z Ukrainy Biuro prasowe
2021-01-13 | 12:00

Pandemia zmieniła warunki pracy imigrantów z Ukrainy

W 2020 roku w zakładach pracy dynamicznie zmieniało się zapotrzebowanie na pracowników. Uwarunkowane ono było wieloma czynnikami jak m.in. wiosenny lockdown, zamknięcie granic i
Praca BRAK ZDJĘCIA
2021-01-12 | 10:30

Polityka senioralna nie ma szans bez odpowiednich kadr

·       Opieka nad seniorami to wyzwanie dla całej Unii Europejskiej – liczba ludzi w wieku 85 lat wzrośnie w UE z ok. 15 mln w 2020 r. do ponad 40 mln w roku
Praca Firmy nie potrzebują influencerów. Pracownik to najlepszy ambasador marki
2020-12-24 | 16:35

Firmy nie potrzebują influencerów. Pracownik to najlepszy ambasador marki

Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Dostawy szczepionek do państw UE ruszą pełną parą w II kwartale. Wtedy może pojawić się problem z wydolnością systemu szczepień

Komisja Europejska zakontraktowała do tej pory w sumie 2,3 mld dawek szczepionek na COVID-19 od sześciu firm farmaceutycznych. Jeżeli rozmowy z dwoma kolejnymi zakończą się podpisaniem umów, ta liczba jeszcze wzrośnie. – UE już w tej chwili ma dużo więcej dawek, niż sama potrzebuje – mówi dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, dr Marek Prawda. Dostawy mają ruszyć w pełni w II kwartale br., ale niektóre kraje się niecierpliwią i prowadzą z producentami indywidualne rozmowy dotyczące zakupu dodatkowych szczepionek. Jak podkreśla ekspert, te negocjacje nie mogą w żaden sposób ograniczać wywiązywania się z dostaw  w ramach unijnego programu.

Problemy społeczne

Na Podhalu kryzys z branży turystycznej rozlewa się na inne branże. Część przedsiębiorców zamierza działać mimo obostrzeń

2020 rok był bardzo trudny dla przedsiębiorców turystycznych na Podhalu. Tatry mogło odwiedzić o 40 proc. turystów mniej niż przed rokiem, a największą bolączką jest zamknięcie turystyki w sezonie zimowym. Rządowe tarcze nie obejmą wszystkich poszkodowanych, co powoduje, że kryzys zaczyna się już rozlewać na inne branże. – Doszliśmy do takiego momentu, gdzie jest tylko frustracja, bunt i nieposłuszeństwo. Może się okazać, że faktycznie część biznesów otworzy się mimo obostrzeń – mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Finanse

Fundusze liczą na okazje do inwestowania w branżach dotkniętych kryzysem. Ich aktywność rośnie, ale prawie połowa spodziewa się mniejszych budżetów na inwestycje

90 proc. funduszy aktywnych w Polsce, pomimo pandemii i kryzysu, dobrze ocenia swoją obecną sytuację. 66 proc. określą ją jako stabilną, a 24 proc. spodziewa się poprawy – wynika z badania „Barometr branży Private Equity i Venture Capital”. W 2021 rok wchodzą z ostrożnym optymizmem. – Inwestorzy oceniają, że ten rok będzie szansą na zakup spółek po dobrych cenach, które zostały skorygowane podczas pandemii, albo na sprzedaż firm, które nie zostały dotknięte kryzysem – informuje Piotr Dalak z JP Weber, współautor raportu.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.