Wrocławscy architekci z 2. miejscem w Global Future Design Awards 2020
Projekt wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Global Future Design Awards 2020. Inwestycję Atal Warta Towers w Poznaniu okrzyknięto drugim najlepszym budynkiem w kategorii „Mixed Use Concept”. Jest to jedyna nagrodzona pracownia architektoniczna z Polski w całym konkursie.
GFDA to jeden z bardziej prestiżowych konkursów architektonicznych. Organizowany jest przez portal Architecture Press Release. Biorą w nim udział architekci, projektanci, inżynierowie i artyści z całego świata. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych projektów, które cechuje nowatorskie podejście do architektury oraz zwrócenie uwagi na projekty wyróżniające się zastosowaniem nowatorskich technologii, materiałów, estetyki i podejścia do przestrzeni. W kategorii „Mixed Use Concept”, w której zwyciężyło wrocławskie biuro, rywalizują budynki łączące w sobie wiele funkcji: mieszkalną, biurową, handlową czy kulturalną.
Nagrodzona inwestycja, Atal Warta Towers w Poznaniu, jest w trakcie realizacji. Koniec budowy planowany jest na III kwartał 2021 r. W 17-piętrowym budynku powstaną 352 mieszkania. Parter budynku zaprojektowano w kształcie odwróconej litery P z wydzielonym wewnątrz ogólnodostępnym patio – placem miejskim. Znajdą się w nim punkty handlowo-usługowe. – Kształt budynku jest wynikiem starań, aby uzyskać jak najlepszy widok w kierunku Warty i Starego Miasta. Bryła składa się z trzech wyodrębnionych kompozycyjnie, ale przenikających się wzajemnie części – komentuje główny projektant, Artur Szczepaniak. Inwestorem jest firma Atal S.A.
AP Szczepaniak to wrocławskie biuro architektoniczne założone w 1999 r. przez braci Artura i Pawła Szczepaniaków. Obecnie zespół liczy około 50 architektów. AP Szczepaniak specjalizuje się w przygotowaniu projektów architektonicznych i wielobranżowych w sektorach: budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, handlu oraz usług komercyjnych

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.