Najpewniejsza waluta w czasach kryzysu. W co inwestować swoje oszczędności?
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Wojna w Ukrainie i widmo kryzysu gospodarczego sprawiają, że Polacy uciekają od oszczędności w złotówkach. Chcąc uchronić swój kapitał, szukają odpowiedniej waluty „safe haven”. Która będzie tą właściwą?
Oszczędności w obcej walucie to obecnie najpewniejsza „ucieczka” od tracącej na wartości złotówki
i możliwość uniezależnienia się od sytuacji gospodarczej w kraju. Polacy coraz częściej decydują się na oszczędzanie w obcych walutach, ponieważ chcą zabezpieczyć posiadany kapitał przed inflacją. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest założenie konta walutowego, na którym będziemy lokować części oszczędności.
- Ryzyko pojawia się, gdy zamierzamy oszczędzać w walucie obcej po to, by z czasem znów wymienić ją na złotówki i uzyskać zysk. Z pewnością nie zawsze się to uda, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć momentu, w którym złoty będzie się umacniał, a w którym osłabiał – wskazuje mówi Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej i dodaje, że najlepiej jest dywersyfikować swój portfel stawiają na waluty silnych gospodarek.
Obecnie taką walutą jest zdecydowanie dolar, który jest aktualnie najpewniejszą walutą na rynku. Dlaczego? – Dziś wpływ na walutę mają przede wszystkim takie czynniki jak wojna w Ukrainie i inflacja, która daje się we znaki wszystkim krajom. FED stara się jednak na wszelką cenę łagodzić ich wpływ i stabilizować pozycję dolara – komentuje Jakub Balcerzak. W ostatnim czasie dolar umocnił się wobec pozostałych walut o blisko 15 proc. Wpływ miało na to wiele czynników, m.in. fakt, że FED chcąc zapobiec zbyt wysokiej inflacji, podniósł stopy procentowe. Dodatkowo dolar nadal posiada dominującą pozycję jako waluta rezerwowa.
Co jeżeli nie dolar?
Obecnie dolar przebija euro, a stosunek euro do dolara waha się w granicach 1,13. Waluta europejska przeżywa lekkie zawirowania związane m.in. z obecną sytuacją na kontynencie. – Wpływ na wartość euro ma przede wszystkim widmo wojny w Ukrainie, a także inflacja w Niemczech. To wszystko sprawia, że osoby do tej pory trzymające oszczędności w euro, spoglądają w stronę dolara, mimo iż obecnie zamieniając złotówki na dolara musimy zapłacić więcej niż wymieniając złotówki na euro – podkreśla Jakub Balcerzak.
Z europejskich walut dobrze ostatnio wyglądają inwestycje w funta brytyjskiego, który po śmierci królowej Elżbiety II umocnił swoją pozycję, a także we franka szwajcarskiego. Stoi za nim nie tylko stabilna gospodarka. Frank szwajcarski to ostatnia na świecie waluta powiązaną ze złotem.
Biznes jednak w tej chwili mocno korzysta z silnej pozycji dolara i to w niego inwestuje oszczędności. – Europa obecnie stoi na „chwiejnych nogach”, dlatego też nie ma się co dziwić, że inwestorzy skupiają się na dolarze - przyznaje Balcerzak.
Eksperci prognozują, że waluta Stanów Zjednoczonych będzie nadal się umacniać i sięgnie powyżej 5 zł, przede wszystkim ze względu na planowane przez FED kolejne podwyżki stóp procentowych.
O Amronet.pl
Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym –
czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest jednym z produktów grupy Payholding International, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku.
Podmiot licencjonowany: Payholding International sp. z o.o. 0000760715 Licencja Komisji Nadzoru Finansowego MIP 87/2020.
Operator walutowy: Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.