Nowa inwestycja na mapie warszawskiej Pragi-Północ
Praga-Północ, czyli jedna z niewielu części Warszawy, która zachowała swój historyczny charakter, obecnie przeżywa renesans. Dzielnica przez ostatnie lata przechodzi kompleksową rewitalizację, która w założeniu ma poprawić komfort życia mieszkańców. W okolicy powstają też nowe inwestycje mieszkaniowe. Największym wyzwaniem dla deweloperów jest połączenie współczesnego budownictwa z historycznym charakterem praskiej zabudowy. Wrocławski deweloper – PROFIT Development – podjął rękawicę. Inwestycja Konopacka to harmonijne połączenie współczesnego komfortu, minimalizmu i innowacyjności z ponadczasowym klimatem, historią oraz wieloletnią tradycją tej części stolicy.
Klimatyczna Praga-Północ
Dzisiejsza Praga-Północ znajduje się na terenie historycznej Pragi. Ówczesna Praga funkcjonowała jako odrębne miasto do 1791 roku, kiedy to została przyłączona do Warszawy. Położona w prawobrzeżnej części miasta, po dziś dzień zachowuje swój unikalny charakter i wyjątkowy klimat.
Dzielnica znacznie różni się od pozostałych części Warszawy. W ostatnich latach stała się jednym z najlepszych europejskich centrów kreatywnych. Dawne, poindustrialne magazyny i fabryki przekształcono w bary, kluby, restauracje i ośrodki sztuki. Praga-Północ przyciąga młodych ludzi, dla których "bycie na Pradze" to przebywanie tam, gdzie bije prawdziwe serce miasta.
Z badań sondażowych, zrealizowanych w ubiegłym roku wśród mieszkańców Dzielnicy Praga-Północ wynika, że większość ankietowanych jest zadowolona z mieszkania w dzielnicy[1]. Znaczący wzrost cen na rynku nieruchomości zlokalizowanych na Pradze-Północ – aż o 43,84% w skali roku (dane z 01.06.2023)[2] – jasno pokazuje, że chętnych do zamieszkania w tej wyjątkowej okolicy lawinowo przybywa.
Praska premiera, czyli w rytmie Nowej Pragi
W połowie czerwca na Stalowej 52 odbyła się premiera inwestycji Konopacka, na którą zaproszono przedstawicieli władz lokalnych, instytucji publicznych oraz prywatnych, a także mediów. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił m.in. Jacek Wachowicz, burmistrz Pragi-Północ, dla którego rozwój dzielnicy stanowi priorytet. Podczas spotkania okazało się, że jest wiele aspektów, które przyciągają ludzi na warszawską Pragę. Począwszy od praskiej serdecznej społeczności, przez ofertę kulturowo-oświatową po architekturę – zarówno tę historyczną, jak i współczesną.
„Jako przedstawiciel Pragi-Północ, chciałbym powiedzieć, że czekamy na inwestorów na naszej dzielnicy. Zależy nam, aby jak najszybciej Praga zyskała dawny blask. Tylko dzięki współpracy z takimi podmiotami, jak tutaj obecny deweloper, mamy szansę zrobić to szybciej.” – mówił na wydarzeniu Jacek Wachowicz, Zastępca Burmistrza Pragi-Północ
Ze względu na historyczny charakter Pragi-Północ budowa nowych inwestycji mieszkaniowych to spore wyzwanie. Deweloper, który się go podejmie, musi znaleźć kompromis między nowoczesnością a tradycją – podkreśla Tomasz Stoga, prezes PROFIT Development. – W PROFIT Development nie boimy się ambitnych projektów. Naszą misją było stworzyć inwestycję, która zamknie historię we współczesnej formie i zagwarantuje przyszłym mieszkańcom najwyższy komfort.
Inwestycja Konopacka – miejsce z duszą
Konopacka to inwestycja zlokalizowana w samym sercu Pragi-Północ, otoczona zabytkową architekturą. Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi zabytkowa oficyna, odtworzona według wytycznych konserwatora zabytków. Zostaną zachowane pierwotne elementy budynków, drewniana klatka schodowa, oznaczenia mieszkań i kolorystyka. W tej części budynku powstanie 30 1- i 2-pokojowych mieszkań o powierzchni od 29 do 49 mkw.
Druga część projektu to nowa tkanka, która stanowi wspólną bryłę z zabytkową kamienicą. Sam projekt to nietuzinkowa koncepcja łącząca starą, zabytkową część budynku z nową, współczesną formą, która domknie pierzeję ulicy. Powstanie tu 119 mieszkań o powierzchni od 29 do 59 mkw, wyposażonych w balkony i tarasy. Do dyspozycji mieszkańców pozostaną komórki lokatorskie, rowerownia, stacja naprawy rowerów i pralnia. Budynek zostanie wyposażony w monitoring.
Koncepcja inwestycji bez wątpienia jest unikalna. Połączenie starej, zabytkowej części budynku ze współczesną formą to coś nowego na mapie warszawskiej Pragi-Północ. Mieszkania projektowane były z myślą o osobach żyjących nowocześnie, młodych duchem, które kupują swoje pierwsze mieszkanie i zależy im na korzystaniu z uroków wielkomiejskiego życia. Metraże jakie proponujemy na Konopackiej są też świetną propozycją dla inwestorów jako lokata kapitału lub w opcji na wynajem. – mówi Agnieszka Pachulska, dyrektorka sprzedaży warszawskiego oddziału PROFIT Development.
Na Pradze żyje się dobrze
Praga-Północ jest doskonale połączona z innymi dzielnicami. Z przystanków tramwajowych i autobusowych można dotrzeć w nawet najdalej położone części miasta. Znajdują się tu również stacje metra Dworzec Wileński i Szwedzka oraz stacje kolejowe Warszawa ZOO i Warszawa Wileńska. Na granicy z Pragą-Północ usytuowany jest Dworzec Wschodni.
Rewitalizacja połączona z rozbudową kamienicy na ulicy Konopackiej jest świetnym przykładem łączenia „starego” z nowym i wplatania esencji miast europejskich sprzed czasów drugiej wojny światowej. To co właśnie widzimy na Pradze, to kompleksowość zabudowy mieszkaniowej z częścią handlowo-usługową. I to właśnie powoduje, że Praga-Północ jest tak dobrym miejscem do mieszkania, o czym wiele innych dzielnic Warszawy może tylko pomarzyć. A to też tworzy idealną receptę na wzrost wartości nieruchomości, czyli świetną inwestycję – podsumowuje dr Błażej Podgórski z Akademii Leona Koźmińskiego.
Inwestycja Konopacka, która powstanie w samym sercu Pragi-Północ, to odpowiedź na zmieniający się styl życia mieszkańców stolicy. To idealne miejsce dla tych, którym zależy na najwyższym komforcie i doskonałej lokalizacji.
[1] https://pragapn.um.warszawa.pl/-/mieszkancy-dobrze-ocenili-prage-polnoc
[2] https://tabelaofert.pl/ceny-nieruchomosci/warszawa-praga-polnoc

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.