Nowa Papiernia w komplecie
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Zakończyły się prace przy wrocławskiej Inwestycji Dekady. Ostatni etap Nowej Papierni jest gotowy do zamieszkania. To kameralna Kamienica Pod Pelikanem wzniesiona na wzór jej poprzedniczki z XIX wieku.
Historyczne Przedmieście Oławskie odzyskało swój ważny element. Dobiegła bowiem końca rekonstrukcja Kamienicy Pod Pelikanem. Niegdyś czynszowy budynek z 1861 roku, zburzony po tym, jak popadł w ruinę, dziś w nowej odsłonie wypełnia lukę w pierzei ul. Kościuszki. Kamienica uzupełniła także loftowe osiedle Nowa Papiernia, jako jego ostatni element.
– Nowa Papiernia jest teraz kompletna. W całej okazałości prezentuje się pięknie i harmonijnie – stwierdza Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development – dewelopera, który zrealizował inwestycję na Przedmieściu Oławskim.
– Projekt znakomicie wpisał się w plany miasta dotyczące rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Nowa Papiernia to jedno z największych tego typu przedsięwzięć we Wrocławiu, które wymagało wielkiej staranności w realizacji – dodaje.
Inwestycja Dekady
Przypomnijmy, że inwestycja rozpoczęła się od zmodernizowania dwóch budynków po fabryce papieru i drukarni – pochodzących z XIX wieku, tak jak Kamienica. Powstały w nich lofty z oryginalnymi elementami industrialnych zabudowań. Później na terenie osiedla pojawił się trzeci budynek w podobnej stylistyce. Z kolei latem 2019 roku do użytku zostały oddane dwa ostatnie obiekty z apartamentami. Nowoczesne budynki zostały utrzymane w loftowym stylu, tak aby pasowały do zabudowań pofabrycznych, jak również do okolicznych kamienic.
Projekty architektoniczne powstawały w renomowanej wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak, dla której była to praca o szczególnym znaczeniu. – I jeden z najtrudniejszych projektów, z uwagi na dużą odwagę inwestora, który przed laty zdecydował się stworzyć coś wyjątkowego wewnątrz istniejącego kwartału, w dzielnicy, która wtedy miała inny wizerunek. Cieszymy się, że osiedle zostało dobrze przyjęte – przyznaje architekt Agnieszka Szczepaniak.
Nowa Papiernia została doceniona nie tylko przez wrocławian i nabywców, ale także przez ekspertów z branży. Pod koniec 2019 roku projekt został uhonorowany nagrodą jubileuszową portalu RynekPierwotny.pl w kategorii Inwestycja Dekady – Wrocław. Partnerem konkursu było Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów. W uzasadnieniu czytamy, że nagrodę przyznano za: umiejętne wypełnienie wnętrza istniejącego kwartału w centrum miasta budynkami o nowoczesnej formie; za zainspirowanie całości budynkami z XIX wieku, a także za stworzenie nowoczesnej przestrzeni sąsiedzkiej przylegającej bezpośrednio do jednych z głównych ulic śródmieścia miasta.
Ostatni element
Wizytówką Nowej Papierni widoczną od wspomnianej głównej ulicy (Kościuszki) jest de facto Kamienica Pod Pelikanem. Pod wieloma względami przypomina ona pierwowzór. Jak dawniej – wystrój jest skromny i elegancki. RED Development i architekci zadbali o odtworzenie charakterystycznych elementów zdobiących fasadę np. gzymsów i opasek wokół okien. Od strony dziedzińca elewację ożywiają balkony i ceglana okładzina, korespondująca z ceglanymi budynkami dawnej fabryki.
Zrekonstruowana Kamienica Pod Pelikanem jest pięciopiętrowa oraz kameralna i co ważne – gotowa do zamieszkania. Znalazło się w niej tylko 15 apartamentów, które właśnie trafiły do sprzedaży. Metraże wahają się od 33 do 38 mkw. Wnętrza są wysokie na ponad 2,7 m. – Wielką zaletą jest ich lokalizacja w sercu Wrocławia – podkreśla Magdalena Gąsienica-Samek. – Apartamenty można łączyć, a w budynku są także dobrze widoczne od ulicy lokale usługowe, które stanowią znakomite miejsce do otworzenia biznesu – dodaje.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na architektoniczny kunszt widoczny z zewnątrz, ale także na wystrój wnętrza. Jest ono utrzymane w modnej biało-czarnej kolorystyce. Czarne drzwi, do tego biały klinkier i czarne tynki betonowe imitujące marmur na klatce schodowej, tak żeby zachować spójność kompozycji. – Chcieliśmy nieco odejść od ceglanego koloru dominującego w Nowej Papierni, aby kamienica miała indywidualny styl, ale jednocześnie była jej kontynuacją – tłumaczy Magdalena Gąsienica-Samek. Oświetlenie zapewniają nowoczesne lampy LED dopasowane do kolorystyki wnętrza. Na ścianach zawisły lustra, które wokół ozdabia sztukateria. Nadają one klatkom schodowym wyjątkowego charakteru, a także optycznie powiększają wnętrze.
O inwestycji Nowa Papiernia we Wrocławiu
Przedmieście Oławskie to historyczna część Wrocławia zlokalizowana pomiędzy Niskimi Łąkami, a dworcem głównym, która przed II wojną światową stanowiła najbardziej reprezentacyjną część miasta. Sporo z tego klimatu zachowało się do dzisiaj, w tym przepiękne, secesyjne kamienice oraz stylowe obiekty przemysłowe, które dziś przeżywają swoją drugą młodość za sprawą deweloperów, którzy włączają się w ten sposób do procesu rewitalizacji tej pięknej dzielnicy.
Nowa Papiernia to prestiżowa inwestycja mieszkaniowa zlokalizowana w sercu Wrocławia, która dała nowe życie dwóm historycznym budynkom z 1889 roku oraz zainspirowała powstanie trzech kolejnych nawiązujących stylem do historycznego charakteru obiektu. W całym projekcie znajduje się 290 nowoczesnych loftów i apartamentów.
Kamienica Pod Pelikanem to ostatni etap kultowej Nowej Papierni. Kameralny budynek składa się z tylko 15 apartamentów, po 3 na piętrze. Inwestycja została zakończona i oddana do użytkowania w 2019 r.
https://www.nowapapiernia.pl/

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.