Nowe mieszkania w Katowicach. Dostępność dobra, ale ceny coraz wyższe
RynekPierwotny.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
W ostatnich latach Katowice są w procesie intensywnej transformacji, o czym świadczą kolejne inwestycje oraz dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy. Nie brakuje jednak wyzwań, o których 15 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym włodarze miasta, deweloperzy i eksperci rozmawiali podczas konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach”, zorganizowanej przez portal RynekPierwotny.pl.
Katowickie mieszkania mocno drożeją
W latach 2019 – 2021 średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego wzrosła aż o 69%. Jak wynika z raportu „Rynek mieszkaniowy w Katowicach 2022”, przygotowanego przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, w październiku br. przekroczyła ona już 10305 zł/mkw. Wg danych z platformy BIG DATA RynekPierwotny.pl najdroższe mieszkania znajdziemy w Zespole Dzielnic Śródmiejskich, w których śr. cena metra kwadratowego wynosi 11 165 zł. Najtańsze lokale znajdują się z kolei w Zespole Dzielnic Wschodnich, gdzie średnia cena na rynku pierwotnym wynosi 7242 zł/mkw.
W ubiegłym roku Katowice były w czołówce największych miast pod względem wysokości podwyżek cen nowych lokali. Dobrą informacją jest jednak fakt, że średnie zarobki rosły tu w takim samym tempie, a miasto stało się liderem pod względem dostępności wśród siedmiu największych metropolii i atrakcyjną lokalizacją, dla osób myślących o zakupie własnego lokum. We wrześniu 2022 r. za średnią pensję w Katowicach można było nabyć 0,77 mkw. mieszkania. Dla porównania w Warszawie – 0,59 mkw., Wrocławiu – 0,61 mkw. a w Poznaniu 0,71 mkw.. Katowicki rynek pracy z punktu widzenia przeciętnej płacy i bezrobocia lokuje się w czołówce krajowej. Jak przyznają eksperci, ogromny postęp miasto zawdzięcza przeobrażaniu się w znaczące centrum usług biznesowych oraz w ośrodek nowych technologii.
Przed rynkiem katowickim coraz więcej wyzwań
Mimo dynamicznego rozwoju, przed miastem pojawia się coraz więcej wyzwań. Podczas konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach” eksperci przede wszystkim zwrócili uwagę na rozwijający się kryzys gospodarczy oraz ujemną demografię, z którą miasto stara się od długiego czasu walczyć. Podkreślono również dysproporcję między budownictwem deweloperskim a pozostałym. Według danych GUS w 2021 r., w Katowicach aż 96% mieszkań oddanych do użytkowania w ubiegłym roku, stanowiły te wybudowane przez deweloperów. Dla porównania w Gliwicach udział ten wynosił 79%, a w Sosnowcu 72%.
Zwrócono także uwagę na problem pustostanów i bardzo duży udział starych budynków w substancji mieszkaniowej stolicy woj. śląskiego. Jak czytamy w raporcie, ponad 50% katowickich lokali powstało do 1970 roku, w tym aż 15% przed rokiem 1918. Nie dziwi więc fakt, że deweloperzy realizujący inwestycje mieszkaniowe w Katowicach, nie mogą narzekać na brak klientów, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe.
Deweloperzy wstrzymują inwestycje
Niestety wszystko wskazuje na to, że rok 2022 przyniesie pogorszenie koniunktury w budownictwie mieszkaniowym. Dobrą passę firm deweloperskich przerwała seria podwyżek stóp procentowych. Ich konsekwencją jest spadek zdolności kredytowej nabywców mieszkań, a w efekcie ich sprzedaż. To spowodowało, że deweloperzy zaczęli wstrzymywać nowe inwestycje.
W ubiegłym roku rozpoczęto budowę 2566 katowickich mieszkań. Z kolei w trzech kwartałach 2022 roku aż o 62% mniej - tylko 964. Jest to jeden z największych spadków liczby rozpoczynanych lokali w stolicy Metropolii Górnośląsko–Zagłębiowskiej.
Te i jeszcze więcej szczegółowych informacji znajduje się w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Katowicach 2022”, dostępnym do pobrania na stronie https://wartozamieszkacwkatowicach.pl .
Organizatorem konferencji „Warto zamieszkać w Katowicach” był portal RynekPierwotny.pl. Honorowy patronat nad wydarzeniem Objął Prezydent Miasta Katowice.
Patronat medialny objęli: mojekatowice.pl, Nasze Miasto Katowice, Dziennik Zachodni, Strefa Nieruchomości, Śląski Biznes, FX MAG, Śląska Opinia, Real Estate Magazine, Investor Real Estate Expert, Ślązag.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.