Komunikaty PR

Jak budownictwo zeroemisyjne zmieni rynek budowlany?

2023-02-08  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Ograniczenie emisyjności to jeden z najważniejszych celów europejskiego budownictwa. Jak zaznacza Międzynarodowa Agencja Energetyczna, aby go osiągnąć, bezpośrednie emisje dwutlenku węgla w tym sektorze muszą zostać zmniejszone o 50 proc., a pośrednie – o 60 proc. Realizacja tego zadania będzie wymagać od branży dostosowania do zasad gospodarki oraz mobilizacji interesariuszy.

40% globalnej emisji

Jak czytamy w raporcie “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” opracowanym przez ThinkCo, sektor budowlany odpowiada za prawie 40 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego 30 proc. pochodzi z eksploatacji nieruchomości, a pozostałe 10 proc. ze zużycia energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie. Co więcej, niemal 75 proc. budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną, a Polska nie stanowi pod tym względem “zielonej wyspy”. Jest wręcz przeciwnie. Spośród 50 europejskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 36 z nich znajduje się w Polsce. Smog to zresztą w naszym kraju żadna nowość i od dłuższego czasu stanowi obiekt ożywionej publicznej dyskusji. - Smog jest w głównej mierze konsekwencją nadmiernego i niewłaściwego ogrzewania budynków - głównie domów jednorodzinnych, ale nie tylko - mówi Wojciech Wołkowski, członek zarządu Q3D Contract. - Większość energii w naszym kraju jest wytwarzana przez elektrownie i elektrociepłownie oparte na węglu, więc jej produkcja wiąże się ze zużyciem surowców i emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Istotne staje się zmniejszenie zapotrzebowania mieszkań na energię. Dzięki wzrostowi ich efektywności możliwe jest nie tylko ograniczenie zanieczyszczeń, ale także m.in zmniejszenie rachunków za prąd i ogrzewanie wśród mieszkańców - dodaje

UE wprowadza zmiany

Jak podaje Rzeczpospolita, Unia Europejska szeregiem reform planuje do 2050 r. osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Buildings Performance Institute Europe w swoim raporcie sugeruje jednak, że zadanie to będzie skomplikowane i wymagające. Według think tanku, dotychczasowa dekarbonizacja w nowych budynkach w Unii Europejskiej przebiega zbyt wolno i niekonsekwentnie i aby faktycznie osiągnąć neutralność klimatyczną, konieczna będzie redukcja emisji CO2 z sektora budowlanego o 60 proc. To jednak plany dalekosiężne, które wymagają pewnego przygotowania i wcześniejszej realizacji innych, pomniejszych celów. Obecnie trwają więc negocjacje w sprawie wprowadzenia dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, której zakończenia można się spodziewać latem bieżącego roku. U podstaw tej aktualizacji leży wymóg, aby od 2030 roku wszystkie nowo powstałe budynki w Unii Europejskiej były zeroemisyjne. Poza tym, od kwietnia br. wymagane będzie również posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, czyli tzw. paszportu energetycznego, opisującego budynek pod kątem jego zużycia energii. Dotychczas w Polsce sporządzanie takiego świadectwa wymagane było jedynie przy transakcjach handlowych i wyłącznie dla posiadłości wzniesionych po 2009 r. Już wkrótce będą jednak sporządzane dla wszystkich nieruchomości.  - Posiadanie tego świadectwa pozwoli bardzo szybko zdefiniować niezbędne działania w celu podniesienia efektywności energetycznej budynku i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki, by coś w tej materii zmienić, dopracować. W rezultacie możliwe będzie znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, a zwłaszcza energii elektrycznej, która stale drożeje. Wiele firm deweloperskich przedstawiło już tzw. ścieżki dekarbonizacji i konkretne zobowiązania, co do redukcji swojego śladu węglowego. W walce z kryzysem klimatycznym i środowiskowym budownictwo ma do odegrania niezwykle ważną rolę. - mówi Wojciech Wołkowski członek zarządu Q3D Contract.

Inwestorzy chcą działać

Według międzynarodowego badania JLL „Responsible real estate. Decarbonization of the built environment” menedżerowie 650 wiodących globalnych najemców i inwestorów twierdzą, że ich priorytetem jest tworzenie miejsc zielonych i przyjaznych człowiekowi. Również na polskim rynku nieruchomości jest to zauważalna tendencja, a deweloperzy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, która spoczywa na ich barkach. - W naszej inwestycji Greendustry stawiamy przede wszystkim na kontakt mieszkańców z naturą - począwszy od ogrodów położonych na dachach budynków, poprzez zielone patia, aż po tarasy, forum zieleni i przechowalnie roślin Green Inn - mówi Wojciech Wołkowski. Inwestorzy oraz najemcy na całym świecie chcą zredukować emisję dwutlenku węgla i włączają zrównoważony rozwój do swoich modeli zarządzania. Prawie 90 proc. z nich twierdzi też, że ma to coraz większe znaczenie w ich strategiach biznesowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.