Rządowy program Bezpieczny kredyt 2% już w lipcu. Na czym będzie polegać?
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Polakom, szczególnie młodym, coraz trudniej jest realizować marzenia o własnym mieszkaniu. Nieruchomości drożeją, a raty kredytowe rosną. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii już na początku lipca w życie wejść ma program dopłat do kredytu mieszkaniowego – Bezpieczny Kredyt 2%.
Zapowiadany na lipiec rządowy program mieszkaniowy ma na celu pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Przez 10 lat państwo będzie dopłacać do rat kredytobiorców, co ma pozwolić młodym Polkom na zakup własnego mieszkania. Jak podaje portal wGospodarce, w związku z dużym zainteresowaniem programem „Bezpieczny kredyt” popyt na mieszkania wzrośnie.
Kto może dostać Kredyt 2%?
O pomoc w spłacie kredytu hipotecznego może ubiegać się każdy poniżej 45. roku życia, kto nie posiada i nigdy nie posiadał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw i rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, tylko jedna osoba musi spełniać warunek wieku.
Jak działa program?
Przez pierwsze 10 lat stałe oprocentowanie będzie wynosiło dla kredytobiorcy 2% powiększone o marżę i prowizję banku. Jedna osoba może wziąć kredyt na maksymalnie pół miliona złotych. Natomiast dla małżeństw i par posiadających wspólne dziecko kwota ta wynosi 600 tysięcy złotych. Bezpieczny kredyt 2%, jak każdy kredyt hipoteczny, wymaga wkładu własnego, który zgodnie z przepisami nie może być większy niż 200 tysięcy złotych.
– Program nie jest skomplikowany. Dla przykładu, gdy młode małżeństwo weźmie kredyt na 20 lat, aby zakupić mieszkanie o wartości 400 tysięcy złotych w jednej z naszych nowych inwestycji, Zielona Lutynia lub Nowa Winnica, pierwsza rata po dopłacie wyniesie 2 615,33 złotych. Przy założeniu, że warunki pozostają bez zmian, po 10 latach stała rata osiągnie wysokość 2475,44 złotych – tłumaczy Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.
Deweloperzy wychodzą klientom naprzeciw
Deweloperzy obserwują zainteresowanie programem. Niektórzy, biorąc pod uwagę potrzeby klientów, umożliwiają im zarezerwowanie mieszkania przed rozpoczęciem programu i dopełnienie formalności już w lipcu, gdy Bezpieczny kredyt 2% wejdzie w życie.
– W związku z promocją nasi klienci mogą zawrzeć umowę na lokale mieszkalne w inwestycjach z naszej oferty – Zielonej Lutyni i Nowej Winnicy Miękinia. W przypadku odmowy kredytowania umożliwiamy odstąpienie od umowy bez ponoszenia kosztów. Oferujemy klientom również odroczenie 90% wpłaty za mieszkanie o 3 miesiące, co pozwoli spełnić warunki niezbędne do uzyskania kredytu” – kończy Emil Basta.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.