Nowelizacja ustawy o KRS sprzyja przedsiębiorcom

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Prostsza rejestracja spółki przez Internet
Już na początku listopada 2022 r. Sejm przyjął poprawki Senatu ws. noweli o Krajowym Rejestrze Sądowym, mającej na celu uproszczenie rejestracji spółki z o.o. przez Internet, zwiększenie dostępu do danych zawartych w KRS, a także rozszerzenie wymiany pomiędzy rejestrami handlowymi państw Unii Europejskiej. Poprawki dostosowują obecnie obowiązujące w naszym kraju przepisy do prawnych wymogów Parlamentu Europejskiego.
Jakie są najistotniejsze rozwiązania, proponowane w nowelizacji?
- Ułatwiona rejestracja spółki z o.o. online (możliwe będzie dokonywanie rozliczeń dotyczących wpłat na udziały przy użyciu usługi płatniczej przez Internet),
- Dzięki zamieszczeniu gotowych wzorców umów i informacji o zasadach rejestracji spółek w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ułatwieniu ulegnie składanie dokumentów do KRS.
- Łatwiejszy dostęp do danych zawartych w KRS również dla użytkowników obcojęzycznych, udostępnianych na portalu E-Sprawiedliwość (zwanym dalej także systemem integracji rejestrów),
- Rozszerzona wymiana pomiędzy rejestrami za pośrednictwem systemu integracji rejestrów.
Kompleksowa pomoc prawna w procesie rejestracji spółki
Aby pozostać na bieżąco ze zmianami w przepisach, które w istotny sposób mogą wpłynąć na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie naszego kraju, rekomendujemy Państwu zapisanie się do newslettera kancelarii "KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy".

Rada Przedsiębiorców apeluje o pilne zmiany prawne likwidujące nieformalny mechanizm prywatyzacji majątku przedsiębiorców

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

A. Bryłka (Konfederacja): Ograniczenie emisyjności nie musi się odbywać za pomocą celów klimatycznych. Są absurdalne, nierealne i niszczące europejską gospodarkę
W lipcu br. Komisja Europejska ogłosiła propozycję nowego celu klimatycznego, który zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w porównaniu do stanu z 1990 roku. Został on zaproponowany bez zgody państw członkowskich, w przeciwieństwie do poprzednich celów na 2030 i 2050 rok. Polscy europarlamentarzyści uważają ochronę środowiska i zmiany w jej zakresie za potrzebne, jednak nie powinny się odbywać za pomocą nieosiągalnych celów klimatycznych.
Polityka
Dramatyczna sytuacja ludności w Strefie Gazy. Pilnie potrzebna dobrze zorganizowana pomoc humanitarna

Według danych organizacji Nutrition Cluster w Strefie Gazy w lipcu br. u prawie 12 tys. dzieci poniżej piątego roku życia stwierdzono ostre niedożywienie. To najwyższa miesięczna liczba odnotowana do tej pory. Mimo zniesienia całkowitej blokady Strefy Gazy sytuacja w dalszym ciągu jest dramatyczna, a z każdym dniem się pogarsza. Przedstawiciele Polskiej Akcji Humanitarnej uważają, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc, która musi być dostosowana do aktualnych potrzeb poszkodowanych i wsparta przez stronę izraelską.
Polityka
Wśród Polaków rośnie zainteresowanie produktami emerytalnymi. Coraz chętniej wpłacają oszczędności na konta IKE i IKZE

Wzrosła liczba osób, które oszczędzają na cele emerytalne, jak również wartość zgromadzonych środków. Liczba uczestników systemu emerytalnego wyniosła w 2024 roku ponad 20,8 mln osób, a wartość aktywów – 307,5 mld zł – wynika z najnowszych danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Wyraźny wzrost odnotowano w przypadku rachunków IKE i IKZE, na których korzyść działają m.in. zachęty podatkowe. Wpłacane na nie oszczędności są inwestowane, a tym samym wspierają gospodarkę i mogą przynosić atrakcyjną stopę zwrotu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.