Komunikaty PR

Nowi kupujący – jak zmienia się struktura szukających mieszkania?

2020-07-30  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
PR Manager
Publicon Sp. z o.o.



m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie zmienił się profil nabywcy nieruchomości. Eksperci z JLL wskazują na to, że może czekać nas przemodelowanie struktury kupujących. Wyraźnie silną grupą będą między innymi zagraniczni inwestorzy.

Nowe potrzeby

Z jednej strony mamy tych, którzy doświadczenia lockdownu przekuli w postanowienie o zmianie miejsca zamieszkania. Mają sprecyzowane oczekiwania i odłożoną gotówkę bądź wystarczającą zdolność kredytową. Być może aktualne mieszkanie kupili z myślą o bieżących potrzebach, a w dużej mierze spędzali czas poza mieszkaniem i nie był dla nich problemem niewielki metraż czy brak balkonu. Dziś jednak wiedzą, że potrzebują większej przestrzeni, miejsca na biuro, większego balkonu czy ogródka. Nawet jeśli przekracza to ich aktualne potrzeby, są świadomi, że w przyszłości sytuacja może się zmienić – chociażby przez powiększenie się rodziny czy potrzebę podjęcia pracy zdalnej.

Zabezpieczyć przyszłość

Innym typem nabywcy są ci, którzy o zakupie mieszkania myślą w kontekście inwestycji. Mają zgromadzony kapitał, który chcą zabezpieczyć przed utratą wartości. Ich celem jest przeważnie kupno jednego czy dwóch lokali na wynajem lub pozostawienie go na przyszłość – np. dla dzieci. 

Obecnie brakuje opłacalnych sposobów na zabezpieczenie pieniędzy. Niskie oprocentowanie lokat sprawia, że nie są one korzystne, dlatego ludzie szukają alternatywnych sposobów na ulokowanie zaoszczędzonej gotówki. Nieruchomości są w tej perspektywie bardzo rentowne. Nie tracą na wartości, a przy okazji mogą być dobrym zabezpieczeniem dla bliskich. To opłacalny czas na taką inwestycję, ponieważ ceny mieszkań są stabilne i nie będą spadać – tłumaczy Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Zagraniczny kapitał inwestuje w nieruchomości

Co istotne, na polskim rynku pojawia się kolejny typ nabywcy. To inwestorzy z zagranicy, dla których ceny są stosunkowo korzystne. Mają zgromadzony nierzadko duży kapitał, dlatego często skłaniają się ku nabywaniu większej liczby lokali – na przykład całego piętra. Podejmują się najmu instytucjonalnego, którego dużą zaletą jest długoterminowość. Łatwiej wówczas o obsługę lokalu i zapewnienie stałego dochodu w stosunku do najmu krótkoterminowego. Inwestycje w mieszkania są stabilne i bezpieczne, co pozwala dobrze ulokować duży kapitał. To właśnie zagraniczni nabywcy mogą stać się liczną grupą, która w najbliższym czasie będzie kształtowała rynek.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.